Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-07-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-07-03
XVIII KONFERENCJA AUTOMATYKÓW RYTRO 2014 - podsumowanie
XVIII KONFERENCJA AUTOMATYKÓW RYTRO 2014
XVIII KONFERENCJA AUTOMATYKÓW RYTRO 2014

W dniach 19 – 21 maja 2014 r. w Hotelu Perła Południa w Rytrze k/Nowego Sącza odbyła się po raz osiemnasty Konferencja Automatyków. Hasło tegorocznej Konferencji to: „Efektywność energetyczna i ochrona środowiska – wyzwania dla automatyków".

Patronat merytoryczny nad XVIII Konferencją Automatyków objął tradycyjnie prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz – były Rektor AGH, aktualnie Kierownik Katedry Automatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo – Hutniczej z Krakowa , Prezes Oddziału Krakowskiego PAN, Członek Prezydium PAN, Doktor Honoris Causa 12 - tu uczelni krajowych i zagranicznych.

Do organizacji Konferencji w sposób istotny zapewniając dotację włączył się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Patronat honorowy objęła Krajowa Agencja Poszanowania Energii.

Organizatorami tegorocznej Konferencji były firmy:
ABB, DANFOSS, EATON Electric, EMERSON PROCESS MANAGEMENT, JUMO, LIMATHERM SENSOR, LUMEL, POLNA, TECHNOKABEL, TURCK, WIKA Polska oraz inicjator i główny organizator firma SKAMER-ACM.

Łącznie w spotkaniu wzięło udział 252 osoby.

Każdy uczestnik otrzymał wydanie książkowe materiałów konferencyjnych zawierające referaty naukowe i techniczne, oraz zeszyty informacyjne stanowiące kompendium wiedzy w tematyce efektywności energetycznej.

Konferencja tradycyjnie odbywa się w trzeciej dekadzie maja we wtorek i środę. W tym roku dodatkowo w poniedziałek, przed właściwą Konferencją odbyły się tzw. warsztaty tematyczne.

 

19 maja 2014 r. (poniedziałek)

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 18.00 warsztatami na temat efektywności energetycznej i roli automatyków w jej poprawianiu. Omówiono pojęcie efektywności energetycznej, jej znaczenie dla ochrony środowiska oraz stan jej faktyczny i prawny w Polsce. Skupiono się głównie na:
- ustawie o efektywności energetycznej,
- mechanizmach wsparcia (system białych certyfikatów),
- zadaniach jednostek sektora publicznego,
- projekcie akcji wspólnej w zakresie wdrażania dyrektywy 2012/27/UE 9CA EED).
Następnie Firmy Organizatorzy Konferencji przestawili w sposób skrótowy i ogólny swoją ofertę w zakresie pomiarów i automatyki ze szczególnym uwzględnieniem efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Wybrano tematy i oferty, które w sposób szczegółowy zostaną omówione we wtorek i środę. Ta część Konferencji została zakończona wspólną kolacją.

 

20 maja 2014 r. (wtorek)
Tego dnia Konferencja rozpoczęła się o godzinie 10:00.
Konferencję prowadził Pan Andrzej Turak – Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Techniczny firmy SKAMER-ACM.
Po krótkim powitaniu wszystkich uczestników, przedstawieniu organizatorów i kilku informacjach organizacyjnych rozpoczęła się tzw. część naukowa.

