Elesa+Ganter wprowadziła do oferty innowacyjne rozwiązanie – trzpień ustalający sterowany pneumatycznie. Nowy produkt nosi oznaczenie GN 817.7 i jest wyposażony w czujnik położenia umożliwiający kontrolowanie obu skrajnych pozycji trzpienia. Nowa funkcjonalność umożliwia zastosowanie trzpieni w trudno dostępnych miejscach, uniemożliwiających ręczną obsługę. Trzpienie GN 817.7 są polecane do w pełni zautomatyzowanych linii produkcyjnych, ponieważ ich obsługa nie wymaga ingerencji operatora.
Rys. 1 Trzpienie ustalające pneumatyczne GN 817.7.
„Nowy trzpień ustalający był dużym wyzwaniem dla działu R&D, ponieważ do tej pory w ofercie firmy Elesa+Ganter nie było podobnego rozwiązania. Produkt ten musiał być zaprojektowany od podstaw w oparciu o potrzeby zgłaszane przez naszych Klientów. Uwagę zwraca innowacyjne i zarazem praktyczne rozwiązanie, którym jest czujnik położenia pozwalający na kontrolowanie obu skrajnych pozycji pracy trzpienia ustalającego." – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.
Do tej pory w ofercie firmy Elesa+Ganter znajdował się trzpień ustalający z czujnikiem GN 817.6 (rys. 2), jednak był on obsługiwany ręcznie, a sam czujnik kontrolował jedynie jedną ze skrajnych pozycji (była to pozycja wysunięta szpilki).
Rys. 2 Trzpień ustalający z czujnikiem GN 817.6.
Nowe trzpienie pneumatyczne zostały zaprojektowane w taki sposób, że umożliwiają zamianę z trzpieniami GN 817.6 bez żadnych modyfikacji konstrukcyjnych. Dzięki temu, w przypadku modernizacji, mamy możliwość zmiany trzpieni ustalających na bardziej rozbudowany wariant, jakim niewątpliwie jest GN 817.7.
Działanie czujnika w trzpieniach GN 817.7 jest oparte na technologii magnetycznej z pewną innowacją, ponieważ umożliwia nie tylko kontrolę obu skrajnych pozycji pracy, ale również ich odróżnienie od siebie. Czujnik posiada zamontowany na przewodzie moduł obsługowy z dwiema diodami LED, informującymi o osiągnięciu jednej ze skrajnych pozycji. Moduł wyposażony jest też w przycisk „uczenia się", dzięki któremu możemy zaprogramować obie skrajne pozycje czujnika. Możemy również tego dokonać bezpośrednio w układzie sterowania za pomocą interfejsu IO-Link.
Od strony funkcjonalnej dostępne są trzy warianty trzpienia (rys. 3):
• Typ D – pneumatyczne sterowanie w obu kierunkach (dwustronnego działania). Ta wersja nie posiada sprężyny, a ruch szpilki odbywa się poprzez zadziałanie układu pneumatycznego.
• Typ A – wysunięcie szpilki poprzez układ pneumatyczny, wycofanie szpilki za pomocą sprężyny (jednostronnego działania)
• Typ E – wycofanie szpilki poprzez zadziałanie pneumatyki, wysunięcie szpilki za pomocą sprężyny (jednostronnego działania).
Rys. 3. Dostępne warianty trzpieni GN 817.7.
Film przedstawiający zasadę działania oraz dostępne wykonania standardowe jest dostępny pod poniższym linkiem:
• https://www.youtube.com/watch?v=4lgwRPoFCbU
Ciśnienie pracy trzpieni ustalających GN 817.7 powinno zawierać się pomiędzy 4 a 6 bar. Poziom ochrony IP czujnika wynosi 67, więc nadaje się on nawet do wymagających aplikacji.
Opisywany trzpień idealnie sprawdzi się w aplikacjach, które:
• Wymagają wysokiej odporności na korozję.
• Pracują w cyklu automatycznym.
• Wymagają funkcjonalności trzpienia ustalającego, ale jego lokalizacja uniemożliwia ręczną obsługę lub jest ona bardzo trudna do zrealizowania.
• Z powodu bezpieczeństwa pracy lub samej specyfiki procesu wymagają potwierdzenia do układu sterowania maszyny skrajnych pozycji trzpienia.
• W procesach w pełni zautomatyzowanych, nieobsługiwanych przez operatora.
Trzpień GN 817.7 może być szczególnie interesujący dla producentów zautomatyzowanych maszyn i linii produkcyjnych dla wielu branż, począwszy od automotive, a na branży spożywczej czy farmaceutycznej kończąc. W małych gabarytach udało się zmieścić wiele przydatnych funkcjonalności. Dodatkowo, biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnim czasie wszystkie gałęzie przemysłu zmierzają w kierunku pełnej automatyzacji, minimalizując konieczność ręcznych przezbrojeń trzpień GN 817.7 idealnie wpisuje się w aktualne trendy.
Karty katalogowe opisanych produktów:
• GN 817.7 – trzpienie ustalające sterowane pneumatycznie
• GN 817.6 – trzpienie ustalające z czujnikiem położenia.
W przypadku prowadzenia nowego projektu zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.
ELESA+GANTER®
ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A (Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Germany).
ELESA+GANTER® to ponad 85 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 50 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. „International Forum Design Award", „Compasso d'Oro" w Mediolanie czy „Design Center" w Stuttgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.
Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.
ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (40 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).
Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, a także sklep internetowy znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl.
Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w Magazynie dla Konstruktorów na stronie info.elesa-ganter.pl.
Czytaj także
-
Trzpienie montażowe z zamkiem
Firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty nowe trzpienie montażowe GN 314 wykonane ze stali nierdzewnej i zamykane na klucz. Nowy produkt powstał z...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-