Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-08-10
Automatyzacja w przemyśle – moduły serii System10

W dzisiejszych czasach przemysł dąży do pełnej automatyzacji. Spowodowane jest to przez szereg czynników, takich jak poprawa wydajności czy też obniżka kosztów produkcji. Często jednak zdarza się, że część firm nie może zdecydować się na automatyzację z przyczyn finansowych. Zmniejszenie kosztów automatyzacji sprawia, że większa ilość przedsiębiorstw może sobie pozwolić na takie inwestycje. Gdzie zatem szukać oszczędności?

Firma Sitaniec Electronics wychodzi naprzeciw temu problemowi. Seria modułów System10 stanowi idealne rozwiązanie dla projektów, w których potrzebujemy zmniejszyć koszty, nie tracąc przy tym na jakości. Moduły System10 to grupa modułów do sterowania procesami w której skład wchodzą:

- 16DI
- 16DO
- 8DI/8DO
- 8AI
- Moduł wagowy
- Switch 6-portowy 

obraz_1.jpg

Główną cechą charakteryzującą System10 jest zastosowany w nich protokół Modbus TCP/IP. Modbus jako otwarty protokół komunikacyjny jest ogólnie dostępny, dzięki czemu moduły są w pełni kompatybilne z najczęściej używanymi sterownikami PLC (Siemens, Omron, Mitsubishi itp.). Sam sposób podłączenia modułów jest prosty i intuicyjny, bez względu na ich typ. 

obraz_2.jpg

Możemy wyróżnić dwie konstrukcje modułów: niezależne, wyposażone w port komunikacyjny RJ45, oraz moduły komunikujące się poprzez wewnętrzną magistralę. Magistrala oprócz funkcji komunikacyjnej odpowiada za przepływ zasilania między sąsiednimi urządzeniami.

W praktyce oznacza to, że doprowadzając jedno zasilanie możemy zasilić 10 modułów. W przypadku większej grupy wystarczy użyć dodatkowych złączek zasilających. Samo podłączenie do zasilania z 24VDC nie stanowi większego problemu. Wtyczka zasilająca dodawana do zestawu posiada dwie pary zacisków sprężynowych. 

1.	Dioda sygnalizująca o podłączeniu z urządzeniem z prawej strony 2.	Dioda informująca o podłączeniu zasilania 3.	Dioda sygnalizująca o podłączeniu z urządzeniem z lewej strony 4.	Listwa przyłączenio
1. Dioda sygnalizująca o podłączeniu z urządzeniem z prawej strony
2. Dioda informująca o podłączeniu zasilania
3. Dioda sygnalizująca o podłączeniu z urządzeniem z lewej strony
4. Listwa przyłączeniowa
5. Diody sygnalizujące statusy na złączach
6. Złącze zasilające
7. Złącze RJ45

Przyglądając się Systemowi 10 dostrzeżemy więcej podobieństw zewnętrznych. Wszystkie moduły posiadają kompaktową obudowę o standardowej szerokości 24mm. Wykonana jest ona z metalu co zapewnia dodatkową wytrzymałość. Do jej tylnej części przytwierdzony jest uchwyt na szynę DIN, który umożliwia szybki montaż i demontaż w każdej szafie sterowniczej. Front obudowy dopasowany jest do każdego z typu modułów. Oznaczenia są trwale grawerowane. Standardowo montowana jest listwa przyłączeniowa z zaciskami sprężynowymi, opcjonalnie możemy otrzymać zaciski śrubowe. Ponadto jeżeli mamy do czynienia z modułem niezależnym, poniżej listwy przyłączeniowej umiejscowiony jest port RJ45.

Przenieśmy się teraz do wnętrza System10. 

obraz_4.jpg

Wewnętrzną budowę System10 można podzielić na kilka segmentów. Pierwszy, a zarazem najważniejszym z nich jest mikroprocesor, odpowiedzialny za realizację wszystkich funkcjonalności urządzenia. Jest to sprawdzona konstrukcja STM32. Następnie procesor komunikacyjny wykorzystuje 100Mb Ethernet poprzez magistralę wewnętrzną oraz opcjonalne złącze RJ45. Magistrala wykorzystywana jest również do zasilania poszczególnych urządzeń. Część wykonawczą stanowią, w zależności od typu modułu, przetworniki ADC lub przekaźniki półprzewodnikowe. 

obraz_5.jpg

Przejdźmy do najważniejszej rzeczy czyli jak uruchomić moduły Sitaniec System10. Konfiguracja odbywa się poprzez stronę www z czytelnym i łatwym w obsłudze interfejsem. Po zapisaniu ustawień moduły są gotowe do pracy. Odczyt i zapis zmiennych odbywa się jak w każdym urządzeniu z protokołem Modbus. Dodatkową funkcjonalnością urządzeń System10 jest możliwość przeprowadzenia pełnej konfiguracji poprzez zapis odpowiednich rejestrów z poziomu programu PLC. 

obraz_6.jpg

Warto również wspomnieć o samej Grupie Sitaniec, w której skład obok Sitaniec Electronics wchodzi, również firmy Sitaniec Technology oraz S-Machines. Firma Sitaniec Technology od lat prężnie działa na rynku projektując i wdrażając automatyzację na wszystkich etapach procesów produkcyjnych. Automatycy z tej firmy, którzy na co dzień używają rozwiązań System10, stanowią idealną pomoc przy użytkowaniu modułów w praktyce. Innymi słowy zaopatrując się w moduły System10 otrzymujemy wsparcie techniczne na najwyższym poziomie. 

obraz_7.jpg

Producent nie ma zamiaru spoczywać na laurach. Oprócz ciągłej dbałości o najwyższy standard działania dostępnych modułów, planuje wdrażać nowe urządzenia System10. W związku z tym w najbliższej przyszłości należy spodziewać się modułów AO oraz modułów do sterowania silnikami krokowymi. Ponadto w celu jak optymalizacji wydajności jest Gateway Modbus. Ułatwi on komunikację z każdym z modułów. Otrzymamy również nową platformę z dodatkowymi funkcjonalnościami.

Więcej informacji pod adresem: https://sitaniec.pl/pl/system-10/

Autor:
Sitaniec Electronics
Źródło:
Sitaniec Electronics