Moduł telemetryczny iMod znajduje szerokie zastosowanie w monitorowaniu oraz zarządzaniu wydajnością zarówno pojedynczej turbiny wiatrowej, jak i całej farmy.
Dynamiczny wzrost popytu na energię elektryczną wprowadził zapotrzebowanie na nowe źródła dostarczania energii. W ostatnich latach w szczególności zaczęto się skupiać na odnawialnych źródłach energii. Jednym z nowoczesnych, ekologicznych oraz coraz bardziej popularnych form dostarczania energii elektrycznej wykorzystywanych w branży energetycznej są farmy wiatrowe.
Są to skupiska turbin wiatrowych, stojących na otwartym terenie, zamieniających energię kinetyczną wiatru na pracę mechaniczną, która zamieniana jest z kolei przez generator na energię elektryczną. Farmy wiatrowe występują zarówno na lądzie, jak i na morzu.
Wykorzystując urządzenie iMod użytkownik ma możliwość zbierania aktualnych i rzeczywistych danych dotyczących takich obszarów działania turbiny jak:
- wydajność
- parametry pracy generatorów
- parametry eksploatacyjne
- efektywność energetyczna
Poza tym dzięki możliwości zapisu danych na kartę SD lub do bazy danych (zarówno znajdującej się na urządzeniu jak i zewnętrznej) użytkownik może monitorować na bieżąco (bądź regularnie i okresowo) żądane parametry turbin wiatrowych. Dane te mogą być wysyłane drogą radiową wykorzystując zewnętrzne modemy radiowe bądź też bezpośrednio za pomocą modemu GPRS/EDGE wbudowanego w urządzenie iMod. Warto również wspomnieć o modelu z wbudowanym modemem ZigBee – moduły te charakteryzują się niskim zużyciem energii oraz możliwością przesyłania informacji na duża odległości.
Sam iMod na podstawie analizy zebranych danych zoptymalizuje pracę całego układu turbiny w ten sposób, aby osiągnąć jak największą wydajność. Przykładem może być sterowanie serwomechanizmem kierunkowania i odchylenia elektrowni w zależności od kierunku wiania wiatru. Logika takiego układu może być z powodzeniem zaimplementowana wykorzystując funkcjonalność PLC wraz z odpowiednio dobranymi czujnikami, podłączonymi do modułu iMod.
Zastosowanie urządzenia iMod na farmach wiatrowych
Ważnym elementem pracy farm wiatrowych jest alarmowanie o błędach oraz o miejscach ich występowania – ma to szczególnie znaczenie przy farmach wiatrowych usytuowanych na dużych obszarach.
Wiele czynników potencjalnie źle wpływających na wydajność można przewidzieć – pozwala to na zmniejszenie jakichkolwiek strat wydajnościowych. Dzięki wyborze modułu iMod użytkownik posiada całkowitą kontrolę nad pracą wiatraka co wiąże się z optymalizacją wszelkich kosztów i zwiększeniem jego wydajności.
Czytaj cały artykuł: http://www.a2s.pl/imod-case-study:-monitorowanie-farm-wiatrowych-a-2286.html
Zobacz urządzenia z serii iMod: http://www.a2s.pl/platforma-seria-imod-nowosc-c-834_1933_107_1984.html
________________________________________________________
Moduł telemetryczny, kontroler protokołów iMod
Konfigurowalny kontroler automatyki (CAC) z modemem GPRS*
Co to jest iMod?
- iMod to niezawodna, wszechstronna i prosta w konfiguracji platforma na potrzeby zdalnego sterowania i monitorowania.
- iMod to uniwersalne urządzenie które posiada możliwość obsługi dowolnego protokołu. Udostępnione SDK pozwala dowolną rozbudowę urządzenia o logikę sterowania, a całość oparta jest o otwarte standardy (Linux, Modbus)
Informacje podstawowe
iMod jako moduł telemetryczny to ogromne możliwości rejestracji i dostępu do danych, wykorzystując w tym celu wbudowane interfejsy wejścia-wyjścia oraz kanały komunikacyjne tj. Ethernet czy GPRS.
Dzięki elastycznej konfiguracji pełni rolę kontrolera protokołów, integrując dostęp do urządzeń, buforuje dane pobrane poprzez różne protokoły i metody komunikacji.
Wbudowany serwer www umożliwia prezentację i sterowanie bezpośrednio z urządzenia poprzez przeglądarkę internetową, dodatkowo platforma NX Dynamics upraszcza tworzenie modułów sterujących z poziomu WWW.
iMod to innowacyjna usługa software’owa sprzężona z platformą sprzętowo-systemową NPE opracowana w celu szybkich wdrożeń zaawansowanych projektów automatyki, monitoringu i zdalnego nadzoru.
Instalacje oparte o iMod pracują obecnie w wielu krajach świata, a dzięki ciągłemu rozwojowi platformy i zdalnej aktualizacji zawsze możliwy jest dostęp do nowych funkcjonalności.
Realizuje funkcjonalność urządzeń tj.:
- moduł telemetryczny
- autonomiczny kontroler
- kontroler protokołów
- moduł powiadamiania
- rejestrator danych
- moduł I/O
Uniwersalny moduł komunikacyjny
Dzięki uniwersalnej i elastycznej architekturze oraz rozwiązaniom typu plug-in, może pełni rolę uniwersalnego modułu komunikacyjnego
obsługującego dowolne protokoły użytkownika.
- Sterownik PLC
- Serwer portów szeregowych
- Konwerter protokołów
- Kontroler programowalny
- Modem GPRS/EDGE
- MODBUS Gateway
- Agent SNMP
- Serwer WWW z obsługą PHP i bazy danych (WAMP)
- Bramka SMS
- GPRS router, NAT
- Serwer e-mail, FTP, SSH, VPN i innych usług systemu Linux
- Dodał:
- TECHBASE
Czytaj także
-
iMod PLC w chłodnictwie
Moduł telemetryczny iMod posiada szerokie zastosowanie w dziedzinie automatyki. Jednym z wielu gałęzi przemysłu, w których iMod spełnia...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...