Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Suzhou Veichi Electric CO., Ltd.
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-07-15
Firma faktoringowa. Dlaczego warto korzystać z jej usług?

Faktoring najczęściej kojarzy się z finansowaniem i jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie. Oferta firm faktoringowych jest jednak o wiele bardziej rozbudowana. Chodzi już nie tylko o pomoc w opłaceniu faktur na czas w zamian za ustalony procent. Czemu warto zapoznać się z ofertą firm prowadzących działalność faktoringową?

Dobra firma faktoringowa może mieć ogromne znaczenie dla rozwoju biznesu. Nade wszystko faktoring może pomóc w utrzymaniu płynności finansowej. Podmioty zajmujące się taką działalnością świadczą przy tym w praktyce wiele różnych usług. To bardzo ważne z perspektywy różnych oczekiwań klientów. Dlaczego jeszcze warto skorzystać z usług firmy faktoringowej?

Czym jest faktoring?

Czym zajmuje się firma faktoringowa? Kiedy warto podjąć z nią współpracę? Faktoringiem nazywamy rodzaj krótkoterminowego finansowania, które opiera się na wykupie nieprzeterminowanych wierzytelności. Co do zasady w ramach takiej usługi spotykają się trzy podmioty. Jest to faktor, czyli instytucja nabywająca wierzytelność, faktorant zbywający wierzytelność i kontrahent będący stroną zobowiązaną do terminowej spłaty wierzytelności.

W uproszczeniu faktoring polega na tym, że faktorant wystawia fakturę kontrahentowi. Ten zaś przekazuje ją faktorowi. Podmiot będący faktorem opłaca w terminie fakturę, później zaś czuwa nad ściągnięciem wierzytelności od kontrahenta. Nagrodą jest ustalony procent.

Jakie usługi świadczy firma faktoringowa?

Tak prezentuje się uproszczony model faktoringu. Jakie w rzeczywistości usługi świadczy firma faktoringowa? Można tu wymienić:
• Faktoring wierzytelnościowy. Jest to pełny zakres usług faktoringowych nazywany inaczej faktoringiem zakupowym i sprzedażowym.
• Faktoring dłużny. Inaczej odwrócony. Przedsiębiorca zaciąga w tym przypadku dług w firmie faktoringowej.

Z powodu zakresu odpowiedzialności za niewypłacalność kontrahenta można wyróżnić:
• Faktoring pełny. Faktor ponosi całkowitą odpowiedzialność za brak wypłacalności u kontrahenta. Jest to najdroższy typ faktoringu.
• Faktoring częściowy. Faktor wykupuje należność, ale nie ponosi odpowiedzialności za niewypłacalność kontrahenta.
• Faktoring mieszany. Po wykupieniu wierzytelności faktor ponosi częściową odpowiedzialność za niewypłacalność kontrahenta. Ustalany jest kwotowo.

Biorąc pod uwagę moment zawiadomienia dłużnika o zawartej umowie faktoringowej wyróżnia się:
• Faktoring jawny. Kontrahent zostaje od razu zadowolony o cesji wierzytelności. Najpopularniejsza i najtańsza usługa faktoringowa.
• Faktoring tajny. Kontrahent nie otrzymuje informacji o cesji wierzytelności. Taki faktoring często wykorzystywany jest w sektorze handlowym. Podmioty często chcą tu zachować w tajemnicy informacje na temat stanu własnej firmy i istniejących w niej procedur.

Co zyskujesz na współpracy z firmą faktoringową?

Podstawową zaletą korzystania z faktoringu jest szybkie finansowanie, które gwarantuje poprawę lub utrzymanie stabilności finansowej przedsiębiorstwa. Ocenia się go jako bardzo dobre źródło dla pozyskiwania kapitału obrotowego.

 

Autor:
FirmowaKasa
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także