Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-12-30
NX PMI – dokumentacja techniczna 3D

nx-pmi-dokumentacja-techniczna-3d.png

NX firmy Siemens Digital Industries Software to wiodący w swojej klasie, zintegrowany system wspomagający proces projektowania (CAD) i wytwarzania (CAM) produktów. Użytkownicy mogą korzystać z kompletnych pakietów NX CAD/CAM, jak i samodzielnych stanowisk NX CAD i NX CAM, w obu przypadkach z możliwością dostosowania funkcjonalności do zakresu prowadzonej działalności i posiadanego parku maszynowego. Wśród wielu zaawansowanych funkcjonalności możemy znaleźć moduł NX Product Manufacturing Information (PMI), którego najważniejsze zalety przedstawione zostaną w niniejszym artykule.

 

NX PMI – Informacje o produkcie na modelu 3D

NX PMI, dostępny w większości konfiguracji pakietów NX CAD i NX CAD/CAM lub jako moduł dodatkowy (Add-on), to aplikacja pozwalająca na umieszczanie informacji o wymaganiach wytwórczych bezpośrednio na modelu 3D produktu podczas jego projektowania (rys. 1), jak również na korzystanie z nich w innych aplikacjach na kolejnych etapach cyklu rozwoju produktu. Możliwość użycia modeli 3D wyrobów do przenoszenia istotnych informacji, takich jak wymiary, tolerancje wymiarowe, tolerancje kształtu i położenia, chropowatość powierzchni i a także wszelkich dodatkowych wymagań względem produktu, pozwala na znaczące ograniczenie liczby plików niezbędnych do opracowania pełnej dokumentacji technicznej i technologicznej produktu. Oznaczenia NX PMI są zgodne z normami dotyczącymi dokumentacji technicznej (ISO 16792, ASME Y14.41, JEITA), mogą zatem skutecznie zastępować lub uzupełniać tradycyjne rysunki. Brak konieczności tworzenia dodatkowych rysunków 2D dokumentacji technicznej to oszczędność czasu, jak i ograniczenie ryzyka wprowadzenia błędów.

Rys. 1. Model 3D produktu z naniesionymi informacjami PMI.
Rys. 1. Model 3D produktu z naniesionymi informacjami PMI.

 

NX PMI – mniej błędów

Informacje PMI to również mniejsza szansa na niewłaściwą interpretację zapisanych w nich wymagań w porównaniu do tradycyjnych rysunków 2D. Są one umieszczane na konkretnych obiektach (ścianki, cechy) modelu 3D produktu, przez co ich położenie jest jednoznaczne bez potrzeby tworzenia specjalnych rzutów czy przekrojów. Poza tym już sam fakt występowania mniejszej liczby plików projektowych powoduje, że ograniczone zostaje ryzyko powstawania błędów, szczególnie w przypadku konieczności aktualizacji dokumentacji po wprowadzeniu zmian projektowych.

 

NX PMI – Większa wydajność

Moduł NX PMI przyczynia się do wzrostu wydajności procesu projektowego. Informacje wprowadzone raz w modelu 3D mogą być używane w wielu aplikacjach w dalszych fazach rozwoju produktu. W przypadku konieczności przygotowania dokumentacji technicznej 2D w module Dokumentacji (NX Drafting), wymagania PMI wprowadzone na modelu 3D mogą być łatwo przejęte i wykorzystane bez potrzeby ich ponownego definiowania na rysunkach (rys. 2).

 Rys. 2. Opcje przejmowania informacji PMI podczas tworzenia rysunku dokumentacji technicznej.
Rys. 2. Opcje przejmowania informacji PMI podczas tworzenia rysunku dokumentacji technicznej.

Informacje te mogą być również odczytywane i stosowane w modułach wspomagających proces wytwarzania (NX CAM) i kontrolę produktu z wykorzystaniem współrzędnościowych maszyn pomiarowych (NX CMM). Podczas programowania obrabiarek CNC, korzystając z systemu automatycznego doboru procesów obróbki, wymagania dotyczące tolerancji czy wykończenia powierzchni, zapisane w postaci PMI, są automatycznie uwzględniane dla zapewnienia najwyższej jakości wytwarzanego produktu (rys. 3).

Rys. 3. Informacje PMI przejęte z modelu 3D w cechach NX CAM.
Rys. 3. Informacje PMI przejęte z modelu 3D w cechach NX CAM.

 

Udostępnianie i współpraca

Dane o produkcie zapisane w formie PMI mogą być również przekazywane z modelem w lekkim formacie JT, co pozwala na ich łatwą wizualizację poza środowiskiem roboczym NX, znacząco rozszerzając możliwości współpracy z wieloma osobami z różnych działów przedsiębiorstwa lub kontrahentami, zaangażowanymi w opracowywany projekt.

Przedstawione powyżej najważniejsze cechy modułu NX PMI świadczą, że jest on narzędziem ułatwiającym przepływ informacji o produkcie od etapu projektowania do wytwarzania i kontroli, przyczyniając się do poprawy jego jakości oraz wzrostu wydajności procesu jego rozwoju.

Artykuł powstał we współpracy z https://gmsystem.pl/

 

Źródło:
gmsystem.pl

Czytaj także