Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-09-13
Jak działa przepływomierz ultradźwiękowy?

Zasada działania przepływomierzy ultradźwiękowych

Jak działa przepływomierz ultradźwiękowy? Zasada działania bezinwazyjnych przepływomierzy ultradźwiękowych, przenośnych i stacjonarnych, przeznaczonych dla wody i cieczy oraz pomiarów ciepła.

Co to jest przepływomierz ultradźwiękowy?

Przepływomierze ultradźwiękowe to nowoczesne i zaawansowane technologicznie urządzenia dla pomiarów przepływu cieczy oraz ciepła. Występują w formie stacjonarnej, przeznaczonej dla ciągłego monitorowania natężenia przepływu i zużycia energii, oraz w formie przenośnej, przeznaczonej między innymi dla aplikacji o ograniczonej przestrzeni i pomiarów kontrolnych.

Przepływomierze ultradźwiękowe mają różnorodne zastosowania. Począwszy od pomiarów na łodziach podwodnych, do instalacji w systemach przeznaczonych do użytku w przestrzeni kosmicznej. Mogą być stosowane na rurociągach dla różnych cieczy procesowych, takich jak np. woda demineralizowana w przemyśle farmaceutycznym, czy toksyczne odpady chemiczne. Przepływomierze ultradźwiękowe Katronic pracują na rurociągach wykonanych z różnych materiałów i o średnicach od 10 mm do 6 500 mm.

Przepływomierz ultradźwiękowy - zasada działania
Bezinwazyjne przepływomierze KATflow pracują w oparciu o zasadę różnicy czasu przejścia wiązki ultradźwiękowej. Działanie urządzenia polega na wysyłaniu i odbieraniu impulsów ultradźwiękowych przez parę sond oraz badaniu różnicy czasu przejścia sygnału.

Katronic używa sond montowanych na zewnątrz rurociągu. Sondy generują impulsy, które przechodzą przez ściankę rurociągu. Ciecz przepływająca wewnątrz rurociągu powoduje różnicę w czasie przejścia wiązki sygnału. Przepływomierz mierzy czas przejścia, a następnie oblicza dokładne natężenie przepływu.

Kluczową zasadą tej metody pomiarowej jest fakt, że fale dźwiękowe, które przemieszczają się w kierunku zgodnym z ruchem cieczy, mają wyższą prędkość propagacji niż te, które przemieszczają się w kierunku przeciwnym. Różnica czasu przejścia sygnałów jest proporcjonalna do prędkości przepływu cieczy, a więc i do natężenia przepływu.

Jako, że parametry takie jak: profil przepływu, rodzaj cieczy i materiał rurociągu mają wpływ na pomiar, przepływomierz kompensuje te wartości i dostosowuje się do zmian właściwości medium, w celu zapewnienia dokładnych pomiarów.

Teraz już wiesz, jak działa przepływomierz ultradźwiękowy! Zobacz, który z przepływomierzy ultradźwiękowych odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Sprawdź też usługę wynajmu przepływomierzy ultradźwiękowych.

Autor:
AEA TECHNIQUE
Źródło:
www.aea-technique.pl
Dodał:
AEA TECHNIQUE Sp. z o.o.

Czytaj także