Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-11-16
Przyłbice ochronne z pokrętłami VCT

Case study Moonroo Cover

W przyłbicach marki Moonroo zastosowano pokrętła VCT-p umożliwiające regulację odchylenia przysłony i dopasowanie jej położenia do własnych potrzeb. Wykorzystane pokrętła cechują się niewielkimi gabarytami, ergonomią i eleganckim designem. Przyłbice Moonroo powstały z myślą o ograniczeniu przenoszenia zarazków w dobie pandemii, mogą jednak także służyć jako ochrona twarzy przy pracach związanych z obróbką materiałów.

Współpraca z firmą produkującą przyłbice Moonroo po raz kolejny udowadnia, że standardowe elementy Elesa+Ganter pomagają tworzyć doskonałe produkty, odpowiadając na bieżące potrzeby użytkowników oraz rynku. Jednocześnie wpasowują się w nowoczesny design, zwiększając ergonomię i łatwość użytkowania

Idea stosowania przyłbic

Ogłoszenie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 postawiło niemal cały świat w nowej rzeczywistości. Konieczność dezynfekcji rąk, stosowania higienicznych środków ochrony oraz obowiązek zasłaniania twarzy maseczką, stały się naszą codziennością. O ile wzmożona higiena, stosowanie rękawiczek lub wprowadzenie ograniczeń w ilości osób przemieszczających się środkami masowego transportu nie stanowią dla większości z nas przekroczenia strefy komfortu, o tyle samo stosowanie maseczek i ich prawidłowe noszenie powoduje u sporej grupy ludzi problemy z oddychaniem i uczucie dyskomfortu. Ponadto, maseczka, która zasłania większość twarzy utrudnia identyfikację osób, odczytywanie ich emocji, nastrojów, a także zwiększa anonimowość i poczucie bezkarności w miejscach publicznych.

 

1. przyłbica.jpg

                                   Rys. 1. Przyłbica ochronna MOONROO

Konstrukcja przyłbic

Odpowiadając na potrzeby rynku, nasz klient rozpoczął produkcję przyłbic ochronnych pod marką MOONROO (rys. 1). Konstrukcja przyłbicy zabezpiecza twarz przed bezpośrednim kontaktem z powietrzem wydychanym przez inne osoby, ponadto chroni przed bezwiednym kontaktem dłoni z częściami twarzy.

Podstawowym celem przyłbicy jest utrudnienie dostępu drobnoustrojów do śluzówek jamy ustnej, nosa i oczu oraz ograniczenie dostępu do twarzy.  W ciągu godziny dotykamy swojej twarzy średnio 23 razy, co może przyczyniać się do przenoszenia zarazków do naszego organizmu.

 

98441346_108276767565761_4526969953177305088_o.png

                     Rys. 2. Różne wzory opasek mocujących przyłbic MOONROO

Opaska mocująca jest dostępna w wielu wzorach i kolorach (rys. 2) i jest łatwa w utrzymaniu czystości. Od wewnątrz jest pokryta miękką pianką, która w kontakcie ze skórą dopasowuje się do kształtu głowy. Wymienne szyby ochronne znacznie wydłużają czas użytkowania produktu. Zapewniają długotrwałą przejrzystość i wysoki komfort pracy, nie ograniczają pola widzenia, a sama konstrukcja osłony nie utrudnia oddychania.

 

5. cechy.jpg

                                             Fot. Zalety przyłbic MOONROO

Rola pokręteł VCT

Przyłbice mają możliwość regulacji odchylenia przysłony, co pozwala na ich indywidualne dopasowanie wg własnych potrzeb. Kąt ustawienia osłony ustalany jest poprzez dokręcenie jej pokrętłami VCT (rys. 3) produkowanymi przez Elesa + Ganter.

 

3. VCT.jpg

                                               Rys. 3. Pokrętło VCT-p

W projekcie Moonroo zastosowano pokrętło VCT-p, które jest zbudowane z gałki oraz trzpienia gwintowanego i ma małe gabaryty. Dzięki temu nie jest elementem dominującym przyłbicy, a jednocześnie spełnia zamierzoną funkcję. Gałka z tworzywa sztucznego jest wykonana ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu (pozostałe rozmiary są wykonane ze wzmocnionego technopolimeru na bazie polipropylenu). Stalowy trzpień z gwintem metrycznym został ocynkowany. Trzpień został osadzony w tworzywie w sposób maszynowy, dzięki temu zachowana jest osiowość montażu.

 

Przyłbice foto.jpg

 Budowa pokręteł VCT

Pięcioramienny, charakterystyczny kształt pokrętła sprawia, że operowanie nim jest ergonomiczne i wygodne. Zastosowanie wzmocnionego włóknem szklanym tworzywa zwiększa odporność na uderzenia. Tworzywo to może pracować w szerokich zakresach temperatur (w opisywanym przypadku od -30°C do 150°C) oraz jest odporne na oddziaływanie wielu czynników chemicznych (w tym na działanie stężonego alkoholu etylowego, izopropylowego, metylowego, stanowiących bazę dla środków dezynfekujących).

Sfazowana końcówka trzpienia gwintowanego ułatwia wkręcanie, a odsadzenie wtopki o 0,3 mm stanowi powierzchnię dociskową. Taka konstrukcja zapobiega uzyskaniu tzw. „efektu korkociągu", który zniszczyłby pokrętło. Pokrętła zostały przebadane mechanicznie i każde z nich może przenieść moment obrotowy wielokrotnie większy niż jest w stanie uzyskać ludzka ręka. Ocynkowanie trzpienia gwintowanego stanowi barierę przed korozją wynikającą zarówno z incydentalnego kontaktu z wodą ze środka dezynfekcyjnego, jak i przed korozją atmosferyczną.

 

4. budowa.jpg

                                    Rys. 4. Budowa i cechy pokrętła VCT-p

Przykłady zastosowań przyłbic

Omawiane przyłbice mogą być stosowane w wielu branżach m.in.

Omawiane przyłbice mogą być stosowane w wielu branżach m.in.:
- w magazynach,
- w branży kosmetycznej, fryzjerskiej, stomatologicznej,
- w sklepach
- na recepcjach biurowych itd.

Mogą być też z powodzeniem używane przy obróbce drewna lub cięcia metalu oraz w miejscach, gdzie należy chronić twarz i oczy przed odpryskami.

 

Bez tytułu.jpg

 Korzyści ze stosowania pokręteł VCT-p

Zastosowanie pokrętła VCT-p w przyłbicy niesie ze sobą szereg korzyści. Oprócz ciekawego industrialnego designu, ułatwia obsługę ustawienia kąta osłony. Precyzyjna regulacja i zablokowanie pozycji wymagają przyłożenia relatywnie dużego momentu, co znacznie ułatwia pewny chwyt i ergonomia pokrętła. Trwałość tego elementu gwarantuje długą żywotność i pewność producenta, że funkcjonalność przyłbicy nie ulegnie zmianom wraz z czasem użytkowania.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami technicznymi, którzy z przyjemnością pomogą dobrać Państwu odpowiedni produkt do nowych aplikacji, uwzględniając wymagania środowiskowe, techniczne i ekonomiczne projektu.

Linki do kart katalogowych opisywanych produktów:

Pokrętła VCT

Link do strony www produktu:

https://moonroo.pl/

ELESA+GANTER®

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A (Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Germany).

ELESA+GANTER® to ponad 75 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 45 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. „International Forum Design Award", „Compasso d'Oro" w Mediolanie czy „Design Center" w Stutgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (20 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, a także sklep internetowy znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl.

Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w Magazynie dla Konstruktorów na stronie info.elesa-ganter.pl