Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-12-17
Narzędzia wielofunkcyjne dla majsterkowiczów

Multitoole cieszą się rosnącą popularnością, zwłaszcza wśród osób, które majsterkowaniem zajmują się jedynie od czasu do czasu. Jedno narzędzie potrafi zastąpić kilka różnych sprzętów, pozwalając na cięcie, szlifowanie, czyszczenie i skrobanie. Pozwala to na wykonanie różnorodnych prac. Jeśli naprawami w domu zajmujemy się jedynie okazjonalnie i nie chcemy kupować różnych narzędzi - wybierzmy elektronarzędzie wielofunkcyjne.

Jak wybrać narzędzie wielofunkcyjne?

Aby narzędzie wielofunkcyjne spełniło swoją rolę, należy poświęcić chwilę na jego wybór. Producenci oferują różny zakres osprzętu, a to on właśnie jest tu najważniejszy. Od dołączonych lub dostępnych w sprzedaży przystawek, tarczy i szczotek zależy, z jakimi materiałami będziemy mogli pracować.

Warto zwrócić uwagę na cenę dodatkowego osprzętu - czasami producenci, zwłaszcza marek typowo marketowych, oferują niedrogi sprzęt, natomiast dokupienie do niego dodatkowego wyposażenia przestaje być opłacalne.

Inną kwestią, której warto się przyjrzeć, to sposób mocowania osprzętu. W większości narzędzi wielofunkcyjnych odbywa się to beznarzędziowo - brzeszczoty lub szczotki można zaczepić za pomocą kliknięcia lub odpowiedniego obrotu końcówką, natomiast papier ścierny przyczepiany jest do głowicy szlifierskiej na rzep. Dzięki temu możemy wygodnie zmieniać końcówki w czasie pracy.

Ważne jest także to, jak "mocno" osadzony jest osprzęt w narzędziu. W przypadku, np. brzeszczotu jest niezwykle istotne, by zaczep był solidny. Przełoży się to na wygodę pracy, ale także trwałość narzędzia oraz osprzętu.

Wyboru wymaga także zdecydowanie się na rodzaj zasilania. Coraz popularniejsze stają się narzędzia akumulatorowe. Pozwalają one na pracę praktycznie wszędzie, nie musimy się martwić o dostęp do gniazdka elektrycznego. Z drugiej strony narzędzie sieciowe to możliwość korzystania z narzędzia bez przerw na ładowanie akumulatora. Nadal także, pomimo, że akumulatory mają obecnie satysfakcjonujące parametry, urządzenia elektryczne oferują większą moc.

Przy różnorodnych pracach warto mieć możliwość regulowania prędkości obrotów. Umożliwia to dopasowanie obrotów do zadania lub rodzaju materiału. Inaczej wygląda docinanie wystających materiałów izolacyjnych, a inaczej cięcie paneli podłogowych. Im większy zakres regulacji, tym bardziej rosną nasze możliwości.

Jaki model narzędzia wielofunkcyjnego wybrać?

Ogólne informacje niewątpliwe ułatwiają wybór, ale gdy patrzymy na pełne półki w markecie albo przeglądamy strona po stronie oferty sklepów narzędziowych w Internecie, mogą nas dopaść wątpliwości. Więcej osprzętu czy dodatkowy akumulator? Decyzja nie jest łatwa. Stąd proponujemy kilka zestawów, idealnych do domowego użytku. Wspomniane narzędzia znajdziemy tutaj: https://www.narzedzia.pl/narzedzia-wielofunkcyjne,c12474/.

Graphite 59G021 to idealny model dla domowych majsterkowiczów. Zasilane sieciowo urządzenie posiada 6 końcówek roboczych, pozwalających na szlifowanie, cięcie i skrobanie. Do kompletu dołączonych jest także 5 sztuk papieru ściernego. Całość zapakowana jest w walizkę, ułatwiająca transport i przechowywanie.

Itamati PowerSystem 18Volt IOP1832-120 (https://www.meganarzedzia.pl/narzedzie-wielofunkcyjne-powersystem-18volt-iop1832-120,84503.html) także sprawdzi się jako domowe narzędzie wielofunkcyjne. Od poprzedniego produktu różni się zasilaniem - Itamati (https://www.pl.itamati.com/) jest narzędziem akumulatorowym. Zestaw można kupić od razu z akumulatorem i ładowarką, lub bez, jeśli mamy już inne elektronarzędzia tego producenta. W zestawie znajdziemy 5 końcówek pracujących oraz 4 papiery ścierne. Narzędzie ma możliwość regulacji prędkości oscylacji oraz możliwość podłączenia odkurzacza.

Akumulatorowe narzędzie wielofunkcyjne R18MT3-0 Ryobi 5133003797 pozwala na przecinanie, cięcie wgłębne, szlifowanie i skrobanie. W zestawie znajdziemy dwa brzeszczoty oraz stopę szlifierską wraz z papierami ściernymi.

Autor:
Itamati
Źródło:
Linkhouse