  • Inauguracyjny wykład wygłosił Patron spotkania prof. Ryszard Tadeusiewicz. Tytuł tegorocznego jak zawsze interesującego referatu to: "Zastosowanie sieci neuronowych w ochronie środowiska"

Z równie wielkim zaciekawieniem uczestnicy konferencji wysłuchali pozostałych wystąpień przedstawicieli ze „świata nauki":

  • Tytuł referatu pana Profesora Leszka Trybusa z Politechniki Rzeszowskiej to „Problemy projektowania zaawansowanego autopilota okrętowego"
  • Tytuł referatu pana profesora Jana Macieja Kościelnego z Politechniki Warszawskiej to „Monitorowanie i redukcja emisji tlenków azotu z zastosowaniem modeli neuronowych"
  • Tytuł referatu pana profesora Tadeusza Skubisa z Politechniki Śląskiej to: „Wdrażanie inteligentnych systemów pomiarowych w energetyce - korzyści i zagrożenia"
  • Profesor Ireneusz Soliński z AGH zaprezentował „Efekty współpracy sfery nauki i przemysłu realizowanej przez Małopolsko-Podkarpacki Klaster Czystej Energii"
  • Dyrektor Polsko-Japońskiego Centrum Efektywności Energetycznej, Przedstawiciel Krajowej Agencji Poszanowania Energii pan Artur Łazicki przedstawił „Szanse dla przedsiębiorstw wynikające z ustawy o efektywności energetycznej z dnia 15 kwietnia 2011 roku oraz metodyka wsparcia przedsiębiorstw w pozyskiwaniu świadectw efektywności energetycznej - wnioski, doświadczenia i rekomendacje"
  • Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie pan Józef Kała omówił „Finansowe wsparcie działań energooszczędnych w Małopolsce ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w 2014 roku"
  • Cześć naukową zakończyła referat pana dr Wacława Mukawy pt.:"Automatyka i pomiary w realizacji funkcji i aspektów prawa ochrony środowiska."

 

Po zakończeniu części naukowej Pan Profesor Ryszard Tadeusiewicz wspólnie z Panem Redaktorem Ryszardem Klenczem z Miesięcznika Napędy i Sterowanie ogłosili wyniki konkursu „INNOWACJE 2014", pod Patronatem - Akademii Górniczo - Hutniczej ; Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości; Korporacji Napędów i Sterowań Hydraulicznych i Pneumatycznych; Międzynarodowych Targów Poznańskich; EXPOPOWER; ITM Polska.

Przyznano medale w następujących kategoriach:

I APARATURA KONTROLNO-POMIAROWA MONITORUJĄCA ZUŻYCIE MEDIÓW, WPŁYWAJĄCE NA OCHRONĘ ŚRODOWISKA
1.ABB SP. Z O.O. - LS 4000 – ANALIZATOR LASEROWY
2.LUMEL S.A. - MIERNIK PARAMETRÓW SIECI TRÓJFAZOWEJ N43 DO POMIARÓW BEZPOŚREDNICH
3.WIKA POLSKA - JEDNOSTA KALIBRACYJNA MODEL CPU6000

II NAPĘDY POPRAWIAJĄCE EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNĄ
1. EATON ELECTRIC SP. ZO.O. - PRZEMIENNIKI CZĘSTOTLIOWŚCI PowerXL WRAZ Z SYSTEMEM SmartWire-DT

III NOWE TECHNOLOGIE ZWIĘKSZAJĄCE EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNĄ I MAJĄCE WPŁYW NA OCHRONĘ ŚRODOWISKA
1. ELKO-BIS SYSTEMY ODGROMOWE SP. Z O.O. - EXPOPOWER - PROGRAM ELKO-BIS CAD
2. TURCK SP. Z O.O. - OŚWIETLENIE LED SERII WLS28-2
3. TURCK SP. Z O.O. - SPRZĘGŁA INDUKCYJNE SERII NIC DO TRANSMISJI ENERGII ORAZ SYGNAŁÓW W OBU KIERUNKACH

IV NAJBARDZIEJ INNOWACYJNY PRODUKT/ROZWIĄZANIE, MAJĄCY WPŁYW NA OCHRONĘ ŚRODOWISKA
1. ABB SP. Z O.O. - LS 4000 – ANALIZATOR LASEROWY
2. EATON ELECTRIC SP. Z O.O. - PRZEMIENNIKI CZĘSTOTLIOWŚCI PowerXL WRAZ Z SYSTEMEM SmartWire-DT
3. TURCK SP. Z O.O. - SPRZĘGŁA INDUKCYJNE SERII NIC DO TRANSMISJI ENERGII ORAZ SYGNAŁÓW W OBU KIERUNKACH

