Gliceryna techniczna to wszechstronny surowiec, który odgrywa istotną rolę w wielu sektorach przemysłu ze względu na swoje korzystne właściwości. Z artykułu dowiesz się, jakie korzyści gliceryna techniczna może przynieść Twojej produkcji, poznasz także wiele innych ciekawostek na jej temat. Zapraszamy do lektury!
Czym jest i jakie cechy ma gliceryna techniczna?
Gliceryna techniczna, znana także jako glicerol lub propanotriol, jest organicznym związkiem chemicznym o wzorze C₃H₈O₃, który charakteryzuje się słodkawym smakiem i doskonałą rozpuszczalnością w wodzie oraz innych rozpuszczalnikach organicznych. Dzięki właściwościom higroskopijnym gliceryna techniczna skutecznie pochłania wilgoć z otoczenia. Ponadto jest substancją bezpieczną w użyciu, nietoksyczną i niepodrażniającą. Dzięki temu znajduje zastosowanie nawet w środowiskach o wysokich wymaganiach sanitarno-higienicznych. Co więcej, gliceryna jest także niezastąpionym surowcem w branży kosmetycznej, farmaceutycznej, chemicznej i spożywczej.
Gliceryna techniczna oferowana na stronie: https://centro-chem.pl/surowiec/gliceryna-techniczna/ występuje w dwóch różnych stężeniach: 99,5% lub 80%. Wartości te umożliwiają dopasowanie jej działania do specyficznych potrzeb produkcyjnych.
Gliceryna techniczna – zastosowania
Gliceryna techniczna dostępna w Centro-chem znajduje szerokie zastosowanie m.in. w branży ogrodniczej, gdzie umożliwia utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w glebie, zatem sprzyja wzrostowi roślin i zapobiega nadmiernemu wysychaniu podłoża. Gliceryna jest także składnikiem preparatów ogrodniczych chroniących rośliny przed szkodnikami i chorobami, a dzięki naturalnemu pochodzeniu jest bezpieczna dla środowiska i użytkowników.
Gliceryna techniczna jest stosowana również w produkcji chemii gospodarczej, gdzie pełni funkcję składnika poprawiającego konsystencję oraz poprawiającego nawilżające właściwości produktów takich jak mydła, detergenty i płyny do naczyń. Środki czystości z jej dodatkiem, dzięki zdolności do stabilizacji i mieszania się z różnymi składnikami sprawia, że są bardziej wydajne i skuteczne. Gliceryna sprawdza się też jako istotny składnik w produkcji tworzyw sztucznych, farb i lakierów; zwiększa elastyczność gotowych wyrobów oraz nadaje produktom odpowiednią konsystencję, co poprawia ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia.
Gliceryna techniczna odgrywa istotną rolę również w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz spożywczym, za co odpowiada jej nietoksyczność i zdolność do wiązania wody. Wpływa na poprawę elastyczności skóry i zapobiega jej przesuszeniu. Tymczasem w farmaceutyce glicerynę wykorzystuje się jako rozpuszczalnik i nośnik substancji czynnych. W przemyśle spożywczym z kolei gliceryna jest stosowana jako substancja słodząca i konserwująca.
Jak zatem widzisz, gliceryna techniczna jest związkiem niezwykle uniwersalnym i wszechstronnym, z którym praktycznie każdy człowiek ma stałą, bezpośrednią styczność.
- Źródło:
- centro-chem.pl
Czytaj także
-
Miareczkowanie - co to jest?
Miareczkowanie to technika analityczna umożliwiająca oznaczenie ilościowe określonej substancji (analitu) rozpuszczonej w próbce. Opiera się ona...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-