Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-10-16
Chwytaki SCHUNK dla robotów współpracujących z człowiekiem.

Ludzie i roboty współpracujący jako zespół

 

Z nową technologią w chwytaku JL1, SCHUNK wytycza grunt dla pierwszego chwytaka HRC, który współpracuje bezpośrednio z człowiekiem. Dostosowanie do procesów chwytania następuje w czasie rzeczywistym, dzięki systemowi różnorodnych czujników. Różne 'zmysły' są użyte, aby zarejestrować, ocenić i zakomunikować warunkui sytuacyjne, środowiskowe i operacyjne. W przyszłości chwytaki współpracujące SCHUNK będą w stanie transmitować wszystkie istotne dane o procesach i otoczeniu do systemów kontroli i produkcji.  

Co-act JL1 SCHUNK
Co-act JL1 SCHUNK

Mega trend współpracy człowieka z robotem

Od robotów, które zastępują pracownika, do robotów, które służą jako pomocni koledzy- robotyzacja staje przed nowym trendem stanowiącym ogromne wyzwanie dla producentów komponentów. Jeśli pełna automatyzacja lub linie montażowe nie są najbardziej ekonomiczną z możliwych opcji, konieczne jest wyselekcjonowanie poszczególnych procesów oraz ich podział pomiędzy ludzi i roboty. W takiej sytuacji autonomiczne co-boty- roboty używane w bezpośrednim kontakcie z pracownikiem- mogą wykonywać nieergonomiczne lub monotonne zadania, jak pomoc w podnoszeniu lub pozycjonowaniu ładunku. Redukuje to pracę fizyczną pracownika i czyni proces bardziej wydajnym. Jednocześnie ludzie i roboty pracując ramię w ramię, oszczędzają niezbędną przestrzeń roboczą i zwiększają elastyczność.

W przyszłości ilość systemów robotyki pomocniczej będzie wzrastać, szczególnie w zakresie aplikacji montażu, a niezawodne chwytaki, funkcje bezpieczeństwa, czujniki i pełna integracja na poziomie komponentów, będą w nich kluczowe.  Jako lider kompetencji systemów chwytakowych i technologii mocowań, SCHUNK jest stale nastawiony na to nowe wyzwanie.

Praca zespołowa w automatyzacji produkcji

Bezpieczna współpraca na linii człowiek-robot
Bezpieczna współpraca na linii człowiek-robot

Różne formy współpracy pomiędzy ludźmi i robotami definiują typy obszarów roboczych oraz form kontaktu. Im bliżej ludzie i roboty współpracują ze sobą, tym więcej technologii i komponentów potrzeba by spełnić wymagania bezpieczeństwa określone w odpowiednich standardach i normach.

Przez ponad 30 lat firma SCHUNK wyznacza standardy technologicznych innowacji i rozwiązań chwytakowych, a wprowadzając na rynek chwytak współpracujący, wpisuje się w trend rozwoju partnerstwa człowieka i robota. Zadaniem chwytaków współpracujących jest bezpośrednia interakcja i komunikacja z ludźmi oparta na trzech podstawowych zasadach wynikających z norm bezpieczeństwa:

nigdy nie powodują uszkodzeń podczas chwytania
zawsze wykrywają kontakt z człowiekiem
nigdy nie tracą chwytu detalu

Wśród cech najbardziej wyróżniających chwytaki współpracujące SCHUNK, wymienić należy: elastyczną powłokę zewnętrzną z zaokrąglonymi krawędziami, zintegrowaną ochronę przed utratą detalu oraz panel LED, używany jako interfejs do komunikacji z człowiekiem. Bezpieczny napęd zapewnia zarówno szeroki zakres siły chwytania, jak i bezpieczeństwo funkcjonalne. W przypadku przerwania procesu, jak podczas zatrzymania awaryjnego, zapewnione jest bezpieczne i niezawodne trzymanie przenoszonego elementu. Za pomocą czujników, chwytaki stale kontrolują czynniki w swoim otoczeniu, przetwarzając następnie dane za pomocą zintegrowanego oprogramowania. W razie nieplanowanego kontaktu z człowiekiem, automatycznie ograniczają siłę chwytania. Specjalnie zaprojektowane techniki chwytania oraz pomiar siły w palcach chwytaka, pozwalają na dostosowanie zachowań chwytaków współpracujących w czasie rzeczywistym, w zależności od tego, czy chwytany jest przedmiot, czy ludzka ręka.

 

Autor:
SCHUNK Intec
Źródło:
SCHUNK
Dodał:
SCHUNK Intec Sp. z o.o.