Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2012-07-02
iMod - nowa funkcjonalność: Event PSQL

W module telemetrycznym iMod została wprowadzona nowa funkcjonalność – możliwość zapisu do lokalnej oraz zewnętrznej bazy danych PostgreSQL przy wykorzystaniu kanału typu Message.

PostgreSQL jest darmowym systemem zarządzania relacyjnymi bazami danych. Bazę danych tego typu charakteryzuje nieograniczony maksymalny rozmiar bazy oraz możliwość administracji za pomocą przeglądarki internetowej. Dodatkowo wprowadza możliwość używania różnych języków programowania, cechuje się wysoką stabilnością i wydajnością.

iMod pozwala na zapis dowolnej ilości danych z czujników i urządzeń podłączonych do niego.* Dane te przy pomocy kanału komunikatów (message-channel) wysyłane są do zewnętrznej bazy danych PostgreSQL w zależności od typu zdarzenia, który go wywoła bądź też cyklicznie co jakiś czas. W pierwszym przypadku wystarczy dodać do definicji parametru odpowiednie zdarzenie (przy zmianie wartości, po przekroczeniu granicznej wartości bądź też przy braku zmiany w kolejnych odczytach). W drugim przypadku należy użyć kanału skryptowego, o którym była mowa w poprzednim artykule.

Zapis do bazy SQL na zdarzenie

Odpowiednio zdefiniowany kanał message-channel powinien wyglądać jak poniżej:

Protokół definiowany został jako SQL, driver – PostgreSQL. Port kanału zostaje zdefiniowany jako adres IP, na którym znajduje się zewnętrzna baza danych, port dostępu do niej oraz nazwa bazy danych. W następnych linijkach podajemy metodę zapisu, nazwę użytkownika oraz hasło dostępu. W przyszłości zostanie zwiększona ilość możliwości metod komunikacji.

Następnym krokiem jest zdefiniowanie treści wysyłanego komunikatu. Zgodnie ze składnią języka SQL implementacja komunikatu wygląda następująco:

Jak widać powyżej, do tabeli X w wierszach Value oraz Date, zostanie wprowadzona aktualna wartość danego parametru oraz datę wpisu.

Ostatnim krokiem jest wymuszenie dokonania wpisu do bazy danych PostgreSQL w zależności od zdarzenia. W tym celu w definicji parametru należy skonfigurować odpowiednie zdarzenie:

W definicji powyżej widać, że stan diody User Led znajdującej się na urządzeniu, zostanie zapisany we wcześniej skonfigurowanej bazie danych w momencie zmiany swojego stanu.


Schemat wykorzystania komunikacji z zewnętrznym serwerem PostgreSQL

Niewątpliwą zaletą takiej funkcjonalności jest możliwość zapisu danych na zewnętrznych dyskach, co pozwala praktycznie na zapis nieograniczonej ilości informacji.

 

*jedynym limitem jest wbudowana pamięć urządzenia.

Czytaj cały artykuł: http://www.a2s.pl/imod-event-psql-a-2272.html

Zobacz urządzenia z serii iMod: http://www.a2s.pl/platforma-seria-imod-nowosc-c-834_1933_107_1984.html

________________________________________________________

Moduł telemetryczny, kontroler protokołów iMod

Konfigurowalny kontroler automatyki (CAC) z modemem GPRS*

Co to jest iMod?

 • iMod to niezawodna, wszechstronna i prosta w konfiguracji platforma na potrzeby zdalnego sterowania i monitorowania.
 • iMod to uniwersalne urządzenie które posiada możliwość obsługi dowolnego protokołu. Udostępnione SDK pozwala dowolną rozbudowę urządzenia o logikę sterowania, a całość oparta jest o otwarte standardy (Linux, Modbus)

Informacje podstawowe

iMod jako moduł telemetryczny to ogromne możliwości rejestracji i dostępu do danych, wykorzystując w tym celu wbudowane interfejsy wejścia-wyjścia oraz kanały komunikacyjne tj. Ethernet czy GPRS.

Dzięki elastycznej konfiguracji pełni rolę kontrolera protokołów, integrując dostęp do urządzeń, buforuje dane pobrane poprzez różne protokoły i metody komunikacji.

Wbudowany serwer www umożliwia prezentację i sterowanie bezpośrednio z urządzenia poprzez przeglądarkę internetową, dodatkowo platforma NX Dynamics upraszcza tworzenie modułów sterujących z poziomu WWW.

iMod to innowacyjna usługa software’owa sprzężona z platformą sprzętowo-systemową NPE opracowana w celu szybkich wdrożeń zaawansowanych projektów automatyki, monitoringu i zdalnego nadzoru.

Instalacje oparte o iMod pracują obecnie w wielu krajach świata, a dzięki ciągłemu rozwojowi platformy i zdalnej aktualizacji zawsze możliwy jest dostęp do nowych funkcjonalności.

Realizuje funkcjonalność urządzeń tj.:

 • moduł telemetryczny
 • autonomiczny kontroler
 • kontroler protokołów
 • moduł powiadamiania
 • rejestrator danych
 • moduł I/O

Uniwersalny moduł komunikacyjny
Dzięki uniwersalnej i elastycznej architekturze oraz rozwiązaniom typu plug-in, może pełni rolę uniwersalnego modułu komunikacyjnego obsługującego dowolne protokoły użytkownika.

 • Sterownik PLC
 • Serwer portów szeregowych
 • Konwerter protokołów
 • Kontroler programowalny
 • Modem GPRS/EDGE
 • MODBUS Gateway
 • Agent SNMP
 • Serwer WWW z obsługą PHP i bazy danych (WAMP)
 • Bramka SMS
 • GPRS router, NAT
 • Serwer e-mail, FTP, SSH, VPN i innych usług systemu Linux
Dodał:
TECHBASE

Czytaj także