Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-03-15
Czy można zaufać robotowi?

Bezpieczeństwo przemysłowe

ROBOTYZACJA W ZAKŁADACH PRZEMYSŁOWYCH

Nie ma odwrotu: roboty na pewno pojawią się szeroko w polskich przedsiębiorstwach. To kwestia czasu potrzebnego na przeliczenie RoI przez dział finansowy. Podjęciu pozytywnej decyzji 'sprzyjają' warunki ekonomiczne. Rosnące koszty utrzymania osobowe stanowisk pracy (choćby podwyżki płacy minimalnej zapowiedziane przez rząd) oraz dyspozycyjność robotów 24/7 ułatwią decyzję o zainwestowaniu w mechanicznego pracownika.
W zasadzie można się pogodzić z dużą inwestycją w robota i jakiś budżet się znajdzie. Dużym wyzwaniem nadal pozostaje kwestia bezpieczeństwa, która spędza sen z powiek konstruktorom i użytkownikom. Czy można tak go skonstruować, żeby zapomnieć o ewentualnym niebezpieczeństwie ze strony maszyny?

Inżynierowie starają się przewidzieć maksymalnie dużą ilość rozwiązań, by 'nauczyć' robota precyzyjnej reakcji. Jedną z opcji jest budowa robotów, oczywiście w oparciu o normy, w taki sposób, aby na przykład uderzając w przeszkodę były w stanie rozłożyć siłę uderzenia – nie wyrządzając szkód.

W przypadku kolizji drogowej, gdy prawdziwy kierowca ma do wyboru uderzenie w matkę czy dziecko, musiałby się zdać na doświadczenie, intuicję i trochę szczęścia. W przypadku robota, programista wyposażony w większą bazę danych statystycznych niż przeciętny kierowca, może wgrać robotowi potężną moc obliczeniową. Teoretycznie robot mógłby 'podjąć decyzję' czyli obliczać na bieżąco trajektorię, oszacować najmniejsze skutki uderzenia i finalnie uderzyć w ścianę pomiędzy matką i dzieckiem z milimetrową dokładnością. Czy człowiek mógłby postąpić podobnie?
Pozostańmy przy założeniu, że roboty będą miały z czasem coraz więcej 'cech ludzkich' i jeśli zdecydujemy się je wypuścić z klatek, po prostu powinniśmy nauczyć się z nimi obchodzić.
O polskiej robotyce szeroko dyskutuje się w branży. Obecnie to obowiązkowy temat każdego portalu związanego z przemysłem czy czasopisma branżowego. Jedną z platform wymiany doświadczeń są konferencje. Na jednej z nich IV Konferencji Robotech, która odbyła się 17 września 2019r. we Wrocławiu, podniesiono wiele aspektów tej nowej gałęzi automatyki przemysłowej. Przeczytaj o najważniejszych z nich w naszej relacji.
 
Automatech, w branży automatyki przemysłowej od 1994 roku, oferuje najnowocześniejsze rozwiązania industry 4.0: system operacyjny IoT oparty na chmurze, analiza danych w czasie rzeczywistym, roboty przemysłowe, coboty. Nasza oferta obejmuje również kilkadziesiąt usług inżynierskich m.in. audyty bezpieczeństwa maszyn i linii produkcyjnych, przemysłowe systemy wizyjne, laserowe stanowiska znakujące, budowa maszyn, kompletnych układów sterowania, szaf sterowniczych, modernizacja pras, systemy SCADA, sterowanie radiowe, lampy UV LED dla przemysłu, system LOTO, deklaracja zgodności WE/UE (certyfikat CE) i wiele innych.
Automatech posiada status SOLUTION PARTNER SIEMENS, co oznacza dołączenie do grona partnerów spełniający najwyższe, światowe standardy Siemens. Przeczytaj więcej o Certyfikacie naszej firmy.
 
Jesteśmy także PARTNER SYSTEM INTEGRATOREM firmy COGNEX – lidera rynku systemów wizyjnych. Oferujemy aplikacje kontroli wizyjnej mające zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, zapoznaj się z naszą ofertą systemów wizyjnych.
 
Zobacz wszystkie usługi i produkty Automatech.
 
Zapraszamy do kontaktu, nasi inżynierowie doradzą Państwu najlepsze rozwiązanie oraz przygotują ofertę:

AUTOMATECH biuro i sklep:
(22) 753 24 80
(22) 753 24 61
biuro.warszawa@automatech.pl

Zapraszamy na nasze strony internetowe, gdzie dowiecie się więcej o oferowanych przez nas usługach inżynierskich, wejdź na:
www.automatech.pl
www.bezpieczenstwo-maszyn.com


Kup produkty w e-sklepie
www.automatechsklep.pl


Obejrzyj nasze Webinary oraz filmy:
YT


Bądź na bieżąco, obserwuj nasze kanały:
LinkedIn
facebook


 

 

Źródło tekstu o robotach: tłumaczenie na podstawie artykułu www.ioshmagazine.com

 

Czytaj także