Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2014-12-08
Okrętowa jakość w lądowych cenach

Czujniki temperatury Danfoss są jednym z najchętniej wybieranych produktów przez czołowych producentów silników oraz innych urządzeń i instalacji okrętowych. Na okrętach i statkach pełnomorskich wszystkie urządzenia muszą pracować w ekstremalnych warunkach: od niskich do bardzo wysokich temperatur, często przy dużej wilgotności i silnych wibracjach, w środowisku mocno korozyjnym, a przy tym liczy się przede wszystkim niezawodność, po drugie niezawodność i jeszcze raz niezawodność! Danfoss o tym wie doskonale, stąd konstrukcja naszych czujników jest nastawiona przede wszystkim na spełnieniu tego podstawowego wymogu, co potwierdzają liczne certyfikaty wszystkich liczących się na świecie okrętowych towarzystw klasyfikacyjnych.

 

Czujniki temperatury
Czujniki temperatury

 

Teraz chcemy zaproponować czujniki lądowe oparte na tych samych rozwiązaniach, w nowych atrakcyjnych cenach również naszym klientom na lądzie, z zachowaniem tradycyjnie wysokiej jakości i dokładności pomiaru.

Na początek proponujemy szczególnie trzy serie czujników:

  • MBT 3252 – tradycyjny czujnik temperatury Pt100, z metalową głowicą „B", -50 do 200°C, kieszeń od 50 do 250 mm
  • MBT 3560 – zgrabny czujnik Pt1000 z wbudowanym przetwornikiem 4-20 mA i wtyczką plastikową, 0-100°C lub 0-200°C, kieszeń od 50 do 250 mm
  • MBT 153 – uniwersalny czujnik kablowy Pt100 lub Pt1000

Czujnik temperatury ze zintegrowanym przetwornikiem

Wśród korzyści z zastosowania czujnika z przetwornikiem 4-20 mA (np. MBT 3560) w stosunku do samego czujnika Pt100 można wymienić przede wszystkim dużo większą łatwość jego zastosowania. Jest to uniwersalny sygnał, który może być stosowany do regulatorów, sterowników, wskaźników umożliwiających zdalny odczyt temperatury itp. Sygnał prądowy łatwiej też przesyłać na dużych odległościach, nie podlega takim zakłóceniom jak choćby sygnał napięciowy, a kompensacja oporności samych przewodów odbywa się na krótkim odcinku między czujnikiem a przetwornikiem, często umieszczonym w głowicy czujnika. Ponadto w przypadku przetworników z możliwością samodzielnego ustawienia zakresu 4-20 mA, jako odpowiadającego dowolnie wybranemu zakresowi temperatur, można lepiej wykorzystać cały dostępny zakres prądowy sygnału, co potencjalnie może dać większą dokładność w całym torze pomiarowym.

Przy doborze czujnika z wbudowanym przetwornikiem, poza oczywistymi parametrami takimi, jak zakres, wielkość przyłącza, długość kieszeni, istotne jest często też właściwe dobranie długości pomiędzy króćcem pomiarowym, a punktem umieszczenia samego przetwornika, czasem zwanej przedłużeniem: zbyt krótkie przedłużenie przy wysokiej temperaturze opomiarowanego medium może doprowadzić do uszkodzenia układu elektronicznego przetwornika, z kolei zbyt długie przedłużenie przy dużych wibracjach na monitorowanym obiekcie może doprowadzić do nadmiernych drgań przetwornika.

Wygodną opcją jest możliwość zastosowania lokalnego wskaźnika z wyświetlaczem MBD1000 osadzonego na swego rodzaju adapterze pomiędzy przetwornikiem i wtykiem, wówczas możemy mieć przetwornik temperatury i termometr w jednym.

Czytaj także