Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-06-14
Wózek teleskopowy - charakterystyka, funkcje, zastosowanie

Wózek teleskopowy to jedno z tych urządzeń, które warto posiadać w swojej flocie, jeśli zwraca się dużą uwagę na dobre tempo pracy, wydajność oraz wysoką jakość świadczonych usług. Uniwersalność oraz wielofunkcyjność sprzętu umożliwiają wykonywanie różnego typu zadań. Jakich konkretnie? Tego dowiecie się przechodząc do dalszej części artykułu.

wózek-teleskopowy-charakterystyka-funkcje-zastosowanie.jpg

Jak wygląda wózek widłowy teleskopowy?

Wózki teleskopowe to urządzenia (jak sama nazwa wskazuje) plasujące się gdzieś pomiędzy wózkami widłowymi a ładowarkami teleskopowymi. Z jednej strony - większość z nich posiada niewielkie rozmiary wózków czołowych, z drugiej natomiast umieszcza się je w kategorii podnośników teleskopowych.

Co istotne, często w klasyfikacji mianem "wózek teleskopowy" określa się potocznie wszystkie urządzenia teleskopowe, w tym także dużych gabarytów - ładowarki teleskopowe. Jednak formalnie podział tych urządzeń wygląda nieco inaczej.

 

Klasyfikacja podnośników teleskopowych

wozek-widlowy-teleskopowy.jpg

Pojazdy teleskopowe można podzielić ze względu na zastosowany rodzaj napędu oraz budowę.

W przypadku napędu, kwestia ta jest bardzo prosta i obejmuje dokładnie takie same źródła zasilania, jak dla wózków podnośnikowych, czyli:

  • napęd elektryczny,
  • napęd spalinowy typu Diesel,
  • napęd spalinowy gazowy.

Jeśli chodzi natomiast o budowę urządzeń teleskopowych, to wyróżnia się:

Ładowarki teleskopowe charakteryzują się znacznie większymi możliwościami, ale też ich gabaryty są znacznie większe. Wózki teleskopowe natomiast zbudowane są bardzo podobnie jak tradycyjne wózki widłowe spalinowe czy elektryczne, z tą różnicą, iż zamiast karetki z masztem posiadają zamontowane teleskopowe ramię.

 

Co potrafi wózek widłowy teleskopowy?

co-potrafi-wózek-teleskopowy.jpg

To pytanie nurtuje chyba większość przedsiębiorców, którzy chcą zdecydować się na zakup wózka teleskopowego. Urządzenia te wykorzystywane są (w przeciwieństwie do wózków magazynowych) jako sprzęty rolnicze, budowlane, maszyny gospodarcze czy też komunalne.

Wózek widłowy teleskopowy charakteryzuje zamontowane z boku kabiny operatora teleskopowe wysuwane ramię, na którym montuje się dodatkowy osprzęt do wózków widłowych (może to być wysięgnik, chwytak czy nawet widły). Teleskop zastępuje w tych urządzeniach karetkę wideł oraz maszt, odpowiadając za unoszenie i opuszczanie ładunków. To także dzięki niemu zwiększona jest maksymalna wysokość podnoszenia plasująca się na poziomie kilku metrów (zwykle około 4 metrów).

Z urządzeń tego typu korzysta się głównie, gdy zachodzi konieczność dostarczenia ładunków na duże wysokości, np. w przypadku:

  • materiałów budowlanych niezbędnych na wyższych partiach budowli (również w trakcie prac dekarskich),
  • składowania płodów rolnych (np. umieszczania ich w wysokich silosach),
  • prac konserwacyjnych czy porządkowych podczas, których korzysta się z pomocy osprzętu w postaci platformy, na której mogą przebywać pracownicy (montaż scen, nagłośnienia, naprawa linii energetycznych lub nawet pielęgnacja zieleni w przestrzeni publicznej) a wózek teleskopowy działa niczym podest ruchomy.

Sekret wielofunkcyjności wózka teleskopowego tkwi głównie we wspomnianym wymiennym osprzęcie. Urządzenia za pomocą łyżek są w stanie transportować materiały sypkie (zarówno zboża, jak i żwir czy piasek), z pomocą chwytaków - beczki, a korzystając z wideł - palety.

Koszt zakupu osprzętu do wózków nie jest wysoki, dlatego zdecydowanie bardziej opłacalne jest wybranie dodatkowych elementów, które można dowoli wymieniać i wykorzystywać zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem, niż inwestycja w dodatkowe maszyny.

 

Podsumowanie

podsumowanie-wózek-teleskopowy-manitou.jpg

Gdy szukasz sprzętu, który sprawdzi się w pracach na zewnątrz gwarantując łatwą obsługę oraz dodatkowe możliwości transportowania różnego typu ładunków - wybierz wózek teleskopowy. Jest on znacznie wydajniejszy niż tradycyjny czołowy wózek widłowy, a jednocześnie zarówno jego wielkość, jak i cena nie są tak wysokie jak koszt zakupu ładowarki teleskopowej. Już dziś przeszukaj oferty i zainwestuj w urządzenie, które sprawdzi się na wielu płaszczyznach.

Autor:
Materiał nadesłany
Źródło:
Materiał nadesłany

Czytaj także