Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-10-19
Jak dobrać prowadnice do ciężkiej szuflady przemysłowej?

Przemysł kolejowy jest jedną z najszybciej rozwijających się branż w Polsce, która jest także ważnym beneficjentem programów unijnych. Modernizacja torów, jak i taboru kolejowego, mająca miejsce na przestrzeni ostatnich lat, nadal nie zaspokaja potrzeb na tym rynku. Przemysł kolejowy stawia specyficzne wyzwania i potrzebuje nietypowych produktów. Jedną z firm działających w tym sektorze jest nasz klient – Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. z siedzibą w Kuźni Raciborskiej.

Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. jest producentem obrabiarek specjalnych do obróbki kolejowych zestawów kołowych i należy w tej branży do czołówki przedsiębiorstw, działających na rynku globalnym. Jednym z jej produktów jest tokarka podtorowa UGE 180 N (Rys. 1).

IMG_0229.JPG

IMG_0332.JPG

                          Rys. 1: Tokarka UGE 180 N z Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A.

UGE 180 N jest sterowaną numerycznie dwusuportową tokarką specjalną przeznaczoną do regeneracji profili kół jezdnych i powierzchni ciernych tarcz hamulcowych lekkich pojazdów trakcji szynowej, bez konieczności demontażu zestawów kołowych. Zapewnia to maksymalne skrócenie czasu wyłączenia pojazdu z ruchu, dzięki czemu znacznie wzrasta efektywność jego eksploatacji. Możliwa jest również regeneracja profilu kół i tarcz hamulcowych zestawów kołowych w wózkach wymontowanych z pojazdu, a także zestawów wymontowanych z wózka. Obrabiarka jest zainstalowana w fundamencie wgłębnym poniżej szyn, co zapewnia pracę w systemie przelotowym (Rys. 2).

2.jpg

             Rys. 2: Tokarka UGE 180 N zainstalowana w fundamencie poniżej poziomu torów.

Regeneracja profili kół jezdnych i powierzchni ciernych tarcz hamulcowych, wymaga napędów o dużej mocy, co można osiągnąć, dzięki napędom hydraulicznym. W związku z tym w tokarce został zastosowany agregat o wadze około 700 kg. Agregat hydrauliczny podczas serwisu, musi być wysuwany, co wiąże się z zastosowaniem prowadnic teleskopowych. Do powyższej aplikacji inżynier ELESA+GANTER dobrał prowadnice teleskopowe serii GN 2406, rekomendowane do ciężkich zastosowań (Rys. 3)

 

20210422_101229.jpg

20210422_101302_.jpg

IMG_0240.JPG

 Rys. 3 Ciężkie prowadnice GN 2406 zastosowane do wysuwu agregatu hydraulicznego w tokarce UGE 180 N

Przy doborze odpowiedniego modelu prowadnicy, zadecydowało gównie obciążenie wynoszące 700 kg na parę prowadnic. Drugim wymaganiem była przestrzeń zabudowy. Tutaj wybór padł na prowadnice teleskopowe w układzie „S", które pozwalają uzyskać zwartą i krótką zabudowę boczną z dużym skokiem elementu wysuwanego. Ponadto profil pośredni o przekroju w kształcie litery S zapewnia całemu układowi odpowiednio wysoką sztywność. Ostatnim parametrem był skok (wysuw) prowadnicy, który został dobrany tak, aby agregat był wysunięty w całości. W standardzie prowadnic GN 2406 są ograniczniki wysuwu, które pewnie blokują szufladę po wysunięciu. Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. stosuje to rozwiązanie z powodzeniem od 2018 roku i docenia wysoką jakość dobranego produktu.

Prowadnice serii GN 2406 należą do grupy produktów technika liniowa, gdzie oferowana jest szeroka gama prowadnic teleskopowych do małych, średnich i dużych obciążeń. Rodzina prowadnic serii GN 24xx jest rekomendowana do ciężkich zastosowań, gdzie powszechnie stosowane rozwiązania dostępne na rynku są niewystarczające. Dzięki zastosowaniu szyn ulepszanych cieplnie z hartowanymi bieżniami i kulkami, prowadnice są w stanie przenosić obciążenia do 1 tony na parę.

Karty katalogowe produktów:

• Prowadnice liniowe GN 2406

• Technika liniowa

 

ELESA+GANTER®

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A (Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Germany).

ELESA+GANTER® to ponad 85 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 45 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. „International Forum Design Award", „Compasso d'Oro" w Mediolanie czy „Design Center" w Stutgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (35 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, a także sklep internetowy znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl.

Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w Magazynie dla Konstruktorów na stronie info.elesa-ganter.pl.