Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-10-28
Listwa zaciskowa

pexels-miguel-a-padrinan-3930092.jpg

Listwa zaciskowa pozwala na łatwe łączenie elementów instalacji elektrycznej. Rynek oferuje szeroki asortyment listw zaciskowych dobranych pod względem typu złącza, rodzaju montażu oraz wielu innych parametrów. Czym różnią się poszczególne ich typy?

 

Rodzaje i właściwości listwy zaciskowej

Aby skutecznie i bezpiecznie łączyć elementy elektryczne, listwa zaciskowa musi być wykonana z materiału trwałego i odpornego na działanie różnych niekorzystnych czynników. Do najczęściej stosowanych należą listwy zaciskowe rozłączalne posiadające żeński lub męski rodzaj złącza. Ich zaletą jest łatwość montażu i demontażu, co znacznie ułatwia np. wykonanie serwisu instalacji. Popularnym typem są też listwy zaciskowe kołkowe oraz do druku.

W przypadku listw zaciskowych istotne są ich parametry takie jak np. ilość miejsca zajmowanego przez blok połączeniowy czy orientacja i dostępność elementów obsługi łącza. Różny jest także sposób mocowania kabli w złączach. W sklepach elektronicznych takich jak tme.eu można dobrać listwy zaciskowe pod względem montażu.

 

Dla montażu elektrycznego do najczęściej stosowanych typów należą:

  • zacisk śrubowy,
  • zacisk sprężynowy,
  • wciskane,
  • winda,
  • THT.

Przy montażu mechanicznym wyróżnia się montaż na panel, PCB czy przewód, a także na otwory montażowe, przykręcany czy zatrzask.

Listwy rozróżnia się też ze względu na orientację na wejściu, która może być pozioma, pod kątem 90°, pionowa (180°) czy ukośna (45°).

 

Parametry istotne przy zakupie listwy zaciskowej

Przy zakupie można dobrać listwy zaciskowe według wielu parametrów. Do najważniejszych należą prąd i napięcie znamionowe, liczba biegunów, raster, a także rozmiar i typ przewodu.

Prąd znamionowy określa przewodność zacisków połączeniowych i powierzchni ich przekroju poprzecznego. Listwa powinna obsługiwać prąd znamionowy większy przynajmniej 1,5 razy większy od maksymalnego prądu pobieranego przez urządzenie. Większą wartość od maksymalnej wartości napięcia zasilania dla systemu powinno mieć też napięcie znamionowe. Jest to dobre zabezpieczenie przed przepięciami.

Obecnie można kupić listwy obsługujące nawet do 32 torów, co określa parametr liczby biegunów. Raster decyduje zaś o odległości pomiędzy sąsiednimi kontaktami. Duży wybór istnieje także pod względem rozmiaru i typu przewodu, który można zamontować w złączu.

Listwy zaciskowe mają jednak zawsze pewien stopień tolerancji – nie trzeba więc się obawiać, że odrobinę większy przewód już się nie zmieści. W przypadku przewodów wielożyłowych używa się zacisków śrubowych, przy jednożyłowych najczęściej stosowane są zaciski push-in.

 

Źródło:
tme.eu/pl

Czytaj także