Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Suzhou Veichi Electric CO., Ltd.
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-08-01
7 powodów, jak wykorzystać Internet Rzeczy w Przemyśle 4.0?

Według szacunków serwisu Allied Market Research IoT w branży przemysłowej do 2030 r. osiągnie wartość 1 495,65 mld USD. Jesteśmy zatem świadkami kolejnej rewolucji przemysłowej. Jak wykorzystać tę szansę i stać się ważnym graczem Przemysłu 4.0?

Co to jest IIoT?

Zacznijmy od definicji - skrót IIOT powstał od wyrażenia "Industrial Internet of Things", co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "przemysłowy Internet Rzeczy". Częściej usłyszysz jednak o Przemyśle 4.0 (Industry 4.0) niż IIOT.

Sam termin powstał w odniesieniu do systemów złożonych z inteligentnych urządzeń posiadających specjalne czujniki, których głównym zadaniem jest dostarczanie danych do usprawniania i optymalizacji procesów produkcyjnych oraz przemysłowych. Gromadzone przez nie dane są odpowiednio przetwarzane i analizowane, a dzięki posiadaniu większej ilości informacji właściciele firm produkcyjnych podejmują skuteczniejsze decyzje biznesowe.

IoT w przemyśle — kluczowe zalety

Powodów, dla których powinieneś dokładnie przemyśleć wdrożenie rozwiązań IIoT, jest wiele. Najważniejsze z nich to:

1. Przemysłowy Internet Rzeczy = oszczędność czasu

Czas pracy w firmach produkcyjnych jest najważniejszym aktywem, co do tego nie ma wątpliwości. IIoT pozwala znacząco skrócić procesy związane z rejestracją, konfiguracją, konserwacją, aktualizacją czy monitorowaniem maszyn. Co istotne - większością tych zadań można zarządzać zdalnie, nie wymagają one bezpośredniej ingerencji.

Według najnowszego raportu Deloitte "Predictive Maintenance: Taking pro-active measures based on advanced data analytics to predict and avoid machine failure" do 2025 roku aż 30% przemysłowych systemów sterowania będzie wyposażonych w sztuczną inteligencję wspierającą funkcje analityczne.

2. Zmniejszenie ryzyka błędów

Wyobraź sobie pracownika, który nigdy się nie męczy, dzięki czemu jego koncentracja zawsze jest na najwyższym poziomie. Taki pracownik unika kosztownych pomyłek, co sprawia, że proces produkcyjny jest możliwie najbardziej wydajny.

Zautomatyzowane, inteligentne systemy całkowicie eliminują ryzyko błędu ludzkiego, ponieważ zawsze działają w sposób, w jaki zostały zaprogramowane. Są też znacznie bardziej precyzyjne i dokładniejsze niż ludzie, co dodatkowo poprawia efektywność.

3. Większe zadowolenie i bezpieczeństwo pracowników

Przemysł 4.0 to także większy komfort dla pracowników. Inteligentne maszyny doskonale sprawdzą się w wykonywaniu powtarzalnych prac, dzięki czemu Twoi pracownicy będą mogli zająć się zadaniami, które ich satysfakcjonują.

Zmniejszenie ilości nudnych zadań, wpłynie korzystnie na zaangażowanie i zadowolenie zespołu oraz sprawi, że Twoi pracownicy zostaną w firmie na dłużej.

Warto podkreślić, że Internet rzeczy ma ogromne znaczenie w poprawie bezpieczeństwa pracy. Czujniki IoT potrafią w trybie rzeczywistym informować o pojawiających się zagrożeniach w miejscu pracy, takich jak zbyt duże wibracje, czy zbyt wysoka temperatura danej maszyny. Kamery wykryją personel poruszający się po narażonych na niebezpieczeństwo częściach zakładu, a następnie zasygnalizują podłączonym do IoT maszynom, że w pobliżu znajduje się człowiek i należy przejść na inne ustawienia pracy.

4. Większa efektywność działań

Skoro już przy efektywności jesteśmy- według ankiety firmy PwC "Digital Factories 2020: Shaping the future of manufacturing", która została przeprowadzona wśród właścicieli firm produkcyjnych z Niemiec, spodziewają się oni 12% wzrostu wydajności w ciągu 5 lat, dzięki wdrożeniu inteligentnych rozwiązań.

5. Lepsze planowanie pracy

Dokładność rokowań ma kluczowe znaczenie dla firm produkcyjnych, które chcą sprzedawać swoje produkty bez marnowania zasobów. Dzięki gromadzeniu i analizie danych historycznych z inteligentnych urządzeń, IoT zwiększa skuteczność podejmowanych decyzji biznesowych.

Rozwiązania IIoT umożliwiają prognozowanie w trybie rzeczywistym, a to stanowi wsparcie w planowaniu działań związanych z łańcuchem dostaw czy pracą pomiędzy poszczególnymi działami.

6. IIoT - zbuduj przewagę nad konkurencją

Przewaga konkurencyjna jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie lub porażce firmy na rynku. Decydując się na skorzystanie z innowacyjnych technologii, dajesz swojemu biznesowi szansę na rozwój szybszy niż konkurencja.

To także doskonała okazja na poszerzenie dotychczasowej oferty i zwiększenie wydajności produkcji.

7. Redukcja kosztów związanych z utrzymaniem i konserwacją urządzeń

W branży produkcyjnej ważną rolę odgrywa tzw. predictive maintenance, czyli technika, która umożliwia monitorowanie stanu wyeksploatowania danej maszyny i określenie optymalnej częstotliwość przeglądów lub napraw.

Wdrożenie rozwiązań IIoT pozwala na precyzyjne ustalenie, kiedy wykonanie czynności konserwacyjnych jest absolutnie konieczne. Skraca także do minimum okresy przestojów maszyn oraz przyczynia się do znaczącej redukcji kosztów.

Potwierdza to raport Deloitte "Predictive Maintenance: Taking pro-active measures based on advanced data analytics to predict and avoid machine failure, "według którego technologia Przemysłu 4.0 zwiększa produktywność o 25%, zmniejsza liczbę awarii o 70% i obniża koszty konserwacji o 25%.

Zrewolucjonizuj swój biznes dzięki IIoT i stań się ważnym ogniwem Przemysłu 4.0!
Wdrożenie rozwiązań IIoT (Industrial Internet of Things) wiąże się z wieloma wyzwaniami, jednak korzyści znacznie przewyższają ewentualne ryzyko.

Szansę na sukces zdecydowanie zwiększy wybór odpowiedniego partnera technologicznego, który wykorzysta sprawdzone metody na osiągnięcie najlepszych rezultatów.

Solwit posiada doświadczony zespół, który realizował bardzo wymagające projekty i wielokrotnie sprostał trudnościom, jakie niesie za sobą wdrażanie zmian w organizacji.

Jesteśmy pewni, że z naszym wsparciem przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) zapewni Ci długoterminowe korzyści, przewagę konkurencyjną i sprawi, że staniesz się ważnym graczem z sektora Industry 4.0.

Poszukujesz partnera technologicznego do stworzenia dedykowanego rozwiązania IoT dla przemysłu - napisz do nas! Wiemy, jak tworzy się kompletne produkty IoT i chętnie podpowiemy Ci jak to zrobić. Umów się na bezpłatną konsultację na stronie https://solwit.com/!

 

Autor:
Solwit
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także