Moduł telemetryczny iMod posiada szerokie zastosowanie w dziedzinie automatyki. Jednym z wielu gałęzi przemysłu, w których iMod spełnia oczekiwania klienta oraz wymagania stawiane systemom sterowania jest chłodnictwo.
Zastosowanie komputera typu embedded – iMod, w chłodnictwie, zostanie omówione na podstawie przykładu budowy kontenera chłodniczego. Służy on do transportu ładunków wymagających utrzymania określonej, stałej temperatury.
iMod w układzie automatyki kontenera chłodniczego pełni dwie funkcje:
- funkcję sterującą pracą agregatem chłodniczym (sprężarką), wentylatorami oraz grzałkami,
- funkcję kontroli pracy kontenera (monitorowanie temperatur).
Sterowanie realizuje się poprzez wykorzystanie funkcjonalności iMod PLC, która poza podstawowymi możliwościami modułu umożliwia mu dodatkowo pracę jako logiczny sterownik programowalny (Programmable Logic Controller - PLC). Pozwala to na automatyczne sterowanie wyjściami/wejściami cyfrowymi oraz analogowymi w prosty sposób. Wystarczy napisać odpowiedni program w języku drabinkowym z wykorzystaniem aplikacji dostarczanej wraz z urządzeniem.
iMod wyposażony jest w magistralę 1-Wire, która obsłuży dostateczną ilość czujników temperatury i wilgotności potrzebnych do poprawnej pracy i monitoringu kontenera chłodniczego. Dodatkowo łącząc urządzenie iMod przez port RS-485 oraz protokół Modbus z dedykowanym panelem dotykowym TPD-430, użytkownik bezpośrednio z urządzenia ma możliwość na:
- regulację temperatury we wnętrzu komory ładunkowej kontenera,
- sygnalizację optyczną stanów pracy agregatu,
- pomiar i wyświetlanie temperatur wewnątrz i na zewnątrz kontenera,
- nadzór nad stanem technicznym agregatu,
- wskazanie stanów alarmowych i awaryjnych,
- rejestracja danych pochodzących z czujników.
Schemat zastosowania modułu iMod przy sterowaniu i monitorowaniu kontenera chłodniczego
Dzięki wbudowanemu modemowi GPRS/EDGE możliwy jest dostęp do rejestrowanych danych, wartości temperatur oraz stanów alarmowych. Dzięki niemu, użytkownik zawsze będzie znał na bieżąco parametry pracy kontenera, nawet w momencie transportu drogą morską.
Dodatkowo dane które można rejestrować w określonych odstępach czasowych są zapisywane do pamięci modułu lub też na zewnętrzne karty pamięci (do 2Gb). Dane te zapisywane są w formacie plików CSV lub też do zewnętrznej bazy danych.
Wykorzystując łącze internetowe, użytkownik ma stały dostęp do wartości parametrów pracy kontenera poprzez pliki CSV lub bezpośrednio z wykorzystaniem wizualizacji. W tym celu może wykorzystać aplikację NX Dynamics co pozwala na graficzny podgląd temperatur oraz ciśnienia bezpośrednio ze strony WWW lub urządzenia mobilnego takiego jak telefon.
Czytaj cały artykuł: http://www.a2s.pl/imod-plc-w-chlodnictwie-a-2259.html
Zobacz urządzenia z serii iMod: http://www.a2s.pl/platforma-seria-imod-nowosc-c-834_1933_107_1984.html
________________________________________________________
Moduł telemetryczny, kontroler protokołów iMod
Konfigurowalny kontroler automatyki (CAC) z modemem GPRS*
Co to jest iMod?
- iMod to niezawodna, wszechstronna i prosta w konfiguracji platforma na potrzeby zdalnego sterowania i monitorowania.
- iMod to uniwersalne urządzenie które posiada możliwość obsługi dowolnego protokołu. Udostępnione SDK pozwala dowolną rozbudowę urządzenia o logikę sterowania, a całość oparta jest o otwarte standardy (Linux, Modbus)
Informacje podstawowe
iMod jako moduł telemetryczny to ogromne możliwości rejestracji i dostępu do danych, wykorzystując w tym celu wbudowane interfejsy wejścia-wyjścia oraz kanały komunikacyjne tj. Ethernet czy GPRS.
Dzięki elastycznej konfiguracji pełni rolę kontrolera protokołów, integrując dostęp do urządzeń, buforuje dane pobrane poprzez różne protokoły i metody komunikacji.
Wbudowany serwer www umożliwia prezentację i sterowanie bezpośrednio z urządzenia poprzez przeglądarkę internetową, dodatkowo platforma NX Dynamics upraszcza tworzenie modułów sterujących z poziomu WWW.
iMod to innowacyjna usługa software’owa sprzężona z platformą sprzętowo-systemową NPE opracowana w celu szybkich wdrożeń zaawansowanych projektów automatyki, monitoringu i zdalnego nadzoru.
Instalacje oparte o iMod pracują obecnie w wielu krajach świata, a dzięki ciągłemu rozwojowi platformy i zdalnej aktualizacji zawsze możliwy jest dostęp do nowych funkcjonalności.
Realizuje funkcjonalność urządzeń tj.:
- moduł telemetryczny
- autonomiczny kontroler
- kontroler protokołów
- moduł powiadamiania
- rejestrator danych
- moduł I/O
Uniwersalny moduł komunikacyjny
Dzięki uniwersalnej i elastycznej architekturze oraz rozwiązaniom typu plug-in, może pełni rolę uniwersalnego modułu komunikacyjnego
obsługującego dowolne protokoły użytkownika.
- Sterownik PLC
- Serwer portów szeregowych
- Konwerter protokołów
- Kontroler programowalny
- Modem GPRS/EDGE
- MODBUS Gateway
- Agent SNMP
- Serwer WWW z obsługą PHP i bazy danych (WAMP)
- Bramka SMS
- GPRS router, NAT
- Serwer e-mail, FTP, SSH, VPN i innych usług systemu Linux
- Dodał:
- TECHBASE
Czytaj także
-
iMod Case Study: Monitorowanie farm wiatrowych
Moduł telemetryczny iMod znajduje szerokie zastosowanie w monitorowaniu oraz zarządzaniu wydajnością zarówno pojedynczej turbiny wiatrowej, jak i...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-