Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-09-20
Jak poprawnie czytać symbole elektryczne?

część 1

Symbole elektryczne są niezbędne do tego, aby precyzyjnie oznaczać obiekty wchodzące w skład układów. Dzięki nim można także tworzyć rysunki techniczne, czyli schematy opisujące działanie danego systemu. Aby takie graficzne przedstawienie spełniało swoją funkcję, musi być wykonane dokładnie i z uwzględnieniem określonych norm. Niezbędna jest także umiejętność poprawnego czytania symboli elektrycznych. Jak to robić?

eplan_automation-technology.jpg

Symbole elektryczne – czym są?


Oznaczenia elektryczne służą do tego, aby w sposób dokładny i prosty przedstawić budowę układu elektrycznego. Takie schematy bywają bardzo skomplikowane, dlatego znajdujące się w nich symbole muszą być na tyle proste, aby ich odczytanie nie stanowiło trudności.


Przede wszystkim jednak muszą być nanoszone w sposób zgodny z normą. To oznacza, że jeśli na przedstawieniu graficznym znajduje się symbol włącznika, to każda osoba odczytująca taki schemat powinna mieć jasną informację, z jakiego typu oznaczeniem ma do czynienia. Dlatego znaki symbolizujące poszczególne elementy wprowadza się według określonych wytycznych. Jest to bardzo istotne dla zachowania czytelności. Aby móc w pełni korzystać z symboli elektrycznych, należy umieć je odczytywać w sposób prawidłowy i bezbłędny. Od czego zacząć?


Wśród graficznych symboli wyróżnić można różnego rodzaju figury geometryczne, m.in. prostokąty, kwadraty, trójkąty, okręgi czy elipsy oraz znaki takie jak strzałki. Wykonuje się je w różny sposób i zaznacza liniami różnego rodzaju. Warto najpierw przyjrzeć się podziałowi tych oznaczeń ze względu na różne kryteria.


Ze względu na znaczenie symbolu rozróżnia się symbole graficzne elektryczne:
● przedmiotowe,
● uzupełniające.

Ze względu na rodzaje rysunku technicznego elektrycznego symbole graficzne dzielą się na:
● do schematów,
● do planów,
● do celów informacyjnych.

Ze względu na sposób przedstawienia rozróżnia się symbole:
● jednokreskowe
● wielokreskowe

Ze względu na zastosowanie w określonej dziedzinie elektrotechniki znaki są nazywane:
● symbolami instalacyjnymi – jeśli są stosowane w planach instalacji wnętrzowych,
● symbolami samochodowymi – jeżeli są stosowane w schematach instalacji elektrycznych pojazdów

 

Do czego wykorzystuje się takie znaki graficzne?

Symbole elektryczne na schematach – do czego służą?

Dzięki zastosowaniu schematów, których elementy stanowią oznaczenia elektryczne, możliwa jest całkowita rezygnacja z opisów słownych, zdjęć czy rysunków. To znacząco upraszcza odczytywanie danych. Inne metody przedstawienia graficznego zostają zastąpione przez znormalizowane symbole elektryczne o charakterze uniwersalnym, czyli czytelnym dla odbiorców w większości krajów. To sprawia, że aby odczytać schemat, nie ma potrzeby konsultowania się z osobą, która go stworzyła – to byłoby bardzo czasochłonne, a czasami wręcz niemożliwe do wykonania.

EPLAN_schematy.jpg

Dzięki symbolom schematu elektrycznego:


● układ jest przedstawiony na jednym rysunku, w sposób oczywisty dla wszystkich osób, które znają symbole elektryczne stosowane na schematach,

● można rozbudować dane urządzenie bez konieczności jego rozebrania i mierzenia wartości poszczególnych elementów,

● można łatwo i szybko zlokalizować ewentualne pomyłki i błędy na schemacie.

Warto zauważyć, że obecnie do tworzenia schematów elektrycznych wykorzystuje się różnego rodzaju oprogramowanie, na przykład CAD (Computer Aided Design). Dzięki temu rysowanie takich układów jest znacznie łatwiejsze, ponieważ program dostarcza użytkownikowi bazę symboli elektrycznych, edytor schematów czy edytor PCB.


Niezależnie jednak od używanych narzędzi kluczową kwestią pozostaje znajomość oznaczeń. Jak zatem czytać te najczęściej używane?

więcej w części 2 artykułu

Autor:
Agnieszka Herman
Źródło:
EPLAN
Dodał:
EPLAN Sp. z o.o.

Czytaj także