Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-12-18
Jak rozwiązać problem pękających uchwytów? Case study firmy Menegon

Jednym z kluczowych czynników rozwoju firmy jest proces ciągłego doskonalenia oferowanych produktów. Dzięki niemu dana firma może efektywnie konkurować nie tylko pod względem cenowym. Na przykładzie mobilnego filtra dymów spawalniczych BOXAIR M firmy Menegon przedstawiamy pomysł na modernizację tego urządzenia przy pomocy nowego modelu uchwytów kasetowych PR-PF.

Każda firma produkcyjna stara się, aby jej produkt był niezawodny, estetyczny, wygodny w użytkowaniu, a zarazem atrakcyjny cenowo. Część z wymienionych cech można osiągnąć za pomocą przemyślanej konstrukcji oraz stosując wysokiej jakości elementy wykończeniowe, ponieważ to one odpowiadają za pierwsze wrażenie, które jest kluczowe przy decyzjach zakupowych.

Przykładem bardzo ciekawej, a zarazem prostej „metamorfozy" urządzenia zarówno od strony estetycznej jak i funkcjonalnej jest wspomniany mobilny filtr dymów spawalniczych BOXAIR M wyprodukowany przez naszego klienta, firmę Menegon (www.menegon.com.pl) (rys. 1, rys. 2).

 

1.png

 Rys. 1: Boxair M1003 – jednostanowiskowy mobilny filtr dymów spawalniczych firmy  Menegon Sp z.o.o.

 

2.png

               Rys. 2 Boxair M1003 wraz z ramieniem odciągowym firmy Menegon Sp z.o.o.

Wyjściowa konstrukcja urządzenia

Firma Menegon Sp z.o.o. to ponad 30 lat tradycji w dziedzinie wentylacji stanowiskowej oraz filtrowentylacji. W swojej ofercie posiada urządzenia filtracyjne dymu i mgły olejowej, ale najbardziej słynie z produkcji urządzeń odciągowych i filtracji zanieczyszczonego powietrza w procesach takich jak

 spawanie;
 lutowanie;
 szlifowanie;
 przysypywanie.

Boxair M, czyli mobilny filtr dymów spawalniczych w swojej pierwotnej konstrukcji posiadał na obudowie dwa uchwyty pałąkowe z tworzywa sztucznego, służące do manewrowania urządzeniem (rys. 3).

 

3.png

         Rys. 3: Boxair M1003 firmy Menegon Sp z.o.o. – rzut izometryczny oraz rzut z góry

Jak widać na powyższym rysunku, uchwyty wystają poza obrys urządzenia, co od strony manewrowania jest poprawne. Jednak podczas transportu lub przy odstawianiu Boxair do ściany może dojść do połamania uchwytów, a tym samym utraty możliwości łatwej obsługi urządzenia oraz znacznego pogorszenia estetyki.

Propozycje zmian konstrukcyjnych

Podczas spotkania doradcy technicznego Elesa+Ganter oraz konstruktora Menegon przeanalizowano wszystkie możliwości i okazało się, że boczna płaszczyzna montażu uchwytów musi pozostać niezmieniona, ponieważ na części górnej znajduje się panel sterowania i zmocowanie uchwytów w tym miejscu wiązałoby się z większymi zmianami konstrukcyjnymi. Po określeniu położenia uchwytów w grę wchodziły jedynie uchwyty wpuszczane lub składane. Z uwagi na to, że ścianka w której miałyby zostać osadzone jest dość wąska, zdecydowano się wykorzystać uchwyty kasetowe PR.137-PF-C3 PR.137-PF-C3, w kolorze szarym, które idealnie komponują się z kolorystyką urządzenia (rys. 4).

 

PR-PF-Uchwyty kasetowe-Kolor szaro-czarny, pomarańczowy lub jasnoszary_C3(1).jpg

                                            Rys. 4. Uchwyt kasetowy PR-PF

Wybrany uchwyt sprawdzi się idealnie w aplikacji naszego klienta, ponieważ jest zaprojektowany do zastosowań w przemyśle. Posiada specjalny system zatrzaskowy, dzięki czemu jest w stanie przenieść siły rzędu F1 = 1800 N oraz F2 = 500 N (rys. 5).

 

kierunki-dzialania-sil-w-uchwytach-kasetowych.png

                        Rys. 5. Kierunki działających sił w uchwytach kasetowych PR-PF

Zdecydowano, że ze względu na ergonomię w manewrowaniu urządzeniem, lepszym rozwiązaniem będzie zorientowanie uchwytu w pozycji odwróconej o 180°, czyli podczas użytkowania palce operatora są skierowane w dół (rys. 6)

 

6.png

                      Rys. 6: Zorientowanie uchwytu  PR-PF w pozycji odwróconej.

Modyfikacje wprowadzonych zmian

Po zamontowaniu powyższych uchwytów okazało się, że od strony wizualnej bardzo dobrze komponują się z urządzeniem, ale od strony ergonomii, chwyt był zbyt „płytki". W sytuacji, gdy operator używałby rękawic manewrowanie urządzeniem byłoby niewygodne i mało komfortowe (rys. 7).

 

7.jpg

 Rys. 7: Pierwszy prototyp Boxair firmy Menegon Sp z.o.o. z zamontowanymi uchwytami PR.137-PF-C3.

Elesa+Ganter w ostatnich miesiącach rozbudowała ofertę uchwytów kasetowych i dzięki temu możliwe było przetestowanie uchwytu o większym rozmiarze tj. PR.189-PF-C3, który posiada o 25% „głębszy" chwyt (rys. 8).

 

8.jpg

                Rys. 8: Sprawdzenie w projekcie możliwości montażu uchwytu PR.189-PF-C3

Założenia odnośnie poprawy ergonomii poprzez zastosowanie większych uchwytów okazały się słuszne, co udowodnił kolejny, tym razem ostatni prototyp (rys. 9).

 

9.png

 Rys. 9: Finalna wersja Boxair M1003 firmy Menegon Sp. z o.o. z zamontowanymi uchwytami PR.189-PF-C3

Podsumowanie

Urządzenia Boxair M nowej generacji zastąpią wcześniejsze wersje, a z pozoru prosta modernizacja w postaci zmiany uchwytów spowodowała, że mobilne filtry Boxair M wyglądają nowocześniej, przy zachowaniu wygody użytkowania. Ponadto, niebezpieczeństwo oberwania uchwytów zostało całkowicie wyeliminowane.

Więcej informacji na temat urządzeń filtrowentylacyjnych znajdą Państwo pod poniższym adresem:

https://www.menegon.com.pl/produkty/

W przypadku prowadzenia projektu nowego urządzenia lub chęci modernizacji istniejącego, zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.

ELESA+GANTER®

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A (Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Germany).

ELESA+GANTER® to ponad 75 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta.

Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 45 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. „International Forum Design Award", „Compasso d'Oro" w Mediolanie czy „Design Center" w Stutgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (20 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, a także sklep internetowy znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl.

Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w Magazynie dla Konstruktorów na stronie info.elesa-ganter.pl.