Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-04-08
Czym są generatory prądu i jak działają?

Coraz więcej przedsiębiorstw i klientów indywidualnych doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, jak istotne jest to, aby przeprowadzić transformację energetyczną, a także w miarę możliwości technicznych, finansowych i logistycznych mieć dodatkowe źródło zasilania. By osiągnąć niezależność energetyczną, warto rozważyć zakup generatorów prądu. Generatory prądu są bezpiecznymi, nowoczesnymi i praktycznymi urządzeniami, które mają wytwarzać energię elektryczną.

Istotne jest to, że działają niezależnie od istniejącej sieci energetycznej, a to czyni je niezastąpionymi w różnych sytuacjach (podczas awarii, usterek, klęsk żywiołowych, przerw w dostawie energii). Sprawdzą się zarówno jako urządzenia wspierające sieć energetyczną, jak i ją zastępujące. 

Zasada działania generatorów prądu bazuje na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Wirnik, który jest umieszczany w polu elektromagnetycznym, jest wprawiany w ruch przez silnik spalinowy (benzynowy, diesel) lub przez turbinę albo gaz. Ruch generuje energię elektryczną, która jest podstawą zasilania maszyn, instalacji i urządzeń.

 

do4200kw-1920w[1].jpg

 

Rodzaje generatorów prądu

Na rynku są dostępne różne modele generatorów prądu. Różnorodność w ich przypadku jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na ich funkcjonalność i potencjał zastosowań. Producenci oferują zarówno generatory prądu dostosowane do potrzeb klientów indywidualnych, gospodarstw domowych oraz niewielkich firm, jak i urządzenia do zastosowań profesjonalnych (przemysł, budownictwo, energetyka). Bardzo ważne jest to, aby dokładnie określić potrzeby i przeznaczenie generatora, ponieważ od tego, jak dokładnie dopasujemy model, zależą efekty jego pracy. 

Generatory prądu możemy podzielić na mobilne i stacjonarne. Generatory przenośne są małe i lekkie, a ich konstrukcja pozwala na szybki i bezpieczny transport oraz pracę w różnych warunkach. Tego rodzaju generatory prądu są przeznaczone głównie do użytku domowego. Producenci oferują również generatory stacjonarne, które są większymi jednostkami przeznaczonymi głównie do zasilania większych instalacji, maszyn i urządzeń. Istotnym kryterium podziału jest również fazowość. Wyróżniamy generatory jednofazowe (umożliwiają zasilanie najpopularniejszych odbiorników na napięcie 230 V, mogą być przeznaczone do zasilania sprzętu RTV, AGD, komputerowego), a także generatory trójfazowe (są przeznaczone np. dla przemysłu i miejsc, gdzie występują dwa napięcia: fazowe 230 V oraz międzyfazowe 400 V). Urządzenia różnią się między sobą również mocą i rodzajem zasilania. 

 

Gdzie można stosować generatory prądu?

Generatory prądu są urządzeniami, które możemy bez problemu wykorzystywać na własny użytek, np. w domu. Mały i przenośny generator prądu to doskonały wybór w sytuacji, gdy pojawiła się przerwa w dostawie energii elektrycznej, a istnieje potrzeba podtrzymania pracy sprzętu RTV, AGD, komputerowego lub systemu klimatyzacji albo ogrzewania. Generator prądu może być także wykorzystany do zasilania drobnego sprzętu budowlanego, ogrodniczego lub do ładowania elektronarzędzi. Taka maszyna jest przydatna podczas budowy domu lub w trakcie wykonywania prac remontowych.

Generatory prądu są urządzeniami przydatnymi w biznesie, przemyśle, budownictwie, rolnictwie oraz w szeroko rozumianym drogownictwie. Większe jednostki bez problemu poradzą sobie z wygenerowaniem takiej ilości energii elektrycznej, która posłuży do zasilania:

  • całych budynków,
  • instalacji przemysłowych,
  • klimatyzacji i wentylacji oraz instalacji chłodniczych,
  • ciężkich maszyn budowlanych, drogowych i ogrodniczych,
  • ładowarek przemysłowych.

Generator prądu FOGO sprawdzi się doskonale podczas budowy obiektów przemysłowych, przy pracach drogowych i inżynieryjnych. Można go używać do awaryjnego zasilania linii technologicznych lub taśmociągów.

 

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji