Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-09-26
LAMPY UV LED DO UTWARDZANIA POWIERZCHNI OSZCZĘDZAJĄ MINIMUM 60% KOSZTÓW

Uwaga: obowiązek wycofania lamp rtęciowych do lutego 2025

Rtęć to jedno z najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń dla środowiska. Nie pełni żadnej biologicznej roli, ale niestety jest wyjątkowo toksyczna. Rtęć może występować w różnorakich formach, ponieważ jest bardzo lotna, może być łatwo przeniesiona na duże odległości. Oprócz dużej ruchliwości istotne jest, że nie ulega biodegradacji, czyli utrzymuje się w środowisku przez bardzo długi okres i poprzez łańcuchy troficzne przedostaje się do organizmu ludzkiego. Związki rtęci uszkadzają one przede wszystkim ośrodkowy układ nerwowy żywych organizmów.
Są dwa źródła rtęci: emisja naturalna z wyziewów wulkanicznych i podwodnych oraz bardziej niebezpieczne - gospodarcza działalność człowieka. Ze względu na to, że rtęć nigdy nie ginie w środowisku, konieczne jest monitorowanie jej obecności w otoczeniu człowieka jak i w nim samym.
Organizacje międzynarodowe podejmują różne środki w celu ograniczenia uwalniania rtęci do środowiska, a także wycofania z obiegu najszybciej jak się da i gdzie jest to tylko możliwe.
Ze względu na globalny problem, podejmowane są liczne działania mając na celu ograniczenie stosowania rtęci m.in. bezpieczna utylizacja baterii i akumulatorów, ograniczenia w zakresie wprowadzania do obrotu niektórych urządzeń pomiarowych zawierających rtęć, zmniejszenie lub wręcz rezygnacja z amalgamatów w stomatologii, ograniczenia rtęci jako substancji konserwującej w kosmetologii*.


Unia Europejska zobowiązała producentów do zaprzestania produkcji komponentów z użyciem rtęci do lutego 2025 roku.

W przemyśle rtęć od lat stosuje się między innymi w lampach do utwardzania powierzchni lakierniczych, klejonych czy powleczonych farbami. Ze względu na przepisy unijne, istnieje zatem konieczność wymiany lamp rtęciowych na te zawierające inną technologię.

LAMPY UV LED PHOSEON - JEDYNY ZRÓWNOWAŻONY WYBÓR DO UTWARDZANIA UV
Firma Phoseon, jako pierwsza wprowadziła na rynek lampy UV LED w 2002 roku, jest więc pionierem technologii LED do utwardzania światłem UV w zastosowaniach przemysłowych. Firma Phoseon oferuje wysokowydajną technologię utwardzania, która jednocześnie pozwala na znaczne oszczędności energii i związanych z nią gazów cieplarnianych oraz eliminuje niebezpieczną rtęć i ozon z procesu utwardzania UV. Warto zauważyć, że Phoseon nieustannie inwestuje w rozwój technologii - już teraz może poszczycić się ponad 330 patentami.

Zdjęcie: Lampy UV LED Phoseon/AUTOMATECH
Zdjęcie: Lampy UV LED Phoseon/AUTOMATECH

 NAJWAŻNIEJSZE CECHY TECHNOLOGII UV LED PHOSEON:
• Oszczędność energii minimum 60%
• Długa żywotność lamp > 20 000 godzin
• Głębokie utwardzanie
• Temperatura pracy do 60°C
• Duża moc promieniowania do 20 W/cm2
• Chłodzenie powietrzem lub wodą
• Niezależne sterowanie każdym segmentem lampy
• Brak czasu rozruchu
• Bezpieczne promieniowanie w zakresie UVA bez podczerwieni UVC
• Bez użycia rtęci
• Zredukowana emisja CO2 o ponad 50%
• Równomierne promieniowanie okna lampy
• Zastosowanie w przypadku obiektów łatwopalnych

