Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-01-10
Nowe termostaty miniaturowe KTO 111 i KTS 111

KTO111, KTS111

Miniaturowe termostaty mechaniczne do sterowania grzałkami czy układami wentylacji w szafach elektrycznych są z nami już od dziesiątek lat. Koncepcję stosowania dwóch termostatów - jeden ze stykiem NC drugi z NO, opracował ponad 30 lat temu nasz szef działu rozwoju oraz współzałożyciel STEGO, pan Hartmut Eisenhauer. W międzyczasie pan Eisenhauer przeszedł na zasłużoną emeryturę, a stworzone przez niego konstrukcje KTO 011 i KTS 011 stały się wiodącymi i rozpoznawalnymi produktami do klimatyzacji obudowy, z których jesteśmy o bardzo dumni.
W tym długim okresie nasi pracownicy posiedli kwalifikacje ekspertów w zakresie regulowania temperaturą w szafach sterowniczych. Sukces i popularność naszych termostatów nie są jednak powodem, aby stać w miejscu, naszą motywacją jest przenieść produkt na wyższy poziom zaawansowania. Kolejnym zadaniem naszego działu rozwoju dla nowego projektu termostatów było przeprojektowanie termostatów mechanicznych KTO 011 i KTS 011, z uwzględnieniem aktualnych opinii klientów, przy jednoczesnym uwzględnieniu niższych kosztów materiałowych i produkcji.

Z przyjemnością przedstawiamy nasze nowe, wciąż mechaniczne, małe i kompaktowe termostaty KTO 111 i KTS 111. Termostat KTO 111 ma styk NC i charakterystyczne czerwone pokrętło, KTS 111 posiada styk NO i niebieskie pokrętło nastaw.

 Obraz1.png

Nasi projektanci przenieśli terminale przyłączeniowe z dołu na front obudowy, więc technik nie musi zginać się pod termostatem, aby podłączyć urządzenie, ale zamiast tego ma bezpośredni dostęp. Technologia samozaciskowa jest lepsza od zacisków śrubowych, zwłaszcza z punktu widzenia bezpieczeństwa. Po pierwsze, terminale samozaciskowe zapewniają stały nacisk na przewody i zapobiegają ich luzowaniu. Po drugie, nie ma konieczności stosowania narzędzi przy podłączeniu, nie ma też ryzyka nadmiernego dokręcania terminala śrubowego. Porównanie: podczas podłączania drutu do zacisku śrubowego za pomocą śrubokręta można nadmiernie dokręcić zacisk, uszkadzając go w ten sposób lub nawet go niszcząc. Korzystanie z terminala samozaciskowego nie wiąże się z tym ryzykiem. Następna przewaga to czas kablowania. Montaż przewodów do terminali samozaciskowych to wymierna (ok. 60%) oszczędność czasu. Wiele firm od lat używa terminali samozaciskowych, aby uprościć okablowanie. My jednak jako pierwsi w branży oferujemy termostaty do szaf z takimi terminalami.

Bardziej widoczną zmianą niż zamiana na terminale samozaciskowe jest powiększone pokrętło ustawień. Dzięki większemu rozmiarowi pokrętła operator łatwiej odczyta temperaturę ustawioną na skali oraz jest w stanie dokonać dokładniejszej nastawy. Do obsługi pokrętła ustawień, zmieniliśmy geometrię śrubokręta z płaskiego na krzyżową. Geometria krzyżowa jest bardziej uniwersalna w użyciu, ponieważ można tu używać także śrubokrętów płaskich.
Jedną z rzeczy, jaką nasi projektanci musieli utrzymać, były wymiary obudowy termostatu. Te się nie zmieniły. Wewnętrzny czujnik bimetalowy odpowiada również elementowi czujnika stosowanemu w poprzednich termostatach. W ten sposób umożliwiamy naszym klientom łatwą adaptację nowych termostatów w swoich aplikacjach.

 Obraz2.png

Wielokrotnie otrzymywaliśmy zapytania od klientów dotyczące stosowania termostatów na wysokości powyżej 2000 metrów, co jest standardowym wymogiem organów testujących, takich jak niemiecki Instytut Testowania i Certyfikacji VDE. Niemniej jednak nasze termostaty KTO 111 i KTS 111 mogą być jeszcze lepsze – w kategorii przepięciowej III można je instalować na wysokości do 2000 metrów, a nawet do 5000 metrów w kategorii przepięcia II.

Na koniec chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na zoptymalizowane wloty powietrza w obudowie termostatu. Czujnik bimetalowy wewnątrz termostatów został umieszczony w pobliżu otworów wlotowych powietrza. Powód - czujnik musi swobodnie "oddychać", ponieważ tylko wtedy „wyczuwa" dokładniej i znacznie szybciej zmiany temperatury otaczającego go powietrza. Zoptymalizowane wloty powietrza, w połączeniu z położeniem elementu bimetalicznego, mają bardzo pozytywny wpływ na rozkład powietrza w nowych termostatach KTO 111 i KTS 111. Przeprowadziliśmy pomiary w naszym laboratorium testowym. Wewnątrz termostatów zainstalowano sensor temperatury do pomiaru zmian rozkładu temperatur w ich obudowach. Pomiary wykazały, że cyrkulacja powietrza w nowych termostatach jest lepsza, a zatem mogą one szybciej wykrywać zmiany temperatury w otaczającym środowisku.

 Obraz3.png

Termostaty są dostępne w wielu zakresach temperatur nastaw zarówno w °C jak i °F oraz posiadają aprobacje najważniejszych agencji certyfikujących – UL, VDE oraz EAC.

Firma STEGO posiada w ofercie także inne rodzaje regulatorów, takie jak higrostaty, higrotermy (połączenie higrostatu i termostatu) oraz elektroniczne wersje termostatów. Nasi eksperci ze STEGO z przyjemnością pomogą wybrać odpowiedni termostat do Państwa aplikacji.

 

Obraz4.jpg

 

 

Autor:
Piotr Zurek
Dodał:
STEGO Polska sp. z o.o.

Czytaj także