Sterowniki PLC to współcześnie najważniejsze i najpopularniejsze komponenty systemów automatyki przemysłowej. Dopełnieniem podstawowych układów automatycznego sterowania są systemy nadrzędne SCADA lub panele operatorskie, odpowiedzialne za wizualizację pracy instalacji i zadawanie parametrów, a także układy (moduły) wejść/wyjść, które gromadzą sygnały z obiektów o różnej architekturze.
Komunikacja w automatyce
Najpopularniejszym protokołem komunikacyjnym w systemach automatyki jest obecnie Modbus, darmowy, otwarty protokół komunikacyjny, stworzony przez firmę Modicon. W instalacjach przemysłowych popularne są także protokoły Profibus, Profinet i CAN, a także wiele języków własnościowych poszczególnych producentów urządzeń automatyki. W obiektach infrastrukturalnych króluje zaś niepodzielnie komunikacja w języku Modbus.
Rynek automatyki oferuje szeroką gamę urządzeń, wyposażonych w wiele interfejsów komunikacyjnych (USB, Ethernet, RS-232, RS-485), które umożliwiają wymianę informacji z innymi systemami automatyki, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. W zależności od obszaru zastosowań, sterowniki PLC już w wersjach podstawowych dostępne są z różnymi wbudowanymi interfejsami, takimi jak Profibus, CAN lub modemami (PSTN, ISDN, GSM/GPRS) i innymi. Oprócz tego sterowniki PLC i panele HMI o modułowej architekturze można rozbudowywać o kolejne porty komunikacyjne. Nie ma potrzeby wymiany głównego urządzenia ani konieczności aktualizacji systemu operacyjnego sterownika. W ten sposób, zainstalowany wcześniej sterownik można rozbudować w dowolnym czasie, rozszerzając jego możliwości komunikacyjne. Wiele sterowników pozwala także na samodzielną implementację wymaganych protokołów w programie użytkownika.
Warto pamiętać o tym, jak ważne są możliwości komunikacyjne urządzeń sterujących na etapie wyboru systemu automatyki. Wybierając np. sterowniki rodziny Saia PCD firmy Saia Burgess Controls użytkownik otrzymuje wysoką funkcjonalność, otwartość i elastyczność. Poza tym ma pewność, że urządzenie z otwartą komunikacją zapewni mu możliwość swobodnego rozwoju układu automatyki lub modyfikacji systemu w przyszłości.
Automation Server
Integracja systemów automatyki różnych dostawców jest znacznie łatwiejsza, jeśli sterowniki PLC są wyposażone w funkcjonalności tzw. Automation Servera. Jest to rodzaj uniwersalnego pomostu pomiędzy systemem automatyki, warstwą zarządzania przedsiębiorstwem oraz urządzeniami i układami automatyki firm trzecich, które wymagają stosowania dodatkowych sterowników, narzędzi softwarowych i protokołów komunikacyjnych. Automation Server zapewnia korzyści ze stosowania technologii webowej (internetowej) i IT, które zostały zaimplementowane w sterownikach Saia PCD. Są to m.in. wbudowane serwery WWW, SMTP i FTP, możliwość eksportu danych do plików CSV, obsługa skryptów CGI, obsługa pamięci Flash z systemem plików, a także kart SD. Automation Server umożliwia integrację z systemami automatyki innych dostawców bez konieczności prowadzenia dodatkowych prac inżynierskich i ponoszenia kosztów związanych z rozszerzaniem możliwości komunikacyjnych sterowników.
- Autor:
- Sabur Sp. z o.o.
- Dodał:
- SABUR Sp. z o.o.
Czytaj także
-
Koszty energii pod ścisłą kontrolą? Z S-Monitoring to łatwe!
Dążenie do efektywności energetycznej to dziś już nie tylko nośne hasło, lecz także priorytet w działalności wielu przedsiębiorstw i zakładów...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-