W JAKICH BRANŻACH STOSUJE SIĘ LAMPY UV LED PHOSEON?
Lampy UV LED Phoseon są dedykowane do branż: drzewnej, meblarskiej, drukarskiej, elektronicznej, samochodowej. Utwardzanie powłok na dużych powierzchniach, na krawędziach, na bokach paneli podłogowych oraz nadruków cyfrowych to zasadnicze zastosowanie lamp UV LED.
Technologia UV LED Phoseon pozwala użytkownikom utwardzać szerszy zakres wrażliwych na ciepło podłoży w produkcji drewna, takich jak klejone forniry i drewno żywiczne, które wcześniej stanowiły większe wyzwanie przy użyciu tradycyjnych lamp UV.
Lampy UV LED wytwarzają znacznie mniej ciepła, co pozwala utrzymać niską temperaturę powierzchni płyt, umożliwiając zastosowanie tańszych surowców.

W branży meblarskiej ciepło stanowi duże wyzwanie przy powlekaniu drewna, szczególnie w przypadku drewna o wysokiej zawartości żywicy lub oleju: sosna, jodła, świerk czy mahoń. Ciepło przenosi żywice i oleje na powierzchnię drewna, a to z kolei skutkuje przebarwieniami i trudnościami z przyleganiem powłoki. Systemy utwardzania UV LED Phoseon przekazują mniej ciepła na powierzchnię deski, co eliminuje te problemy i powoduje mniejsze straty produktu.

Zdj. Utwardzanie powierzchni lakierowanych lampami UV LED Phoseon/AUTOMATECH
Zdj. Utwardzanie powierzchni lakierowanych lampami UV LED Phoseon/AUTOMATECH

LAMPY UV LED PHOSEON PRZYNOSZĄ OSZCZĘDNOŚĆ MINIMUM 60%
Zastosowanie lamp UV LED zamiast rtęciowych to znaczący wkład w ochronę środowiska - kolejną, równie istotną cechą lamp UV LED jest ogromna oszczędność energii.
Stosując lampy UV LED Phoseon można liczyć na oszczędności na wysokim poziomie minimum 60%.
To jest szczególnie istotne w kontekście obecnych i prognozowanych cen energii.
W przypadku tradycyjnych procesów utwardzania UV, ogromne ciepło związane z rtęciowymi lampami UV wymaga znacznych ilości energii elektrycznej. Technologie LED UV firmy Phoseon zapewniają oszczędność energii minimum 60% w porównaniu z wcześniejszymi systemami utwardzania. Dzięki lampom firmy Phoseon nie ma potrzeby stosowania odciągów oparów do usuwania gazów generowanych przez rtęciowe lampy UV.

WYJĄTKOWA ŻYWOTNOŚĆ LAMP UV LED PONAD 60 000 h
To jedyna firma potwierdzająca, że produkowane przez nią lampy UV LED mogą działać bezawaryjnie ponad 60 000 godzin.
Tak długa żywotność lamp UV LED Phoseon może oznaczać, że mogą działać nawet dłużej niż maszyna, na której zostaną zamontowane.


Poniższt film pokazuje różnice między UV LED a utwardzaniem UV:

Phoseon UV LED

front filmu.png

                                            KUP LAMPY UV LED PHOSEON


                                      W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM


                                                   automatechsklep.pl

 

Zdj. Lampa UV LED FJ200 Phoseon/AUTOMATECH
Zdj. Lampa UV LED FJ200 Phoseon/AUTOMATECH

AUTOMATECH INTEGRUJE SYSTEM UV LED Z LINIAMI PRODUKCYJNYMI
Nasza firma współpracuje z producentem Phoseon od 2013 roku.
Oferujemy integrację, retrofit, replacement oraz pełen zakres usług inżynierskich związanych z instalacją lamp UV LED firmy Phoseon, pod kątem oferty utwardzania powierzchni lampami UV LED.
W AUTOMATECH dostarczamy kompleksową modernizację linii produkcyjnej przez dodanie systemu utwardzania lub wymianę na lampy UV LED.

Zdj. Realizacja AUTOMATECH z zastosowaniem sytemu utwardzania Lampami UV LED Phoseon
Zdj. Realizacja AUTOMATECH z zastosowaniem sytemu utwardzania Lampami UV LED Phoseon

Montaż stacji UV LED odbywa się bez zbędnej ingerencji w linię produkcyjną, z minimalnym czasem postoju linii, jedynie na czas ustawienia konstrukcji.
Stacje UV LED mogą pracować na jedynej linii produkcyjnej w zakładzie, często 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ich wysoka niezawodność, pozwala na ciągłą pracę linii, bez konieczności przestojów i wymiany modułów LED UV.

W wersji bazowej proponujemy systemy utwardzania o następujących cechach:
• Stacja LED UV, nadstawiana nad transporter, przystosowana standardowo do pracy z transporterem o szerokości roboczej 1300 mm
• Sumaryczna szerokość modułów stacji 1350 – 1380 mm, w zależności od rodzaju zastosowanych modułów LED UV
• Moc modułów do 24 W, długość fali 385, 395 lub 405 nm
• Manualna regulacja wysokości lampy nad produktem
• Układ sterowania z panelem operatorskim

Dostępne warianty:
• Automatyczne podnoszenie lampy do zadanej wysokości
• System cyklicznego automatycznego pomiaru intensywności promieniowania UV

RODZAJE LAMP UV LED PHOSEON
Lampy UV LED firmy Phoseon można podzielić na dwie grupy:
1. Chłodzone powietrzem
2. Chłodzone wodą

W poniższej tabeli podajemy najważniejsze cechy obu wariantów:

Zdj. Rodzaje lamp Phoseon
Zdj. Rodzaje lamp Phoseon

PHOSEON ZAANGAŻOWANY W OCHRONĘ ŚRODOWISKA
Misją firmy Phoseon jest pełne zaangażowanie w dbanie o dobro środowiska.

Phoseon nieustannie pracuje nad zmniejszeniem wpływu wytwarzanych produktów na środowisko. Rozwiązania LED firmy Phoseon zapewniają stałą i niezawodną moc wyjściową, eliminują gazy cieplarniane i usuwają rtęć z całej kategorii procesów przemysłowych. Firma Phoseon rozpoczęła rewolucję LED w zakresie utwardzania UV w 2002 r., a jej produkty od momentu powstania pozwoliły zaoszczędzić miliony funtów emisji CO₂.
Lampy UV LED oferują o ponad 50% niższą emisję CO₂. Badania wykazały, że w niektórych zastosowaniach zastąpienie lamp rtęciowych lampami UV LED może prowadzić do redukcji emisji 20 ton CO₂ na produkt rocznie.
Konwencjonalne lampy rtęciowe muszą być wymieniane co 1000-2,500 godzin. Przejście na technologię UV LED eliminuje te koszty wymiany, oferując znaczne korzyści dla środowiska dzięki wyeliminowaniu rtęci.

Zdj. Technologie Phoseon to zrównoważony wybór do utwardzania powierzchni
Zdj. Technologie Phoseon to zrównoważony wybór do utwardzania powierzchni

Technologia UV LED jest nie tylko dobra dla środowiska, ale ma również bardzo pozytywny wpływ na finanse, zrównoważony rozwój firmy.

 

PODSUMOWANIE
Od lutego 2025 roku będzie obowiązywał zakaz stosowania lamp rtęciowych na terenie krajów unii europejskiej. Konieczna jest wymiana np. na lampy UV LED.
W AUTOMATECH oferujemy zarówno integrację lamp UV LED z linia produkcyjną poprzez zastosowanie systemu utwardzania, a także oferujemy lampy UV LED Phoseon w naszym sklepie internetowym.

Zapraszamy do kontaktu:

(22) 753 24 80, (22) 753 24 61
biuro.warszawa@automatech.pl
automatech.pl
automatechsklep.pl
bezpieczenstwo-maszyn.com

 

Żródło:
* https://ros.edu.pl/images/roczniki/archive/pp_2009_028.pdf
phoseon.com
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/MEMO_17_1344

 

26.09.2022

Czytaj także