empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-02-05
Astraada DRV-28 – nowe falowniki z obsługą Profinetu, enkodera i Bluetooth

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie funkcje ma nowa seria falowników Astraada DRV,
  • co jest nowością w porównaniu do poprzednich serii.

Korzystałeś/aś albo nadal korzystasz z falowników Astraada DRV-24 lub DRV-26, a nawet starszych serii? Nadal sprawdzają się w większości aplikacji, w różnych branżach przemysłu, a nawet agrobiznesie. Jeśli pracowałeś/aś nad zaawansowanymi aplikacjami napędowymi i brakowało Ci np. Profinetu, obsługi enkodera czy połączenia po Bluetooth, to teraz mamy dobre wieści – seria DRV-28 ma te funkcje i jest w stanie sprostać nowym wyzwaniom.

 

grupowe1_bez_tla_opt-840x560.png

Sterowanie wektorowe w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego i obsługa enkodera


Astraada DRV-28 jest uniwersalnym przemiennikiem, posiadającym możliwość sterowania w takich trybach jak: bezczujnikowe sterowanie wektorowe, sterowanie wektorowe w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego oraz standardowe sterowanie skalarne V/F.

Nowością jest obsługa enkodera oraz tryb sterowania wektorem pola w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego. W skrócie, polega ono na sterowaniu silnikiem na podstawie dokładnej informacji o prędkości obrotowej wału, na podstawie której algorytm sterujący dobiera adekwatne parametry wyjściowe przemiennika.

Ten rodzaj sterowania bardzo dobrze sprawdza się w aplikacjach wymagających dużego momentu obrotowego przy małej (a nawet zerowej) prędkości obrotowej oraz aplikacjach wymagających wysokiej precyzji sterowania. Idealnie sprawdzi się np. do zasilania podnośników, wciągarek, wind (generacja dużego momentu przy niskiej prędkości obrotowej), nawijarek (dynamiczna regulacja momentu obrotowego pozwalająca utrzymać odpowiednie naprężenia nawijanego materiału), przenośników (wysoki moment pozwala w krótszym czasie rozpędzić oraz zatrzymać przenośnik).

Obsługa sygnału zwrotnego z enkodera w przemiennikach Astraada DRV-28 realizowana jest za pomocą dedykowanych modułów rozszerzających. W zależności od modelu przemiennika, masz możliwość podpięcia dwóch lub trzech kart rozszerzających.

 

Komunikacja Profinet, Modbus TCP, EtherCAT, Ethernet/IP, Modbus RTU, Profibus...

Falowniki Astraada DRV-28 zostały zaprojektowane z myślą o szybkiej i łatwej wymianie danych z systemami nadrzędnymi. Zaimplementowano w nich obsługę protokołów komunikacyjnych, korzystających zarówno z łącza szeregowego, jak i warstwy Ethernet.

Za ich pomocą skomunikujesz przemiennik Astraada DRV-28 z dowolnym urządzeniem/systemem nadzorującym dostępnym na rynku. Na szczególną uwagę zasługują szybkie i niezawodne protokoły takie jak: Profinet, Modbus TCP, EtherCAT oraz Ethernet/IP. Z powodzeniem zaimplementowano również obsługę rzadziej spotykanych, ale nadal stosowanych protokołów: Modbus RTU oraz Profibus.

 

IMG_6180_opt.jpegFalownik (przemiennik częstotliwości) z rodziny Astraada DRV-28


Ekran LCD i przyciski funkcyjne do szybkiego tworzenia aplikacji napędowych

Konfigurację przemienników Astraada DRV-28 przeprowadzisz za pomocą jasnego i czytelnego wyświetlacza LCD, z przejrzystym menu i intuicyjną obsługą za pomocą dedykowanych przycisków funkcyjnych. Panel LCD daje możliwość odczytu i zapisu 3 zestawów parametrów, pozwala za pomocą jednego panelu LCD, w krótkim czasie, uruchomić 3 typy aplikacji napędowych opartych na przemiennikach Astraada DRV-28. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala oszczędzić cenny czas automatyka podczas uruchomienia.

 

Konfiguracja za pomocą aplikacji na smartfon [NOWOŚĆ]

Często w skład instalacji przemysłowych wchodzą urządzenia, które znajdują się od siebie w znacznej odległości. Tak jest szczególnie z przemiennikami, które najczęściej zamykamy w szafie sterującej, podczas gdy napędy, którymi sterują, znajdują się w innym miejscu zakładu.

Problemem jest fakt, że automatyk – parametryzując przemiennik – nie ma możliwości bezpośredniej weryfikacji działania napędu, przykładowo zachowania przenośnika znajdującego się 50 metrów dalej. Problemem jest również sytuacja, kiedy masz utrudniony dostęp do szafy sterowniczej.

Odpowiedzią na powyższe wyzwania jest aplikacja „Astraada Drive" na urządzenia mobilne (Android, IOS). Wykorzystuje ona komunikację Bluetooth lub WiFi w przypadku połączenia na większą odległość. Pozwala ona w prosty i szybki sposób konfigurować oraz diagnozować przemienniki Astraada DRV-28.

Zalety bezprzewodowego dostępu do przemiennika częstotliwości, m.in. większy komfort obsługi i oszczędność czasu, są widoczne dosłownie na wyciągnięcie ręki. Tyle na temat zmian i udoskonaleń. W ASTOR niezmienną wartością jest profesjonalne wsparcie techniczne naszych Klientów, zarówno przed- jak i posprzedażowo. Niezależnie od tego, czy korzystasz z podstawowej serii przemienników Astraada DRV-24, serii z zaawansowanymi funkcjami wentylatorowo-pompowymi DRV-26, czy najnowszej zaawansowanej serii DRV-28, możesz liczyć na wsparcie techniczne naszych inżynierów. Chętnie pomagamy również w przetestowaniu naszych urządzeń automatyki. Zapraszamy do bezpłatnych testów naszych urządzeń.

Zobacz pełną wersję artykułu na Poradniku Automatyka >>>>

Autor:
Mateusz Pijanowski
Źródło:
Poradnik Automatyka
Dodał:
ASTOR Sp. z o.o.

Czytaj także