Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-08
Podstawy pomiaru pH

Podstawowa wiedza o pH i prawidłowych pomiarach pH od samego początku

Poradnik został przewidziany jako elementarne wprowadzenie do praktyki pomiaru pH. Zawiera podstawowe informacje pozwalające zrozumieć proces pomiaru pH. Zawiera również opis narzędzi niezbędnych do pomiaru pH oraz wskazówki krok po kroku dotyczące wykonywania pomiaru pH. Dostarcza też praktycznych wskazówek i porad oraz sposobów rozwiązywania problemów towarzyszących pomiarom pH.
Korzystając z tego poradnika, uzyskasz podstawową wiedzę o pomiarach pH. W poradniku omawiane są między innymi następujące tematy:
Co to jest pH?
Gdzie i po co mierzy się pH?
Rodzaje pomiaru pH
Podstawowe narzędzia do pomiaru pH
Wskazówki krok po kroku dotyczące pomiaru pH
Dobre praktyki pomiaru pH
Rozwiązywanie problemów podczas pomiaru pH
Skorzystaj z poradnika i dowiedz się, jak prawidłowo mierzyć pH od samego początku.

1. Co to jest pH?

Chyba każdy słyszał kiedyś słowo „pH" lub takie pojęcia, jak „kwaśny" i „zasadowy". Ale czym dokładnie jest pH? I dlaczego używane na co dzień ciecze, takie jak ocet, zaliczamy do cieczy kwaśnych?
pH jest właściwością chemiczną roztworu wodnego, która wskazuje stopień kwasowości lub zasadowości. pH może przyjmować wartości od 0 do 14, przy czym dla wartości pH od 0 do 7 mówi się o odczynie kwaśnym, od 7 do 14 – zasadowym, natomiast pH 7 to odczyn neutralny.
Różnicę ilościową między substancjami kwaśnymi i zasadowymi można określić przez wykonanie pomiarów wartości pH.

2. Gdzie i po co mierzy się pH?

Pomiar pH jest techniką analityczną powszechnie stosowaną w różnych dziedzinach. Pobierz poradnik aby poznać przykłady opisujące znaczenie pH w szerokiej gamie zastosowań i potwierdzające, że wartość ta jest często wyznaczana.

3. Rodzaje pomiaru pH

Istnieją dwa główne systemy pomiaru pH: wskaźniki pH i pH-metry. Jednak nie wszystkie zapewniają taki sam poziom dokładności i jakości. Pobierz poradnik aby poznać dwie powszechnie stosowane metody.

4. Podstawowe narzędzia do pomiaru pH

Narzędzia niezbędne do pomiaru pH są stosunkowo nieskomplikowane i przy prawidłowym stosowaniu zapewniają wiarygodne pomiary:

  1. Elektroda pH
  2. Bufory pH
  3. Próbka
  4. pH-metr

5. Wskazówki krok po kroku dotyczące pomiaru pH

O dokładności pomiaru pH decyduje wiele różnych czynników, między innymi to, jaka jest dokładność buforów używanych do kalibracji, czy stosowana jest kompensacja temperatury oraz czy do danego zadania używana jest odpowiednia elektroda. Gdy pomiary są wykonywane z dużą skrupulatnością, można osiągnąć dokładność ±0,05 pH. We wskazówkach krok po kroku założono, że używana jest kombinowana elektroda pH (elektroda pomiarowa i referencyjna połączone w jedną). Jeśli używane są oddzielne pomiarowe i referencyjne elektrody pH, podczas pomiaru należy je umieszczać w tym samym roztworze. Obie elektrody powinny być też podłączone do pH-metru.

6. Dobre praktyki pomiaru pH

Uważa się, że pomiar pH jest łatwym, szybkim i prostym procesem, wiąże się jednak z wieloma potencjalnymi trudnościami. Aby zapewnić wiarygodność i jakość pomiaru pH, niezbędne są rozmaite czynności konserwacyjne i pomiarowe.

7. Rozwiązywanie problemów podczas pomiaru pH

Problemy występujące podczas pomiaru pH mogą mieć różne źródła: od pH-metru, przewodu i elektrody aż po sam roztwór. Należy zwrócić uwagę na objawy błędu, ponieważ pomagają one zlokalizować źródło problemu. Pobierz poradnik aby poznać tabelę zawiera zestawienie objawów i przyczyn.

Odwiedź stronę METTLER TOLEDO i pobierz poradnik.

Czytaj także