Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-07-25
- APONE - PiOne - kanałowy przetwornik wilgotności i temperatury do montażu w małych przestrzeniach

✪ Nowość w 2019 roku ✪ Kanałowy przetwornik wilgotności i temperatury powietrza. Sprawdź Teraz

     W nowoczesnych obiektach dąży się do jak najlepszego ukrycia instalacji wewnętrznych (HVAC, energia elektryczna, woda, automatyka, itd.). Inwestorzy narzucając taki styl projektowania, mają na uwadze nie tylko estetykę, ale i powiększenie powierzchni użytkowej. Ograniczenie przestrzeni montażowej skutkuje instalowaniem wentylacji blisko sufitu, zmniejszeniem grubości izolacji, czy wciskaniem kanałów „na żyletki". Niestety, często kosztem dokładności montażu...

     APONE wprowadza na rynek innowacyjną serię kompaktowych przetworników temperatury i wilgotności w wersji kanałowej – PiOne (np. wersja Pi-S00..., z sondą pomiarową). Część elektroniczna i element pomiarowy zostały zintegrowane w estetyczny bagnet (zdjęcie produktu widoczne na Rysunku 1). Rysunek poniżej umożliwia przenalizowanie i porównanie standardowego przetwornika w wykonaniu kanałowym oraz przetwornika PiOne.

Rys. 1. Przetwornik PiOne w wersji Pi-S00… APONE vs. Standardowy przetwornik w wykonaniu kanałowym.
Rys. 1. Przetwornik PiOne w wersji Pi-S00… APONE vs. Standardowy przetwornik w wykonaniu kanałowym.

     Na Rysunku 1 przedstawiono schemat ideowy podłączenia przetwornika PiOne oraz konwencjonalnego przetwornika temperatury i wilgotności w wersji kanałowej. Montaż standardowego urządzenia odbywa się przy pomocy przepustu (dławnicy) o wymiarach ø 15...25 mm x 30 mm, a głębokość puszki z elektroniką przetwornika sięga 60mm. Biorąc pod uwagę te wartości, montażysta potrzebuje przestrzeni o szerokości nawet do 150mm (wymiar między powierzchnią zewnętrzną kanału wentylacyjnego, a sufitem, ścianą boczną lub inną instalacją), by umieścić przetwornik w kanale wentylacyjnym. Przetwornik z serii PiOne, podobnie jak inne konwencjonalne przetworniki, montuje się przy pomocy przepustu, lecz nie posiada on żadnej puszki z elektroniką – część elektryczna zamknięta jest w bagnecie. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie tak cennej przestrzeni instalacyjnej. Dodatkowym zaletą przetworników PiOne wynikającą z ich kompaktowej budowy jest fakt, że przetwornik po zamontowaniu nie jest widoczny dla użytkowników.

Rys. 2. Przetwornik PiOne w wersji Pi-S00… APONE.
Rys. 2. Przetwornik PiOne w wersji Pi-S00… APONE.

     Przetwornik PiOne w zależności od wersji, charakteryzuje się różną długością obudowy ze stali nierdzewnej (180, 280, 380, 480, 580, 680, 780, 880 lub nawet 980 mm) oraz różną długością przewodu (1, 2, ..., 10 m, inne długości na zapytanie). Klient może również wybrać przetwornik w wersji z zewnętrzną sondą Sens-H (w przypadku modelu Pi-H00...). Jest to rozwiązanie nie spotykane w większości konkurencyjnych urządzeń, a znacznie ułatwia serwis oraz, przede wszystkim kalibrację i wzorcowanie. Na czas serwisu można bowiem zastąpić serwisowaną sondę, elementem zastępczym, zapewniając tym samym ciągłość kontroli parametrów powietrza w kanale (szczególnie istotne w przemyśle farmaceutycznym, ale również kosmetycznym i spożywczym). Dodatkowe informacje dotyczące przetworników z serii PiOne:

  • Średnica obudowy: ø15 mm
  • Materiał obudowy: Stal nierdzewna
  • Mierzone wielkości: Wilgotność względna i temperatura
  • Zakres pomiarowy: 0...100 %RH /max. -100...+200 ⁰C (dot. modeli z sondą zewnętrzną)
  • Dokładność: max. ±0.8 %RH / max. ±0.1 ⁰C (zależy od sondy)
  • Zasilanie: 4,75...15 VDC
  • Interfejs: RS-485 (Modbus RTU)
  • Opcjonalne certyfikaty: certyfikat wzorcowania PCA
  • Zestawienie przetworników PiOne 
Autor:
AP AUTOMATYKA
Źródło:
apautomatyka.pl
Dodał:
AP Automatyka S.C.