Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-01-21
Jak prosto i szybko zamontować osłonę lub wygrodzenie?

Przykłady wykorzystania i charakterystyka uchwytów PC i PPR

Uchwyty PC i PPR to oferowane przez Elesa+Ganter elementy ułatwiające montaż płyt z poliwęglanu, szkła i blachy. Wybór takiego rozwiązania oznacza, że w osłonach nie trzeba wiercić otworów montażowych. Uchwyty PPR dodatkowo nadają się do mocowania stalowych siatek zgrzewnych z drutu na ramach z profili kwadratowych. W niniejszym artykule prezentujemy jak i gdzie stosować wymienione wyżej uchwyty, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał.

Wymagania Dyrektywy Maszynowej

Myśląc o osłonie maszyny, musimy mieć w pamięci wymogi Dyrektywy Maszynowej 2006/42/CE, która mówi nam o tym jakie kryteria powinna spełniać obudowa, aby uznać ją za bezpieczną. Szerzej pisaliśmy o tym zagadnieniu w artykule „Jak zamocować osłonę zgodnie z Dyrektywą Maszynową". Nasze rozwiązania w postaci uchwytów PPR i PC idealnie wpisują się w ten standard, a niniejszy artykuł pozwoli lepiej zrozumieć do jakich zastosowań użyć jednego i drugiego. Co ważne, ich konstrukcja pozwala na spełnienie wymogów stawianych przez wspomnianą wyżej Dyrektywę.

 

Porównanie PC i PPR na Ramie.jpg

 Zdjęcie 1. Uchwyty PC oraz PPR w typowej aplikacji mocowania płyt z tworzywa sztucznego.

Na zdjęciu powyżej widoczna jest obudowa maszyny wykonana z metalowych profili oraz płyt z tworzywa sztucznego. Uchwyty serii PC odpowiadają za mocowanie części ścian bocznych i tylnej, a seria PPR mocuje płytę do ramy drzwi. Pozwala to na awaryjne otwieranie osłon z boku i z tyłu oraz na stabilne mocowanie płyt na drzwiach. Umożliwiamy zatem swobodny dostęp do maszyny tylko przez drzwi. Widoczne na zdjęciu (na drzwiach) zawiasy CFSQ chronią przed przypadkowym wtargnięciem i uruchamiają alarm. Więcej o nich w TYM artykule oraz na karcie katalogowej TUTAJ.

Skutecznie mocowanie płyt z możliwością otwierania

Seria PC (skrót od Panel Clamping) to uchwyty służące do mocowania płyt (również do systemowych profili aluminiowych). Dzięki nim możemy wydzielić dwie strefy funkcjonalne. Pierwszą jest mocowanie uchwytu do profilu, który odbywa się za pomocą specjalnych śrub i nakrętek. Drugą strefą jest mechanizm zaciskania płyty, który unieruchamia i utwierdza płytę w uchwycie. Całość pokazana jest na zdjęciu poniżej.

 

 

Bez tytułu.png

 

 Zdjęcie 2. Uchwyt serii PC wraz ze strzałkami wskazującymi dwie sfery. Żółta wskazuje na sposób przymocowania uchwytu do profilu, a zielona na część blokowania płyty.

Żółta strzałka wskazuje nakrętkę do rowków teowych, która idealnie pasuje do kształtu rowka w profilu aluminiowym. Jest przykręcana za pomocą śruby, do której mamy dostęp od góry uchwytu (za pomocą klucza imbusowego). Zielona strzałka wskazuje na zintegrowaną z ramieniem uchylnym śrubę, służącą do blokowania płyty. Widoczne odchylenie jednej szczęki uchwytu pozwala na demontaż osłony bez konieczności demontażu samego uchwytu. Działanie tego mechanizmu pokazuje zdjęcie poniżej:

 

uchwyty-pc-ppr-na-ramie.jpg

                      Zdjęcie 3. Schemat działania systemu otwierania uchwytu serii PC.

Na zdjęciu powyżej widać kolejne fazy otwierania ramienia uchylnego uchwytu PC. Z lewej strony widoczny jest pierwszy krok, czyli odkręcenie śruby mocującej ramię uchylne do ramienia stałego. Na drugim zdjęciu od lewej, widoczne jest maksymalnie odsunięte ramię uchylne. Warto zwrócić uwagę jak duża szczelina tworzy się w tym miejscu, pozwalając na uwolnienie płyty. Kolejne dwa ujęcia pokazują uchylanie ramienia uchylnego tak, aby umożliwić swobodne wyjęcie płyty z mocowania. Takie rozwiązanie spełnia wymagania Dyrektywy Maszynowej dotyczącej budowy osłon i zabezpieczania maszyn i stanowisk roboczych. Pozwala bowiem na mocowanie i demontowanie osłony bez konieczności demontażu uchwytu.

