Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-01-18
Funkcje trybu start – czym są? Którą funkcję wybrać?

Kurs podłączania i konfigurowania przekaźników bezpieczeństwa dla maszyn i stanowisk produkcyjnych

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym są funkcje Start w przekaźnikach bezpieczeństwa,
  • jakie je konfigurować,
  • jakie mają zastosowania.

W poprzednim odcinku dowiedziałeś/aś się, jak podłączyć przycisk bezpieczeństwa E-STOP. Teraz poznasz możliwości konfiguracyjne przekaźnika, aby samemu/samej móc zdecydować, z jakich funkcjonalności chcesz korzystać przy podłączaniu.

Co to jest sygnał START?

Sygnał START to nieodzowny element każdego przekaźnika bezpieczeństwa dla maszyn. Stanowi on dodatkowe zabezpieczenie umożliwiające kontrolę nad ponownym załączeniem modułu po uruchomieniu funkcji bezpieczeństwa.

W starszych przekaźnikach sygnał ten posiadał tylko jeden tryb działania zależny od modelu, lub też – w niektórych rozwiązaniach – sposób jego działania zależał od sposobu podłączenia przewodu do przekaźnika.

 

1_Preventa_Przekaznik_Bezpieczenstwa_ASTOR_XPS__Konfiguracja_1-01.jpgKonfigurowanie przekaźnika Preventa XPS Universal, źródło: Schneider Electric

Najnowsze moduły bezpieczeństwa łączą w sobie kilka funkcji sygnału START. Ponadto wzbogacają je o dodatkowe zabezpieczenia np.: monitorowanie zwarcia czy zwolnienia sygnału bezpieczeństwa.

Użytkownik za pomocą pokrętła może wybrać, czy chce monitorować sygnał bezpieczeństwa, zwarcie, a także jak działać ma sygnał bezpieczeństwa.

W przypadku przekaźników Preventa XPS Universal dostępne jest 8 trybów, w ramach których definiowane są: działanie sygnału start, dynamizacja i test start-up. Czym są te funkcje? Wyjaśnimy wszystko po kolei.

Tryby startu w przekaźnikach bezpieczeństwa dla maszyn

Zaczniemy od najważniejszego parametru, a więc trybu startu. Definiuje on, jakiego rodzaju sygnał musi zostać podany na wejście START przekaźnika, aby uruchomić go ponownie po aktywacji wejść bezpieczeństwa. Tak więc poznaj wszystkie 3 możliwości:

  • Start manualny – uruchamiany jest poprzez podanie sygnału wysokiego (24 VDC) na wejście START; sygnał ten podawany jest przeważnie przez przycisk Start znajdujący się na panelu operatora,
  • Start automatyczny – działa analogicznie jak start manualny, z tym, że na wejście START sygnał wysoki podawany jest ciągle; w efekcie, w momencie aktywacji wejść bezpieczeństwa, przekaźnik uruchamiany jest automatycznie; sygnał wysoki podawany jest przeważnie poprzez zworkę pomiędzy wyjściem oraz wejściem START.
  • Start monitorowany – ponowny rozruch przekaźnika będzie możliwy po wykryciu zbocza opadającego na wejściu START; na wejście START najpierw musi zostać podany stan wysoki, a przejście do stanu niskiego uruchamiane jest przez przekaźnik.

Gdzie wykorzystywać poszczególne tryby? Start automatyczny używany jest przeważnie do celów pokazowych oraz bardzo prostych, stwarzających niskie zagrożenie instalacjach maszynowych.

Dodatkowa kontrola ponownego rozruchu jest bardzo często wymagana przy nawet niższych poziomach bezpieczeństwa.

Start manualny w przekaźnikach bezpieczeństwa

Start manualny może zostać użyty w instalacjach kaskadowych, czyli w takich, gdzie działanie jednego modułu jest zależne od drugiego, bądź też od innych urządzeń współpracujących. Zerwanie sygnału, bądź przejście w stan niski może oznaczać fizyczne zerwanie połączenia z dodatkowym urządzeniem. Dla przykładu może to być utrata głównej jednostki sterującej maszyną zabezpieczoną przez przekaźnik.

 

2_E-STOP_Przycisk_bezpieczenstwa_przekaznik_preventa_XPS_ASTOR_3-01.jpgPonowny rozruch maszyny z funkcją startu monitorowanego, źródło: ASTOR

Start monitorowany w przekaźnikach bezpieczeństwa

Start monitorowany najczęściej wykorzystywany jest wtedy, gdy w zamyśle ponowny rozruch urządzenia ma być zależny od operatora. W związku z tym, nawet jeśli przycisk lub inne urządzenie wyzwalające przekaźnik będzie ciągle podawać sygnał wysoki, przekaźnik nie załączy się samoczynnie, tak jak to się dzieje w przypadku startu automatycznego oraz manualnego.

Gdy operator uzna, że sytuacja niebezpieczna została zażegnana, tylko wciśnięcie oraz zwolnienie specjalnego przycisku na panelu uruchomi przekaźnik.

Dynamizacja w przekaźnikach bezpieczeństwa dla maszyn

 

Zobacz pełną wersję artykułu na Poradniku Automatyka >>>

Autor:
Rafał Pilch
Źródło:
Poradnik Automatyka
Dodał:
ASTOR Sp. z o.o.

Czytaj także