Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-05-04
Nowoczesne systemy sterowania produkcją wyposażone w symulatory procesu.

Szybkie zmiany smaku napojów lub ketchupu, błyskawiczne tworzenie nowych sosów, szamponów, proszków do prania, środków czyszczących lub tworzyw sztucznych. Na to wszystko pozwalają systemy produkcji wsadowej wyposażone w symulatory procesu– mówi w wywiadzie Jaromir Turlej, prezes Control-Service.

" Budujemy systemy skalowalne, łatwe w rozbudowie, a przede wszystkim zdolne do szybkiej i elastycznej modyfikacji zakresu i właściwości produkowanych dóbr konsumpcyjnych "


Produkcja dzisiaj to wyzwanie?

Z pewnością. Zakłady produkcyjne w dobie ekstremalnie szybko zmieniającej się rzeczywistości, muszą sprostać coraz bardziej wysublimowanym potrzebom klientów, wymagających natychmiastowej dostawy produktów idealnie wpisujących się w ich oczekiwania.


Pożądana jest zatem możliwość łatwej modyfikacji wszystkich wytwarzanych produktów.

Wszystkich może nie, ale znakomitej większości tak. Perspektywa natychmiastowej korekty palety barw farb w zależności od szybko zmieniających się trendów w wykańczaniu mieszkań i domów jest bardzo kusząca. Podobnie atrakcyjna wydaje się możliwość szybkiej zmiany smaku napojów lub ketchupu, błyskawiczne tworzenie nowych sosów, jogurtów, szamponów, proszków do prania czy środków czyszczących. Zmiana niektórych właściwości żywic czy np. polioli poliestrowych może otworzyć nowe rynki zbytu.


Ale jak zbudować linię produkcyjną, która ułatwi szybką przebudowę naszej oferty?

Na szybkie tworzenie produktów oraz ich łatwe modyfikowanie przez wprowadzanie korekt w recepturach ich wytwarzania pozwalają tzw. systemy produkcji wsadowej. Co ważne, zmiany wprowadza w nich technolog bez udziału programistów. Systemy produkcji wsadowej sprawdzają się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z mieszaniem i obróbką termiczną, ciśnieniową czy chemiczną wielu składników, celem uzyskania gotowego produktu. Idealnie nadaje się do przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, spożywczego. Zaletą produkcji wsadowej jest to, że system sam dba o zasoby, czyli dostępność urządzeń i surowców potrzebnych do produkcji. Sprawdza możliwość wykonania zleceń, a jeśli nie jest to możliwe, informuje o tym obsługę.

Control-Service jest w stanie zbudować optymalny system produkcji wsadowej?

Tak, zajmujemy się tym od dawna. Specjalizujemy się w tworzeniu tego typu rozwiązań dla liderów branży materiałów budowlanych i sektora chemicznego. Wykonujemy nowoczesne systemy sterowania reaktorami chemicznymi wraz z symulatorami procesu produkcyjnego (tzw. cyfrowy bliźniak). Budujemy systemy skalowalne, łatwe w rozbudowie, a przede wszystkim zdolne do szybkiej i elastycznej modyfikacji zakresu i właściwości produkowanych dóbr konsumpcyjnych. Dzięki stworzonej bazie obiektów oraz pracy w trybie Multiuser Engineering posiadamy możliwość stosunkowo łatwego budowania nowych systemów z użyciem gotowych bloków programowych, nieprzerwanie doskonalonych od lat. Nad jednym projektem pracuje równocześnie cały zespół inżynierów, dzięki czemu prace postępują szybko. Nasze systemy posiadają możliwość generowania automatycznych raportów jak i specjalnie dostosowanych do potrzeb klienta. Ich zaletą jest również bezproblemowa integracja z oprogramowaniem SAP. Rozwiązania które oferujemy wspierają planistów w układaniu harmonogramów zleceń produkcyjnych. Są zbudowane w oparciu o sterowniki PLC Siemens oraz Platformę Systemową Wonderware. To wiodący dostawcy w branży automatyzacji produkcji. Ponadto systemy, które tworzymy, każdorazowo wyposażamy w symulator procesów produkcyjnych.


Symulator procesów produkcyjnych? Jakie korzyści niesie takie rozwiązanie?

To kompletny, wirtualny model fabryki z dokładnie odwzorowanym procesem wytwórczym (tzw. digital twin) - praktyczna realizacja idei Przemysłu 4.0. Cyfrowy symulator procesu umożliwia sprawdzenie poprawności działania całego systemu przed jego implementacją na obiekcie. Dzięki temu można kontrolować blokady, zależności, procesy wytwórcze krok po kroku bez ryzyka strat wynikających ze złej jakości produktu czy nawet uszkodzenia instalacji. Symulator skraca też czas uruchomienia. Jest to niesamowicie istotne dla naszych odbiorców. Zdarzało się nam przeprowadzić wdrożenie nowego systemu w ciągu weekendu. Zamiast 2-3 tygodni trwało to 2 dni.

Imponujące, dzięki temu można zapewne utrzymać w ryzach koszty modernizacji.

Tak, ale to dopiero początek zalet symulatora. Bezpośrednio przed uruchomieniem systemu produkcji wsadowej i w jego trakcie odbywa się szkolenie obsługi z wykorzystaniem symulatora. Pracownicy w komfortowych warunkach poznają nowy system, który wybacza błędy, bo jest wirtualny. Dopiero po dokładnym poznaniu systemu na symulatorze, wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości oraz nabraniu wprawy i pewności siebie, operatorzy zaczynają sterować prawdziwą produkcją.


Symulator przydaje się też w późniejszej, normalnej już pracy zakładu?

Jak najbardziej. Jest genialnym narzędziem do testowania nowych rozwiązań i modyfikacji istniejącego systemu - w sytuacji, gdy planujemy wprowadzić zmiany, mamy na to określony budżet, czas i chcemy sprawdzić, jaki to będzie miało wpływ na proces produkcyjny. Najpierw wprowadzamy zmiany w cyfrowym modelu fabryki i skutki tego są widoczne natychmiast. Gdy otrzymane rezultaty spełniają oczekiwania, możemy wprowadzić modyfikacje na prawdziwym już obiekcie.


Pandemia nie zniechęciła Państwa klientów do wdrażania tak zaawansowanych systemów?

Nie, ponieważ dzięki nim mogą również oszczędzić pieniądze. W tym roku realizujemy dwa projekty produkcji wsadowej z symulatorami. Jesteśmy w trakcie podpisywania umowy na trzeci. Trwają rozmowy dotyczące następnych kilku systemów, których realizacja przewidywana jest w przyszłym roku.

Źródło:
Business Insider
Dodał:
CONTROL-SERVICE

Czytaj także