
Zi Liang Wu zaprojektował hydrożelowego robota tworzącego wstęgę Möbiusa, którego można aktywować światłem. Naukowiec eksperymentował także z kształtowaniem hydrożeli w fomę wstęgi Seiferta.
Hydrożele zaproponowane przez Wu zawierają nanocząsteczki złota. Skierowane na nie światło podgrzewa je, co powoduje ruch materiału. Połączenia pomiędzy pasami hydrożelu powodują, że poruszają się w przewidywalny sposób.
Tego typu roboty mogą wykonywać zadania, takie jak zbieranie mikroplastiku, co mogłoby być kłopotliwe dla konwencjonalnych robotów. Miękkie roboty na bazie hydrożelu mogłyby również pracować w organizmie, pobierając próbki lub dostarczając leki, chociaż nie jest jasne, w jaki sposób światło docierałoby do nich umieszczonych wewnątrz ciała.
Ciemna strona materiału ma tendencję do zwracania się w stronę światła. Ciągła struktura pętli oznacza, że generuje to ciągły ruch. Poniżej można obejrzeć film przedstawiający eksperymenty.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- hackaday

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Coboty - czym są, jak działają? Typy cobotów
Rozwój robotyki pozwala stosować coraz bardziej zaawansowane maszyny pozwalające na sprawną automatyzację procesów produkcyjnych. Stało się to...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-