Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-19
Kontrola temperatury i wilgotności w szafach elektrycznych

higroterma ETF 012

Ogrzewanie szaf sterowniczych zapobiegają problemom związanym z pracą w ujemnych, niekorzystnych warunkach temperaturowych. Rzadko dostrzeganym problemem jest też formowaniem się wilgoci. W określonych warunkach klimatycznych kondensat może tworzyć się nawet w dobrze chronionych i bardzo szczelnych szafach sterowniczych.

Wilgoć, szczególnie zmieszana z agresywnymi gazami czy kurzem, powoduje korozję i może prowadzić do usterek komponentów elektronicznych. Największym zagrożeniem dla podzespołów elektronicznych jest praca w warunkach wysokiej wilgotności powietrza, znaczne wahania temperatury w rytmie dobowym (dzień - noc) czy instalacja na zewnątrz.

W przypadku, gdy wilgotność powietrza nie przekracza 60 %, wilgoć i korozja nie stanowią dużego zagrożenia. Jednak już wzrost tych czynników do około 65 % zwiększa zagrożenie w znacznym stopniu. Tego typu problemy mogą być znacząco zredukowane dzięki utrzymywaniu wewnątrz szafy rozdzielczej temperatury o około 5°C wyższej niż temperatura otoczenia. Do oszacowania poziomu szkodliwej kondensacji służy wskaźnik wilgotności względnej. Wskaźnik ten opisuje zależność pomiędzy aktualną zawartością pary wodnej w powietrzu a maksymalnym poziomem zawartości pary mierzonej w najczę-ściej występującej temperaturze danego miejsca (wyrażony w procentach).

Im wyższa temperatura powietrza tym więcej pary wodnej jest absorbowanej. Nawet, gdy zawartość pary wodnej nie zmienia się powietrze nasyci się nią w przypadku spadku temperatury. W momencie, gdy para znajdująca się w powietrzu zaczyna się skraplać, oznacza to, że został osiągnięty punkt rosy.

Niebezpieczeństwo ryzyka oraz nakłady związane z usuwaniem trwałego uszkodzenia urządzenia elektrycznego są bardzo wysokie, praktycznie niewspółmierne do kosztów zapewnienia optymalnych warunków klimatycznych oraz bezzakłóceniowej pracy podzespołów elektronicznych.

W celu zapewnienia optymalnej kontroli temperatury i wilgotności powietrza w szafach sterowniczych, należy stosować termostaty, higrostaty lub kombinację tych dwóch urządzeń – higrotermy.

 

2013_ETF012.jpg
2013_ETF012.jpg

 

Nowa higroterma ETF 012 jest najnowszej generacji urządzeniem którego zastosowanie w połączeniu z odpowiednio dobraną grzałką chroni przed skutkami pracy w niskich temperaturach i przed kondensacją Urządzenie monitoruje wilgotność i temperaturę w aplikacji i po przekroczeniu nastawionych wartości, załącza ogrzewacz lub wentylator. Szeroki zakres napięcia zasilania 100 do 240V AC (także DC 24 - 48V), temperatura pracy od 40 do +60°C (-40 do +140°F), szybkość detekcji oraz możliwość pracy z alternatywnym, zewnętrznym czujnikiem powoduje , że produkt ten jest właściwym rozwiązaniem dla monitoringu wilgotności i temperatury w wielu aplikacjach elektrycznych.

Więcej informacji na:
www.stego.pl
www.temperaturapodkontrola.pl

Od ponad trzydziestu lat konstruujemy i produkujemy innowacyjne produkty do zarządzania temperaturą. Nasze wyroby odznaczają się niezawodnością, długą „żywotnością", łatwością w zastosowaniu i wysoką jakością. Używane i sprawdzone w najbardziej ekstremalnych warunkach. STEGO posiada certyfikat ISO i jest obecny w jedenastu krajach.

Autor:
Piotr Żurek - STEGO Polska sp. z o.o.
Dodał:
STEGO Polska sp. z o.o.

Czytaj także