Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-06-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-06-25
Wykrywacz min z gotowych elementów
Wykrywacz min z gotowych elementów
Wykrywacz min z gotowych elementów
Amerykańscy naukowcy opracowali niedrogą technologię służącą do wykrywania min lądowych, opartą na nowatorskim systemie akustyczno-mikrofalowym.

W ramach finansowanego przez US Army Research Laboratory Army Research Office, profesor John Scales, wspólnie z Martinem Smithem i studentami z Colorado School of Mines zbudowali nowy system, który przy użyciu czujników mikrofalowych zdalnie wykrywa wibracje gruntu, tudzież konstrukcji.

Zbudowany z gotowych, dostępnych elementów system kosztuje około 10 tysięcy dolarów. Dla porównania, laserowy zdalny system detekcji Dopplera kosztuje blisko milion dolarów.

„Miny lądowe są ogromnym problemem na całym świecie, zarówno dla wojskowych, jak i cywili.” – stwierdził Scales. „Opracowaliśmy technikę ultradźwiękową, która wstrząsa gruntem, oraz element mikrofalowy, który pozwala w oparciu o ruch ziemi wykryć lokalizację miny. Mamy nadzieję, że te dwa elementy połączone ze sobą pozwolą nam wykrywać miny lądowe bezpiecznie, z odległości.” – dodał.

Twórcy wynalazku wskazują, że zdalna sensoryka wibracji może mieć również wiele innych zastosowań, w tym: monitorowanie integralności konstrukcji budynków, mostów, czy tam.

Wiele jest metod wykrywania min lądowych; od specjalnie do tego celu wyszkolonych psów i szczurów, po bioczujniki, które znalazłszy się w sąsiedztwie miny zmieniają kolory.

„Powodem, dla którego tylu ludzi pracuje nad tak wieloma rozwiązaniami tego problemu jest to, że żadne rozwiązanie nie jest doskonałe.” – stwierdził Scales. „Konieczny jest cały arsenał narzędzi.” – dodał.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także