Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2013-06-12
Po prostu zwinięty

Nowy standardowy program „bębnów kablowych bez pierścienia ślizgowego“

Firma igus prezentuje nowy prowadnik przewodów „e-spool" – pierwszy zwijany system zasilania.

 Doświadczenia, które uzyskano od tamtej pory na podstawie aplikacji klientów, doprowadziły do dalszego rozszerzania produktu. Na targach Motek 2012 firma igus zaprezentowała kilka nowych wariantów systemu „e-spool".


Miejsce na różne media i przewody

e-spool jest dostępny w różnych wariantach szerokości i długości
e-spool jest dostępny w różnych wariantach szerokości i długości

 

 

 Ten kompaktowy i charakteryzujący się długim okresem użytkowania system łączy w sobie zalety dwóch różnych systemów zasilania: standardowy prowadnik kablowy e-chain z serii E2/000 jest prowadzony przez jedną rolkę i w każdym momencie zapewnia odpowiednią długość i naprężenie systemu prowadnikowego poprzez zastosowanie zintegrowanej sprężyny. Klient ma wybór trzech różnych wariantów długości (0-4 m, 4-7 m oraz 7-14 m). W pozycji wyjściowej prowadnik jest całkowicie zwinięty, co gwarantuje oszczędność miejsca. W zależności od ilości prowadzonych przewodów klient może zamówić prowadnik serii 1400 o szerokości wewnętrznej 80 i 125 mm. „Twisterband" łączy w sobie rolkę i wałek, który służy jako połączenie z ułożonymi na stałe przewodami. W „klasycznych" bębnach kablowych zadanie to pełnią zazwyczaj styki ślizgowe. Koncepcja „e-spool" jest korzystniejsza, dzięki znacznie większej elastyczności, gdyż w przeciwieństwie do kontaktów ślizgowych zapewnia ona prowadzenie w jednym systemie przewodów do transmisji danych, sprężonego powietrza i cieczy, a przede wszystkim zapewnia możliwość wymiany bądź modyfikacji tych przewodów w dowolnym momencie. „Twisterband" TB 30 zapewnia dostateczną ilość miejsca dla przewodów o średnicy do 16 mm. W przypadku większej ilości przewodów „Twisterband" umożliwia również ich poprowadzenie z obu stron bębna kablowego.


Dzięki wspomnianym zaletom „e-spool" stanowi kompletny modułowy zamiennik dla klasycznych bębnów kablowych. Ponadto, system ten może stanowić doskonałe rozwiązanie w przypadku ograniczonej przestrzeni konstrukcyjnej, ponieważ nie potrzeba dodatkowego miejsca na odkładanie prowadnika, jak w przypadku aplikacji samonośnych lub aplikacji typu zig-zag. „e-spool" może być stosowany w wózkach podnośnikowych, liniach sortujących, dźwigach mobilnych, platformach roboczych bądź w dźwigach montażowych lub specjalistycznych dźwigach produkcyjnych z chwytakami.


Przykład zastosowania: mobilny system wentylacji

Firma Becker Elektro Stapler Service z Niemiec jest jednym z pierwszych klientów, który zastosował nowy „e-spool". Firma stosuje prowadniki w swoim teleskopowym systemie wentylacyjnym.

Można także prowadzić przewody z obu stron bębna kablowego
Można także prowadzić przewody z obu stron bębna kablowego

 

Urządzenie ma na celu zapobiegać zniszczeniu przez mróz kwiatów na plantacjach owoców i w konsekwencji stratom plonów podczas zbiorów. W tym celu urządzenie przy pomocy specjalnego śmigła zapewnia cyrkulację powietrza nad plantacją, uniemożliwiając tym samym osadzanie się mrozu na drzewkach owocowych. Urządzenie jest mobilne i może zostać wysunięte w pionie na wysokość do 10 metrów.

„e-spool“ w rozsuwanym systemie wentylacyjnym
„e-spool“ w rozsuwanym systemie wentylacyjnym

 

Dzięki temu urządzenie może pokryć swoim zasięgiem działania około 2 hektary powierzchni. Prowadnik „e-spool" zaopatruje silnik urządzenia w przewody do transmisji energii i mediów.

 

Autor:
igus Sp. z o.o.
Źródło:
igus
Dodał:
igus Sp. z o.o.