Po przerwie obiadowej był czas przeznaczony dla organizatorów Konferencji.
Każda firma miała do swojej dyspozycji 15 min. czasu na zaprezentowanie swoich rozwiązań. Prezentacja każdej firmy obowiązkowo podzielona była na 3 części, dzięki czemu prezentacje stały się bardziej dynamiczne a różnorodność pokazania oferty (slajdy, zdjęcia, filmy) i często zmieniający się prelegenci powodowali większe zainteresowanie uczestników Konferencji. Prezentacje zostały zebrane w katalogu warsztatów - zbiór praktyk dot. efektywności energetycznej na XVIII Konferencję Automatyków Rytro 2014
Cel integracji środowiska automatyków został dopełniony na bankiecie kończącym drugi dzień Konferencji. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Omen-Band występ kabaretu Smile i koncert zespołu Lady Pank

 

21 maja 2012 r. (środa)
Na głównej sali konferencyjnej przy stoiskach każdej z firm uczestnicy mogli porozmawiać z przedstawicielami Organizatorów, zapytać o szczegóły techniczne produktów, pobrać materiały katalogowe bądź zasygnalizować konkretny problem do rozwiązania. Równolegle w tym samym czasie na dwóch salach konferencyjnych w ściśle określonych ramach czasowych odbywały się prezentacje firm Organizatorów oraz bloki dyskusyjne.

W pierwszej sali prezentowały się:
ABB - 1. Szacowanie oszczędności energii w aplikacjach napędowych.
2.Charakterystyka ustawników elektropneumatycznych marki ABB, seria TZID-C i EDP300.
WIKA Polska - Obsługa gazu SF6 od początku do końca - prezentacja oferty firmy WIKA
DANFOSS Poland - 1.VLT® DriveMotor FCM 106 i FCP 106 – nowe przetwornice w ofercie Danfoss.
2.Media to też energia – oszczędność zużycia wody w instalacjach.
SKAMER-ACM - Systemy monitorowani mediów - SCADA Asix
TURCK - Zastosowanie systemów identyfikacji RFID w utrzymaniu ruchu
JUMO - Wyższe standardy techniczne w służbie ochrony środowiska. Przykłady rozwiązań na bazie DICON touch i AQUIS touch.

Całość zamknięta była blokiem dyskusyjnym pt Efektywność energetyczna i ochrona środowiska – wyzwania dla automatyków.

W drugiej sali odbywały się prezentacje:
LUMEL - Pomiar efektywności parku maszynowego oraz efektywności energetycznej
TECHNOKABEL - Nowoczesne kable i przewody Technokabla - przyjazne dla środowiska, przyczyniające się do efektywnego wykorzystania energii
POLNA - Zawory regulacyjne – technika, bezpieczeństwo, ekologia
LIMATHERM Sensor - 1.Kontrola metrologiczna aparatury pomiarowej w praktyce przemysłowej.
2.Prezentacja Akredytowanego Laboratorium Limatherm Sensor Sp z o.o.
EATON Electric - Układy Samoczynnego Załączania Rezerwy firmy Eaton jako zwiększenie pewności zasilania
EMERSON - Zarządzanie energią, nowa dyrektywa Unii Europejskiej

Całość zamknięta była blokiem dyskusyjnym pt Efektywność energetyczna i ochrona środowiska – wyzwania dla automatyków.

Na zakończenie Konferencji Uczestnicy zostali zaproszeni do „Karczmy nad Potokiem" na obiad, gdzie przy góralskiej muzyce serwowano bogate menu regionalnych potraw.

Kategoria wiadomości:

Relacje

Źródło:
xtech.pl, SKAMER-ACM
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także