Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2012-06-30
iMod – Case Study: odnawialne źródła energii – solary

Ostatnimi laty coraz częściej i głośniej mówi się o wykorzystywania różnego rodzaju czynników i zjawisk występujących w naturze jako głównych źródeł energii. Do jednych z takich odnawialnych źródeł energii zaliczane jest promieniowanie słoneczne.

Istnieją dwa podstawowy sposoby zamiany energii promieniowania słonecznego:

  • Zamiana na energię elektryczną w ogniwach słonecznych,
  • Zamiana na energię termiczną w kolektorach, która może ogrzewać budynki, wodę użytkową lub służyć do zamiany na energię elektryczną (z wykorzystaniem turbin parowych).

 Zdecydowanie bardziej powszechnym sposobem wykorzystywania energii słonecznej jest jej zamiana na energię cieplną. Instalacje tego typu znajdują zastosowanie zarówno w małych jednorodzinnych domkach, jak i w dużych układach dostarczających energię do budynków wielorodzinnych czy też nawet proekologicznych miasteczek. Tego typu systemy grzewcze dzielone są na:

  • pasywne – wykorzystujące wyłącznie różnicę temperatur,
  • aktywne – wspomagane przez urządzenia mechaniczne.


Aktywny system grzewczy wykorzystujący energię słoneczną

Oba typy instalacji zyskują coraz większa popularność. Systemy pasywne są głównie wykorzystywane w miejscach mocno nasłonecznionych, systemy aktywne są droższe w instalacji, jednak mają możliwość pracy praktycznie przez cały rok (nawet gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej 0oC, co w instalacji pasywnej powoduje zamarzanie wody w obiegu).

Instalacja aktywna pokazana na rysunku 1. charakteryzuje się tym, że czynnik grzewczy krąży w obiegu zamkniętym i nie jest nim woda, lecz niezamarzający płyn. Czynnik grzewczy przepływa przez kolektor, pochłania energię termiczną i oddaje ciepło w zbiorniku – wodzie użytkowej.

Moduł telemetryczny iMod idealnie spełnia funkcję modułu sterującego tego typu instalacją – pobiera informację z czujników zamontowanych na zewnątrz pomieszczenia oraz w zbiorniku wody i w zależności od zapotrzebowania załącza pompę. Logikę taką można zaimplementować za pomocą dedykowanej aplikacji do iMod'a, która zamienia go w pełni funkcjonalny sterownik PLC.

Dodatkowo użytkownik za pomocą protokołu Modbus bez problemowo podłączy panel sterujący TPD-280, dzięki czemu zyska kontrolę nad całą instalacją. Sterowanie ręczne może również odbywać się przy użyciu telefonu komórkowego – wystarczy wysłać SMS-a o odpowiedniej treści, aby zmienić tryb pracy pompy.


Zamiana energii słonecznej na energię elektryczną.

 Drugim ze sposobów wykorzystania energii słonecznej jest bezpośrednie wytwarzanie energii elektrycznej. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest uniezależnienie się od dostawcy energii elektrycznej oraz w przypadku nadwyżki wyprodukowania energii – odsprzedanie jej zakładowi energetycznemu. Częściej jednak są to instalacje zasilające urządzenia niewielkiej mocy. Moduł telemetryczny iMod w instalacji tego typu może służyć do odczytywania wartości poziomu napięcia w systemie akumulatorów oraz nasłonecznienia. Również, gdy poziom napięcia w akumulatorze spadnie poniżej normy, platforma iMod może powiadomić użytkownika i przełączyć na tryb poboru napięcia bezpośrednio z sieci.

Czytaj cały artykuł: http://www.a2s.pl/Solary-a-2333.html

Zobacz urządzenia z serii iMod: http://www.a2s.pl/platforma-seria-imod-nowosc-c-834_1933_107_1984.html

Dodał:
TECHBASE

Czytaj także