Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-04-13
Elektroniczne wskaźniki położenia z radiową transmisją danych DD-RF w wizyjnych systemach do kontrol

We współczesnych liniach produkcyjnych stosowanie wizyjnych systemów kontroli produkcji stało się już standardem. Ich największą zaletą jest niemal stuprocentowa efektywność przy kontrolowaniu jakości produkowanych elementów. Pomiary jakości mogą być wykonywane bez zbędnych przestojów w produkcji. Ważną cechą systemów wizyjnych jest też to, że można je intuicyjnie obsługiwać i elastycznie dostosowywać do potrzeb, włączając to definiowanie kluczowych parametrów: odległości, wysokości i pola widzenia. Na uwagę zasługuje też fakt, że współpracują z urządzeniami automatyki i sterownikami PLC. W skład systemów mogą wchodzić także inteligentne kamery wizyjne, których funkcjonalność pozwala na samodzielne przeprowadzenie kompleksowej kontroli wizyjnej

Firma MV Center Systemy Wizyjne z siedzibą w Balicach, z którą współpracujemy świadczy usługi w zakresie aplikacji systemów wizyjnych w przemyśle, począwszy od projektu, poprzez wykonanie, skończywszy na szkoleniu i wsparciu technicznym. Firma (dla jednego z klientów) zaprojektowała linię złożoną z pięciu stacji, służących do wykrywania wad świeczek, produkowanych w sposób ciągły.

Do ustawiania kamer i oświetlaczy zostały zastosowane mechanizmy pozycjonujące serii GN 492, doposażone w elektroniczne wskaźniki położenia z radiową transmisją danych DD-RF.

 

bezprzewodowy_system_pozycjonowania.png

 Zdj. Bezprzewodowy system pozycjonowania z radiową transmisją danych, składający się ze wskaźnika położenia DD52R-E-RF oraz jednostki sterującej UC-RF (obsługującej jednocześnie do 36 wskaźników)

 

„Nowe czasy wymagają nowych rozwiązań. Dostosowując się do coraz bardziej wymagających potrzeb naszych Klientów wynikających z postępów w automatyzacji linii produkcyjnych, stworzyliśmy serię wskaźników położenia z cyfrową transmisją danych. Dzięki temu nasi Klienci otrzymali nowe możliwości sterowania procesami produkcyjnymi i technologicznymi." – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.


Każda z pięciu stacji jest odpowiedzialna za inny proces weryfikacji produktu. Z racji 22 referencji, system wizyjny jest przezbrajany pod każdą z nich przy pomocy mechanizmów GN 492, a wskaźniki położenia DD-RF komunikują się bezprzewodowo (drogą radiową) z jednostką sterującą UC-RF, połączoną ze sterownikiem PLC całego procesu produkcji. Jednostka sterująca UC-RF ma za zadanie weryfikować nastawę każdego ze wskaźników, a sterownik PLC wykorzystując te informacje może zezwalać na uruchomienie procesu produkcji jedynie przy prawidłowo ustawionych parametrach pracy.

W stacji pierwszej i drugiej wykorzystano po jednym mechanizmie GN 492 i po jednym wskaźniku DD-RF (Rys. 1). Stacja pierwsza sprawdza szklanki świeczek, weryfikuje stłuczenia lub braki w szkle. Zastosowano tu kamerę wraz z oświetlaczem, zamocowaną na jednym mechanizmie. Po nastawie urządzeń na odpowiedniej wysokości, wskaźnik drogą radiową potwierdza właściwe położenie do jednostki sterującej, po czym kamera w sposób ciągły wykonuje zdjęcia każdego z produktów, wyłapując błędy. Stacja druga weryfikuje wypraski świeczek i pozycję knota za pomocą skanera 3D. Podobnie jak w przypadku stacji pierwszej, po nastawie następuje radiowe potwierdzenie właściwego położenia i akceptacja uruchomienia produkcji.

 

stacja1.png

            Rys. 1: Stacja pierwsza – kamera z oświetlaczem oraz stacja druga – skaner 3D.

W stacji trzeciej i piątej zastosowano dwa oddzielne mechanizmy GN 492, każdy ze wskaźnikiem elektronicznym DD-RF celem niezależnego nastawiania oświetlacza i kamery. Stacja trzecia odpowiada za jakość zalewu świeczki, a piąta kontroluje położenie etykiety dekla i wieczka (Rys. 2). Tak jak we wcześniejszych stacjach każdy ze wskaźników odpowiada za radiowe potwierdzenie do jednostki sterującej właściwej nastawy.

 

stacja_trzecia_i_piata.png

                           Rys. 2: Stacja trzecia i piąta z kamerą i oświetlaczem.

W stacji czwartej zastosowano mechanizm na śrubie rzymskiej do weryfikacji etykiet bocznych. Każda z kamer jest zamontowana na oddzielnych wózkach, a śruba rzymska daje możliwość zwiększenia lub zmniejszenia rozstawu między kamerami. Weryfikacja następuje tu również poprzez wskaźnik DD-RF, potwierdzający radiowo położenie kamer do jednostki sterującej (Rys. 3).

 

Stacja 4.jpeg

          Rys. 3: Stacja czwarta mechanizm na śrubie rzymskiej do rozstawu dwóch kamer.

Karty katalogowe produktów:

• Elektroniczny wskaźnik położenia z radiową transmisją danych DD51-E-RF
• Elektroniczny wskaźnik położenia z radiową transmisją danych DD52-E-RF
• Jednostka sterująca UC-RF
• Przedłużacz przewodu anteny FC-UC
• Mechanizm przesuwu GN 492
• Mechanizm przesuwu GN 491

 

ELESA+GANTER®

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A (Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Germany).

ELESA+GANTER® to ponad 85 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 50 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. „International Forum Design Award", „Compasso d'Oro" w Mediolanie czy „Design Center" w Stuttgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (40 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, a także sklep internetowy znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl.

Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w Magazynie dla Konstruktorów na stronie info.elesa-ganter.pl.