Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-09-27
Ograniczenie korozji

W produkcji nawozów azotowych

Wielu producentów nawozów zmaga się z wyzwaniem, jakim jest korozja, której poświęcono już liczne badania. Duża część tych publikacji wskazuje na znaczący postęp, jaki osiągnięto w zwalczaniu i ograniczaniu korozji, jednak niewątpliwie problem nadal występuje. Według niedawnego dwuletniego badania szacuje się, że globalne koszty korozji sięgają 2,5 biliona dolarów, czyli około 3,4% światowego PKB. W tym samym raporcie stwierdzono, że wdrożenie najlepszych praktyk w zakresie zapobiegania korozji może skutkować oszczędnościami na poziomie 875 miliardów dolarów rocznie. Rozwiązaniem trwale ograniczającym korozję może być pomiar in-line oraz ścisła kontrola pH i tlenu.

Ponieważ w produkcji nawozów na bazie azotanu amonu stosowane są agresywne odczynniki, przemysł ten jest szczególnie narażony na negatywne skutki korozji. Niniejsze opracowanie techniczne objaśnia, jak wysoki reżim pomiaru in-line i monitorowania parametrów analitycznych, takich jak pH i tlen rozpuszczony, może znacząco ograniczyć korozję.

W opracowaniu omówiono następujące tematy:

  • Proces produkcji azotanu amonu
  • Substancje korodujące w kondensatach
  • Środki zaradcze
  • Rozwiązania sprzętowe

 

W skład doskonałego rozwiązania firmy METTLER TOLEDO służącego do ograniczania korozji w produkcji azotanu amonu wchodzą czujniki InPro 3250i, InPro 6860i oraz InPro 6850i, a także przetwornik M400.

InPro 3250i to czujnik pH z ciśnieniową elektrodą referencyjną, który idealnie sprawdza się w wysokich temperaturach. InPro 6860i to najlepsze rozwiązanie do pomiaru tlenu rozpuszczonego w temperaturze do 60°C. W przypadku pomiarów w temperaturze sięgającej 80°C zalecamy czujnik InPro 6850i. Uzupełnieniem tego systemu pomiarowego jest wieloparametrowy przetwornik analityczny M400.

Rozwiązanie to jest wyposażone w technologię zarządzania inteligentnymi czujnikami pomiarowymi (ISM), czyli opracowaną przez firmę METTLER TOLEDO platformę do kontroli procesów przemysłowych, która łączy w sobie zalety pomiarów analitycznych in-line z nowoczesną technologią cyfrową.

Istnieje wiele powodów, dla których czujniki ISM oferują lepszą wydajność niż czujniki analogowe. Ich wbudowany mikroprocesor przetwarza sygnał analogowy z czujnika na rzeczywisty pomiar danego parametru. Czujniki cyfrowe z technologią ISM stale monitorują swój stan i wykorzystują zaawansowane algorytmy, aby przewidywać, kiedy będzie wymagana kalibracja, konserwacja lub wymiana. Te narzędzia diagnostyczne znacząco ograniczają czas i nakłady związane z kalibracją i konserwacją.

Odwiedź stronę METTLER TOLEDO i pobierz opracowanie techniczne.

Czytaj także