Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-09-24
Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.7 – Jak dbać o rozwój i przyszłość systemów HMI/SCADA w przed

W poprzednim odcinku „Kursu projektanta systemów HMI/SCADA cz.6 – Testowanie, kontrola i utrzymanie nowej wizualizacji HMI/SCADA" przedstawiliśmy elementy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wdrożeniu wizualizacji i projektowaniu control room'u.

W ostatnim, siódmym odcinku „Kursu projektanta systemów HMI SCADA" pokażemy, jak dbać o rozwój takich systemów, aby prowadził do ciągłego doskonalenia, wzrostu efektywności i coraz większych oszczędności w zakładzie produkcyjnym. Podsumujemy cykl w formie wiedzy projektanta w pigułce.

Po tej części czeka też na Was końcowy quiz. Tych, którzy odpowiedzą prawidłowo na pytania, nagrodzimy certyfikatem ukończenia kursu.

 

Ten artykuł jest częścią cyklu „Kurs projektanta systemów HMI/SCADA"

„Kurs projektanta systemów HMI/SCADA" przeznaczony jest zarówno dla początkujących w projektowaniu SCADA, jak również dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę w zakresie nowych technik projektowania.

Kurs składa się z 7 części, w których zostaną przedstawione i opisane nowoczesne techniki projektowania systemów HMI/SCADA. Każdy uczestnik kursu ma możliwość przećwiczenia w zadaniach kolejnych elementów projektowania wizualizacji.

Jeśli przeczytasz wszystkie artykuły, będziesz świetnie przygotowany/a do końcowego quizu, po którym otrzymasz certyfikat ukończenia.

„Kurs projektowania systemów HMI/SCADA" obejmuje następujące artykuły w formie poradników:

1. Jak efektywnie projektować wizualizacje?
2. Tradycyjne i nowoczesne praktyki tworzenia wizualizacji HMI/SCADA.
3. Jak dopasować specyfikę wizualizacji HMI/SCADA do celu procesu i oceny wydajności procesu?
4. Jak przedstawiać elementy dynamiczne oraz alarmy na wizualizacjach HMI/SCADA?
5. Jak zacząć projektowanie i tworzenie wydajnej wizualizacji zgodnie z dobrymi praktykami?
6. Jak przeprowadzić testy, kontrolę i utrzymanie nowej wizualizacji HMI/SCADA?
7. Jak dbać o rozwój i przyszłość systemów HMI/SCADA w przedsiębiorstwach?

 

Po zaprojektowaniu wizualizacji i jej wdrożeniu, doborze odpowiedniego sprzętu i uwzględnieniu czynników, które wpływają na pracę operatorów, wizualizacja teoretycznie powinna wydajnie pracować i służyć Wam przez lata.

W dziedzinie systemów SCADA nie możemy mówić o chwilowych trendach i modach. Zmiany w sposobie projektowania wynikają ze zmieniających się potrzeb, dlatego warto być z nimi na bieżąco.

Aby mieć pewność, że zaimplementowany system SCADA będzie Wam niezawodnie służyć i dawać realne korzyści w Waszym przedsiębiorstwie, warto regularnie sprawdzać jego niezawodność, a w razie potrzeby – modernizować i zmieniać, dlatego warto być czujnym i na bieżąco sprawdzać, czy wizualizacja pracuje cały czas na takim samym, wysokim poziomie.

 

Jaka będzie przyszłość systemów HMI/SCADA?
Czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości, jeśli chodzi o systemy HMI/SCADA? O co warto zadbać w procesie wyboru oprogramowania SCADA, żeby zapewnić bezawaryjną pracę?

Warto śledzić aktualne nowości i zmiany w innych przedsiębiorstwach oraz na rynku. Dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi możliwościami takich systemów.

Warto także mierzyć stan wydajności pracy operatorów w Twoim przedsiębiorstwie. Do tego przyda się badanie czasu reakcji operatorów, komfortu ich pracy i efektywności ich działania.

Pamiętaj!
Nie warto zbyt często robić dużych i nagłych zmian, bo zbyt długi czas przystosowania się operatorów i personelu do nowej wizualizacji, systemów lub sprzętu może powodować opóźnienia na produkcji. Gdy takie zmiany będą częste, oczekiwany wzrost efektywności może przerodzić się w gwałtowny spadek.

 

 

Pulpit sterowania w firmie Alstom
Pulpit sterowania w firmie Alstom

 Jakie są aktualne wyzwania dla nowych systemów?
Jest kilka głównych dziedzin, w których warto obserwować zmiany na rynku i sprawdzać nowe możliwości dla Twojego zakładu produkcyjnego. Każda z nich wpływa na komfort pracy operatora.

Przyszłość systemów HMI/SCADA już od wielu lat wiąże się nierozłącznie z rozwojem komputerów. Większe możliwości warstwy sprzętowej systemów SCADA i HMI umożliwiają rozwój całej produkcji. Im lepiej konsola operatora jest dostosowana do jego oczekiwań, tym lepsze będą wyniki jego pracy.

Głos i gesty
W komputerach w przemyśle duże możliwości może przynieść wprowadzenie funkcji komend głosowych. Dodatkowo w komputerach przemysłowych, do zastosowań operatorskich, dla ułatwienia komunikacji mogą zostać wprowadzone systemy, które tłumaczą język w czasie rzeczywistym.

Prawdopodobnie do nawigacji głównie wykorzystywane będą możliwości oprogramowania rozpoznającego gesty, ale urządzenia peryferyjne takie jak myszki i klawiatury nadal będą dostępne w razie potrzeby.

Monitory
Kolejnym ważnym elementem każdego pomieszczenia control room są ekrany, na których zostają wyświetlane zaprojektowane wcześniej wizualizacje oraz mechanizmy do analizy i raportowania z systemów SCADA.

W przyszłości centralnych dyspozytorni fizyczne monitory mogą zostać wyeliminowane, a ekrany wizualizacji będą widoczne dla operatora przez zastosowanie specjalnych okularów, po założeniu których będą wyświetlane niezbędne elementy.

Zapewni to skupienie uwagi operatora na aktualnie najważniejszych elementach, bez konieczności zmieniania pozycji przez operatora lub szukania odpowiedniego ekranu.

W przypadku wykorzystania fizycznych monitorów, transmisja bezprzewodowa wideo w wysokiej rozdzielczości wyeliminuje konieczność stosowania okablowania pomiędzy monitorami i komputerami.

 

To tylko część artykułu. Czytaj dalej na Poradniku Automatyka. 

 

Autor:
Ewelina Niziołek
Źródło:
www.astor.com.pl/poradnikautomatyka
Dodał:
ASTOR Sp. z o.o.