
System zdalnego wykrywania akustycznego przeznaczony do identyfikacji chałupniczo projektowanych bomb może określić różnicę między tymi, które zawierają słabej, a tymi posiadającymi wysokiej wydajności materiały wybuchowe. To zdolność, jakiej nigdy wcześniej nie wykorzystano w systemie zdalnego wykrywania bomb.
Obecnie do wykrywania materiałów wybuchowych używanych jest gro różnych narzędzi. Są to zarówno psy, pszczoły, jak i spektrometria masowa, chromatografia gazowa, czy specjalnie zaprojektowane urządzenia rentgenowskie.
Nowy system składa się macierzy akustycznej, która skupia intensywną wiązkę dźwiękową na improwizowanym urządzeniu wybuchowym. W tym samym czasie wibrometr laserowy skierowany zostaje na jego obudowę i sprawdza odpowiedź wibracyjną . Charakter drgań może ujawnić, co znajduje się w jego wnętrzu.
W doświadczeniach, inżynierowie wykorzystali dwa materiały. Jeden z nich, mimo, że obojętny symuluje materiał wybuchowy o słabym ładunku. Drugi modeluje bardziej groźne substancje. Badania wykazały wyraźne różnice w kierunkach drgań dwóch pokryw, na których zogniskowano fale dźwiękowe.
Naukowcy stwierdzili, że najlepszym sposobem wykrywania zawartości urządzeń wykonanych ze sztywnego materiału, takiego jak metal, jest zastosowanie krótkich fal ultradźwiękowych. Z drugiej strony, infradźwięki mogą być wykorzystywane do penetracji materiałów miękkich, takich jak tworzywa sztuczne.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- sciencedaily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Skanery laserowe do pomiarów profilu 2D/3D
Laserowe czujniki linii firmy Micro-Epsilon należą do najbardziej zaawansowanych profilomierzy na świecie pod względem dokładności i szybkości...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-