Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-01-19
Elementy Elesa+Ganter w maszynach dekarskich – case study Sorex Technic Michał Przeorek

case study Sorex Technic Michał Przeorek

Dzięki zastosowaniu standardowych elementów maszyn Elesa+Ganter firma Sorex Technic Michał Przeorek ograniczyła konieczność wykonywania detali we własnym zakresie. Współpraca przełożyła się na oszczędności finansowe i te związane z czasem pracy. W niniejszym artykule prezentujemy wybrane aplikacje i zastosowane w nich produkty.

Maszyny i urządzenia przeznaczone do żłobienia, rowkowania, gięcia, wzmacniania oraz zaokrąglania blach są najczęściej stosowane w warsztatach blacharskich, izolerskich, dekarskich oraz zakładach ślusarskich. Nasz klient – firma Sorex Technic Michał Przeorek to polski producent tego typu maszyn i urządzeń, specjalizujący się w wysokiej jakości żłobiarkach oraz zaginarkach rolkowych typu bender.

Produkowane maszyny charakteryzują się oryginalną i prostą konstrukcją z szeregiem ciekawych rozwiązań technicznych. Do każdej produkowanej maszyny jest dostępny bardzo zróżnicowany osprzęt dodatkowy. Sorex Technic Michał Przeorek, realizując swoje projekty, stosuje standardowe elementy maszyn produkowane i dostarczane przez firmę Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o. Przedstawiamy kilka takich rozwiązań:

1. Ręczna zaginarka rolkowa typu BENDER firmy SOREX-Technic

To narzędzie służące do gięcia rąbków prostych, wklęsłych i wypukłych o dużych i małych promieniach. Dzięki nowatorskiej konstrukcji długość gięcia jest nieograniczona. Wykorzystano w niej kilka elementów Elesa+Ganter, wymienionych poniżej.

 

bender.jpg

                                   Rys. 1: Bender Duo 200 Sorex Technic

W ręcznej zaginarce został zastosowany uchwyt pałąkowy Elesa + Ganter serii GN 565 (rys.2), produkowany z giętego profilu aluminiowego, zapewniającego doskonałą wytrzymałość i ergonomiczny kształt. Uchwyt służy w tym przypadku do prowadzenia zaginarki wzdłuż krawędzi blachy.

 

uchwyt_palakowy_GN_565_zdjecie.png

                                    Rys. 2: Uchwyt pałąkowy serii GN 565

 

brakujący.jpg

 Ponadto w projekcie do blokady głębokości roboczej zastosowano dźwignie nastawne serii GN 300 (rys. 3.). Trzpień gwintowany dźwigni jest wykonany ze stali oksydowanej na czarno, ze sfazowanym płaskim czołem. Zapewnia on odpowiednią siłę docisku oraz nie rysuje powierzchni wałka z grawerowaną skalą.

 

dzwignia_nastawna_GN_300.png

                                   Rys. 3: Dźwignia nastawna serii GN 300.

dzwignia_GN_300.png

System współdziałających rolek dociskowych pozwala na ręczny przesuw wzdłuż krawędzi blachy, stopniowo zwiększając kąt gięcia. Blokada regulacji szczeliny odbywa się poprzez radełkowany wkręt dociskowy DIN 653 (rys. 4.). Wkręt można szybko dokręcać i odkręcać bez użycia dodatkowych narzędzi. Zakres gięcia przy tego rodzaju urządzeniach wynosi od 0° do 90°. 

 

wkret_dociskowy_radelkowany.png

                                   Rys. 4: Wkręt dociskowy radełkowany DIN 653

wkret_radelkowany_DIN_653.png

 2. Żłobiarka serii CWMK (rys. 5).

Służy do żłobienia, rowkowania, gięcia, wzmacniania oraz zaokrąglania blach. Maszyna została zaprojektowana tak, aby jak najbardziej ułatwić i wspomóc pracę operatora.

 

20211215_142813.jpg

                           Rys. 5: Żłobiarka serii CWMK (zdjęcie robocze do podmiany)

W przypadku żłobiarki serii CWMK zmiana szczeliny rolek (regulacja wału górnego) oraz regulacja głębokości żłobienia odbywają się za pomocą dźwigni nastawnych serii GN 300 (rys. 6). Wykorzystanie dźwigni sprawdza się ze względu na ich funkcjonalność. Operator maszyny łatwo i szybko dokręca lub odkręca połączenie bez użycia klucza. Dodatkowo po wyregulowaniu danego modułu, przestawia ramię dźwigni w najdogodniejsze położenie, umożliwiając w ten sposób obróbkę skomplikowanych kształtów.

 

dzwignie_GN_300_w_zlobiarce.png

                                     Rys. 6: Dźwignie nastawne serii GN 300.

Żłobiarka charakteryzuje się możliwością obróbki elementów o dużych rozmiarach. Do realizacji tych założeń posiada możliwość regulacji kąta nachylenia głowicy. Blokada kąta odbywa się przy pomocy pokręteł serii VCT-p (rys. 7).

 

pokretlo_VCT_p_w_zlobiarce.png

                                             Rys. 7: Pokrętło serii VCT-p.

brakujący 2.jpg

 Dodatkowo w maszynie zastosowany został wkręt dociskowy radełkowany DIN 653 (rys.8) do ustalania wygodnej pozycji korby.

wkret_dociskowy_w_zlobiarce.jpg

                                  Rys. 8: Wkręt dociskowy radełkowany DIN 653

Sterowanie żłobiarką odbywa się przez dwustopniowy przełącznik nożny (pedał) lewo/prawo. Przełącznik ustawiany jest w wygodnym dla operatora miejscu, w tym celu wyposażony został w uchwyt transportowy zakończony gałką kulistą DIN 319-KU (rys. 9).

 

galki_kuliste.png

                                            Rys. 9: Gałki kuliste DIN 319

gałki_kuliste_zdj.jpg

 Dzięki zastosowaniu standardowych elementów maszyn firmy Elesa+Ganter zostały spełnione wysokie założenia i wymogi projektów. Firma Sorex Technic Michał Przeorek ograniczyła konieczność wykonywania detali we własnym zakresie, zyskując oszczędności zarówno w sferze finansowej jak i czasu pracy.

Linki do stron katalogowych opisywanych produktów znajdują się poniżej:

• uchwyt pałąkowy Elesa+Ganter serii GN 565
• dźwignie nastawne serii GN 300
• radełkowany wkręt dociskowy DIN 653
• pokrętło serii VCT-p
• gałka kulistą DIN 319-KU

 

ELESA+GANTER®

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A (Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Germany).

ELESA+GANTER® to ponad 85 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 50 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. „International Forum Design Award", „Compasso d'Oro" w Mediolanie czy „Design Center" w Stutgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (40 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, a także sklep internetowy znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl.

Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w Magazynie dla Konstruktorów na stronie info.elesa-ganter.pl.