Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-11-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-11-10
Współpraca TRUMPF oraz SICK

Spółka zależna TRUMPF, Q.ANT wraz z SICK będą współpracować nad rozwojem kwantowych czujników optycznych do zastosowań przemysłowych. W ramach umowy firma SICK będzie odpowiedzialna za rozwój aplikacji i sprzedaż czujników, natomiast Q.ANT zajmie się produkcją technologii pomiarowej.

- Technologia kwantowa to ogromna szansa dla niemieckiego i europejskiego przemysłu. Będzie to pierwszy przypadek, gdy partnerstwo między naszymi dwoma zaawansowanymi technologicznie przedsiębiorstwami będzie dotyczyło produktu przeznaczonego do produkcji seryjnej. Czujnik kwantowy umożliwia bardzo dokładne pomiary i dostarczy informacji, które doprowadzą do zupełnie nowych zastosowań przemysłowych - powiedział Peter Leibinger, dyrektor ds. technologii w firmie TRUMPF. Pierwsze wykorzystanie nowych czujników kwantowych planowane jest na przyszły rok.

- Technologia kwantowa umożliwia, na przykład ultraszybkie pomiary ruchu i rozkładu wielkości cząstek. Dzięki jej uprzemysłowieniu robimy duży krok w kierunku komercjalizacji technologii - powiedział Michael Förtsch, dyrektor generalny Q.ANT - Wykorzystując światło laserowe, czujniki kwantowe umożliwiają bardzo wydajne pomiary, które byłyby niemożliwe w przypadku konwencjonalnych procesów.

- Technologia kwantowa przesuwa dotychczasowe ograniczenia techniczne dla czujników. Korzystając z efektów kwantowych, można dostrzec dodatkowe szczegóły w szumie sygnałowym. Umożliwia to pomiar cząstek, które są około dwieście razy mniejsze niż szerokość ludzkiego włosa - powiedział Niels Syassen, starszy wiceprezes ds. badań i rozwoju w firmie SICK - Czujniki kwantowe w pierwszych zastosowaniach będą wykorzystywane do analizy substancji obecnych w powietrzu.

Sensory tego typu mogą w przyszłości stać się codziennym wyposażeniem linii produkcyjnych w różnych gałęziach przemysłu. Można je wykorzystać, na przykład w inżynierii lądowej do wizualizacji podziemnych konstrukcji przed rozpoczęciem prac budowlanych, w przemyśle farmaceutycznym do optymalizacji składu tabletek lub w sektorze elektronicznym do kontroli obwodów. Rynek czujników kwantowych może stale rosnąć wraz z poziomem industrializacji. Eksperci z Niemieckiej Narodowej Akademii Nauk i Inżynierii szacują wielkość światowego rynku przemysłowych czujników kwantowych na około 1,1 miliarda euro pod koniec 2023 roku.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
laserfocusworld
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także