Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-01-05
Maszyny CNC - czym się charakteryzują? Dlaczego warto je wybrać?

Maszyny sterowanie numerycznie wykorzystywane są przez bardzo wiele branż przemysłu. Ich ogromną zaletą jest to, że potrafią obrabiać właściwie każdy materiał. Ponadto, zapewniają wyjątkową precyzję, powtarzalność wzoru nawet przy bardziej skomplikowanych detalach.

Maszyny CNC - czyli jakie?
Jakie możliwości dają maszyny CNC?
Gdzie kupować maszyny CNC?

Maszyny CNC - czyli jakie?

Grupa maszyn CNC, czyli sterowanych numerycznie jest bardzo szeroka. Są to urządzenia przeznaczone zarówno do produkcji elementów, obróbki materiałów, prototypowania i produkcji seryjnej. Do najpopularniejszych urządzeń CNC zalicza się:

  • wycinarkę laserową do rur i profili oraz arkuszy blach
  • laser czyszczący,
  • spawarkę laserową,
  • prasy krawędziowe,
  • giętarki do rur i profili,
  • maszyny do wentylacji.

Jakie możliwości dają maszyny CNC?

Centrum Maszyn CNC cieszy się bardzo dużą popularnością wśród klientów z różnych branż. Maszyny sterowane numerycznie powszechnie wykorzystuje się obecnie zarówno w tak zaawansowanych branżach jak lotnictwo czy przemysł kosmiczny, jak i w jubilerstwie czy edukacji. Korzystają z nich wielkie korporacje przemysłowe specjalizujące się w produkcji seryjnej, jak i również te wykonujące krótkie serie, prototypy. Maszyny CNC znaleźć można również w wielu niewielkich warsztatach czy zakładach naprawczych. Tak duża popularność, jaką cieszą się choćby wycinarka laserowa, prasa krawędziowa czy spawarka laserowa, wynika przede wszystkim z bardzo szerokich możliwości obróbki, jaki daje ten sprzęt. Pozwala on na tworzenie bardzo skomplikowanych wzorów przy jednocześnie stosunkowo prostym procesie programowania samych urządzeń. Maszyny CNC wykorzystuje się obecnie głównie do:

  • prototypowania - niezależnie od tego, czy końcowy produkt zostanie stworzony przy użyciu maszyny CNC, czy nie, pomaga ona w szybkim przeprogramowaniu operacji; wszystko dzięki programowi CAM i kodom G (odpowiedzialnym za geometrię) i M (dotyczącym konfiguracji maszyny).
  • produkcji poszczególnych elementów - dzięki wysokiemu stopniowi automatyzacji spawarki laserowe czy giętarki do rur i profili zachowują maksymalną powtarzalność, obniżają potrzebne nakłady pracy, a przez to przyczyniają się do optymalizacji procesu;
  • obróbki - technologia CNC umożliwia obróbkę m.in. stali narzędziowych i aluminium; z jej pomocą można tworzyć metalowe formy i oprzyrządowanie; w tym kontekście maszyny sterowane numerycznie uzupełniają proces produkcyjny przez wsparcie konkretnych działań;
  • produkcji hybrydowej - maszyny CNC można łączyć z innymi rozwiązaniami (druk 3D, odlewy), co znacznie poszerza zakres ich wykorzystania.

Gdzie kupować maszyny CNC?

Maszyny CNC wykorzystywane mogą być zarówno przez małe warsztaty, jak i firmy specjalizujące się w produkcji seryjnej. Niezależnie od tego, przedstawicielem jak dużej i zaawansowanej firmy jesteś, ważne jest, abyś świadomie wybrał dostawcę konkretnego sprzętu. Warto stawiać na doświadczonych ekspertów, specjalizujących się w dziedzinie urządzeń CNC, którzy zagwarantują ci profesjonalną pomoc i obsługę na każdym etapie współpracy. Warto wybierać dostawców zaawansowanego sprzętu, gotowych zaoferować kompleksowe rozwiązania do twojej firmy. Najbardziej doświadczeni dostawcy cały czas poszukują innowacyjnych rozwiązań technologicznych, dzięki czemu masz gwarancję, że oferowane ci maszyny to wybór najlepszy z możliwych.

Warto także upewnić się, czy dostawca dysponuje magazynem z częściami serwisowymi i eksploatacyjnymi. W razie jakiejkolwiek awarii albo w momencie naturalnego zużycia się części bezproblemowy dostęp do odpowiednich elementów jest bezcenny. Plusem z pewnością będzie także wykwalifikowany serwis, który zagwarantuje ci opiekę techniczną także po upływie gwarancji.

 

Autor:
Centrum Maszyn CNC
Źródło:
Linkhouse

Czytaj także