Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-02-02
CAD elektryczny PCSCHEMATIC Automation i inteligentne symbole elektryczne

Zobacz, czym są inteligentne symbole elektryczne i jak mogą usprawnić pracę

Gdy twierdzimy, że PCSCHEMATIC Automation to najbardziej inteligentny program CAD elektryczny, opieramy się na unikalnej strukturze programu PCSCHEMATIC Automation, która bazuje na inteligentnych symbolach elektrycznych.

Żeby osiągnąć pełne korzyści z pracy w inteligentnym systemie CAD elektryczny - z automatycznie generowanymi zestawieniami, automatyczną kontrolą dostępnych symboli dla aparatów itd. - musisz mieć możliwość przypisania danych do symboli na schemacie. Dokonuje się tego przez użycie inteligentnych symboli, które dają ci bardzo wiele korzyści.

Co to jest inteligentny symbol w programie CAD elektryczny?

Przez pojęcie inteligentne symbole elektryczne rozumiemy:

 • Program rozpoznaje, że to jest symbol - dla każdego symbolu umieszczonego na schemacie - jak również identyfikuje punkty połączeń symbolu.
 • Program rozpoznaje, że ten symbol elektryczny jest częścią aparatu i zna położenie innych symboli, które należą do tego aparatu.
 • Symbole elektryczne mają dołączone dane aparatów.
 • Różne typy symboli mają różne właściwości - np. symbole cewek stycznika czy symbole PLC - i program obsługuje te symbole w różny sposób.
 • Gdy używasz oznaczeń referencyjnych, program rozpoznaje w inteligentny sposób oznaczenie referencyjne w nazwie symbolu.
 • Nazwy dodatkowe dla symboli są inteligentnie obsługiwane przez program.
 • Gdy umieścisz na stronach schematów symbole elektryczne dla aparatu, wtedy na stronach montażowych będziesz mógł automatycznie umieścić symbole montażowe dla tych aparatów.
 • Inteligencja znajduje się w rysunku: gdy kopiujesz obszar strony albo całą stronę, wszystkie dane aparatów zawarte w symbolach są automatycznie kopiowane.
 • Gdy przeciągasz rysunek standardowy, każdy symbol w rysunku standardowym może mieć przypisane swoje unikalne dane.

Jakie są korzyści z inteligentnych symboli elektrycznych?

Ponieważ symbole elektryczne są inteligentne, osiągasz następujące korzyści:

 • PCSCHEMATIC Automation generuje automatycznie odsyłacze pomiędzy symbolami dla tego samego aparatu. Gdy klikasz na takich odsyłaczach, przeskakujesz/nawigujesz do pozostałych symboli w projekcie.
 • W programie możesz włączyć okno pokazujące, jakie aparaty użyte w projekcie posiadają jeszcze wolne symbole elektryczne do wstawienia.
 • Program podpowiada następną wolną nazwę dla symbolu, dla każdego rodzaju symbolu.
 • Gdy umieszczasz symbol cewki stycznika, program automatycznie wstawia odsyłacz skrośny - lub odwzorowanie zestyków (tzw. drabinkę styków) - z odsyłaczami (adresami) do innych symboli dla tego aparatu.
 • Dzięki funkcji trasera podczas umieszczania symbolu (lub rysunku standardowego) program może automatycznie rysować linie między punktami połączeniowymi symbolu i elementami schematu.
 • Punkty połączeniowe symbolu są nazywane zgodnie ze stanem faktycznym (tak, jak są na istniejącym urządzeniu), więc nie musisz robić tego ręcznie. Ta informacja jest pobierana z bazy aparatury.
 • Ponieważ program rozpoznaje typy symboli, potrafi generować różne rodzaje zestawień zawierające odpowiednie typy symboli (np. zestawienia kabli czy złączek).

Sposób pracy z inteligentnymi symbolami i bazą aparatury

Ponieważ PCSCHEMATIC Automation posiada inteligentne symbole elektryczne oraz rozbudowaną bazę aparatury, zawierającą zarówno symbole elektryczne jak i montażowe dla aparatów, twoja praca wygląda następująco:

 • Gdy wybierasz aparat z bazy danych, pojawia się menu symboli dla aparatu zawierające wszystkie symbole elektryczne dla funkcji elektrycznych tego aparatu.
 • Gdy umieszczasz te symbole na schematach, dane aparatu są automatycznie dołączane.
 • Dzięki temu PCSCHEMATIC Automation może automatycznie wygenerować dowolne zestawienia.

Jeżeli masz doświadczenia z pracy z mniej inteligentnymi systemami CAD, na pewno zauważysz, jak wiele czasu możesz oszczędzić dzięki takiemu sposobowi pracy. Z tego, co wiemy, taki sposób pracy jest unikalny i spotykany tylko w PCSCHEMATIC Automation.

Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu wielu producentów aparatury, którzy pomogli stworzyć bazy aparatury dla PCSCHEMATIC. Możesz także w prosty sposób samemu rozbudowywać i tworzyć nowe bazy aparatury w PCSCHEMATIC Automation, dołączając do nich symbole elektryczne z programu.

Producenci aparatury tworzą także symbole elektryczne

Powodem, dla którego jest możliwe jest fakt, że producenci aparatury tworzą nie tylko rekordy w bazie zawierające numery katalogowe, typ, nazwy zacisków itp. Wielu z nich tworzy również symbole elektryczne dla funkcji elektrycznych swoich aparatów.

Takie symbole są kontrolowane przez PCSCHEMATIC w celu zapewnienia ich zgodności z normami IEC/EN.

Autor:
Arkadiusz Jaskulski, PCSCHEMATIC
Źródło:
Opracowanie własne firmy PCSCHEMATIC
Dodał:
PCSCHEMATIC

Czytaj także