Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-07-27
Klucz do zwiększenia produktywności maszyn pakujących

Przemysł opakowaniowy działa pod ogromną presją czasu, kosztów
i elastyczności. Operatorzy systemów muszą stale optymalizować złożone procesy, skracać czas przestojów i serwisowania maszyn, przyspieszać modernizację i wytwarzać coraz krótsze serie produktów. To nie są łatwe zadania. Pomóc w tym może doskonała baza informacji.

Oprogramowanie IoT Gateway firmy Bosch Rexroth to łatwe w konfiguracji rozwiązanie przeznaczone dla nowych i starszych urządzeń. Pozwala ono łatwo i ekonomicznie komunikować ze sobą nowoczesne maszyny z rozwiązaniami starszego typu. Co istotne, rozwiązanie to nie ingeruje w logikę sterowania czy automatykę urządzeń i elementów wykonawczych. Dane zbierane
z maszyn pomagają optymalizować procesy produkcyjne i jakość produktu.

Oprogramowanie IoT Gateway firmy Bosch Rexroth umożliwia analizę i ocenę danych w celu zwiększenia efektywności systemu:
• Szybko i prosto zapewnia łączność między nowymi i istniejącymi maszynami;
• Zapewnia przejrzystość informacji – bez konieczności dokonywania czynności interwencyjnych w istniejącej automatyce;

Aby spełnić rosnące wymagania dotyczące coraz krótszych serii produktów, użytkownicy muszą połączyć wszystkie procesy i ustanowić elastyczne łańcuchy tworzenia wartości złożone z niezawodnych maszyn i linii produkcyjnych. Niestety, piętnastoletni – lub dłuższy - cykl eksploatacji maszyny nie sprzyja kompleksowym inwestycjom w nowe urządzenia. Dodatkowo, poza zapotrzebowaniem na zwykłą modernizację istniejących technologii napędów i sterowania, rosną również wymagania dotyczące ilości informacji zbieranych z istniejących systemów.


Efektywna komunikacja dla nowych i istniejących systemów
Dzięki oprogramowaniu IoT Gateway firmy Bosch Rexroth zarówno nowe,
jak i już istniejące systemy, mogą być sprawnie podłączone do IoT (Przemysłowego Internetu Rzeczy). Przy użyciu panelu sterowania oprogramowania IoT Gateway, użytkownik maszyny wybiera monitorowane parametry oraz odpowiednie czujniki i ustanawia połączeń. Ten usieciowiony system składający się z czujników, oprogramowania i sprzętu przemysłowego zgodnego z IoT może być szybko i łatwo konfigurowany, obsługiwany i zarządzany. Jeśli to konieczne, użytkownik może również odczytywać informacje z istniejącego systemu sterowania, niezależnie od jego producenta.
Oczywiście, należy określić, które informacje mają być przetwarzane i wysyłane do rozmieszczonych systemów w celu ich monitorowania i oceny. Mogą to być systemy MES, MDE / BDE lub chmurowe platformy IoT należące do firm Bosch Rexroth, Oracle lub Microsoft. Warto dodać, że zestaw startowy jest również dostępny wraz z oprogramowaniem Production Performance Manager (PPM) firmy Bosch Software Innovations służącym do analizy i oceny danych, które jest bardzo wygodnym i kompleksowym rozwiązaniem.


Typowe zastosowania w przemyśle opakowaniowym
Jedną z możliwości zastosowania oprogramowania IoT Gateway są czynności konserwacyjne na podstawie stanu istniejących systemów starszego typu z pionowym trzpieniem w przekładni mechanicznej.
Ich wadliwe działanie można wykryć przy użyciu dodatkowych czujników wibracji i temperatury, aby serwisowane komponenty mogły być wymienione według harmonogramu.
Innym przykładem zastosowania rozwiązania IoT Gateway jest analiza wpływu środowiska pracy na surowiec opakowaniowy lub produkt, z wykorzystaniem dodatkowego czujnika. Wyniki pomiarów temperatury i wilgotności umożliwiają dostosowanie pracy maszyny do aktualnych warunków.

 

Autor:
mgr inż. Jakub Wypniewski
Źródło:
www.boschrexroth.pl
Dodał:
Bosch Rexroth Sp. z o.o.

Czytaj także