Demontaż osłony jest jednak możliwy tylko i wyłącznie przy użyciu narzędzia (klucza imbusowego). Uniemożliwiamy zatem dostęp osób niepowołanych do obszaru wygrodzonego przez obudowę. Z drugiej strony, w celach serwisowych można ją łatwo zdemontować, a następnie łatwo zamontować.

Uchwyty serii PC występują w dwóch wersjach rozmiarowych, co pozwala na mocowanie płyty o grubości od 4 do 12 mm. Nadają się do montażu na systemowych profilach aluminiowych o przekroju kwadratowym/prostokąt lub na profilach okrągłych (dzięki zastosowaniu specjalnego adaptera APC). Dzięki temu całość wygląda bardzo estetycznie i jest funkcjonalna.

Skuteczne mocowanie płyt i siatek na profilach kwadratowych, dzięki serii PPR

Uchwyty z serii PPR umożliwiają mocowanie płyt (podobnie jak w serii PC) oraz stalowych siatek zgrzewanych z drutu, na ramach z profili kwadratowych. Ten rodzaj uchwytu występuje w dwóch wersjach kolorystycznych (czarnej i szarej) oraz w trzech rodzajach, przystosowanych do różnych aplikacji:

• wersja z podkładkami tłumiącymi w zacisku płyt pozwala na tłumienie drgań.
• wersja do mocowania siatki posiada specjalne wyprofilowanie, ułatwiające poprawny montaż i skuteczne unieruchomienie siatki w uchwycie.
• standardowa wersja idealnie nadaje się do mocowania płyt tam, gdzie nie ma potrzeby tłumienia drgań. Przykład mocowania płyty w takim uchwycie przedstawia zdjęcie poniżej:

 

Bez tytułu sdrfg.jpg

 Zdjęcie 4. Płyta z tworzywa sztucznego zamontowana na profilu kwadratowym dzięki uchwytowi serii PPR.

Uchwyty serii PPR zbudowane są z dwóch części wykonanych z tworzywa sztucznego. Dzięki widocznej na zdjęciu śrubie z gniazdem sześciokątnym, obydwie połówki ściskają zarówno profil jak i płytę. To proste rozwiązanie pozwala uniknąć wykonywania wiercenia zarówno w płycie jak i w profilu. Tym samym ułatwia montaż płyt do ramy, ogranicza koszty wykonania osłony oraz uniemożliwia popełnienie błędu. Różnica między uchwytami PPR a PC polega jednak na tym, że uchwyt serii PPR po poluzowaniu śruby, zostaje całkowicie zdemontowany z profilu.

Uchwyt taki nadaje się idealnie do mocowania płyt na drzwiach i otwieranych za pomocą zawiasów pokryw. Zgodnie z Dyrektywą Maszynową, mocowane w ten sposób płyty muszą dawać się zdemontować tylko przy użyciu narzędzi. Ich zamysłem jest montaż na stałe bez konieczności dostępu poza wygrodzenie inną drogą niż wskazana przez projektanta (drzwi, pokrywa, właz). Uchwyty serii PPR pasują do profili kwadratowych o szerokości boku 25 mm. Więcej danych technicznych na karcie katalogowej TUTAJ.

Podsumowanie

Dzięki serii uchwytów do płyt i siatek PC i PPR, możemy w prosty i bezpieczny sposób stworzyć osłonę lub zabudowę maszyny. Będzie ona zgodna z Dyrektywą Maszynową oraz wykonana w estetyczny sposób. Siatki utrzymywane są w jednej pozycji, dzięki specjalnie wyprofilowanym powierzchniom mocującym. Uchwyty są odporne na wstrząsy, wykonane z najwyższej jakości tworzywa sztucznego oraz testowane w laboratorium pod kątem wytrzymałości.

Te i wiele innych rozwiązań znajdą Państwo na stronie www.elesa-ganter.pl.

Dodatkowo, nasi Doradcy Techniczni chętnie pomogą dobrać rozwiązanie idealne do specyfiki danej aplikacji.

ELESA+GANTER®

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A (Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Germany).

ELESA+GANTER® to ponad 75 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 45 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. „International Forum Design Award", „Compasso d'Oro" w Mediolanie czy „Design Center" w Stutgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (20 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, a także sklep internetowy znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl.

Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w Magazynie dla Konstruktorów na stronie info.elesa-ganter.pl.