Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-07-16
POMIAR SIŁY I MOMENTU MSC10

MCS10 - wieloosiowy przetwornik siły i momentu

POMIAR SIŁY I MOMENTU MSC10
MCS10 - wieloosiowy przetwornik siły i momentu

Firma HBM wprowadziła do sprzedaży wieloosiowy przetwornik siły i momentu o nazwie MCS10 poszerzający jej ofertę w zakresie możliwości pomiaru tych wielkości mechanicznych.

Dotychczas nasza oferta obejmujmowała trzy grupy momentomietrzy:

-Przetworniki momentu obrotowego z bezprzewodową transmisja sygnału - znajdują one zastosowanie w przypadku pomiarów na obiektach wirujących z dużą prędkością obrotową oraz dokonywanych w dłuższym okresie czasu.
-Przetworniki momentu obrotowego ze szczotkową (komutatorową) transmisją sygnału. Ten układ transmisji limituje tak prędkość obrotową jak i ilość cykli ze względu na zjawisko tarcia między szczotkami i pierścieniami komutatora.
-Referencyjne przetworniki momentu charakteryzują si wysoką klasą dokładności zapewniającą możliwość wzorcowania posiadanych przetworników momentu we własnym zakresie. Posiada to szczególne znaczenie wobec małej liczby laboratoriów akredytowanych w tym zakresie w skali całej Europy (np. w Polsce nie ma do dziś ani jednego takiego laboratorium).
Przetworniki momentu obrotowego firmy HBM opcjonalnie posiadają również możliwość pomiaru prędkości obrotowej, co umożliwia obliczenie przekazywanej mocy mechanicznej.

MCS10 to przetwornik w wymiarze 3D – dający możliwość jednoczesnego pomiaru siły i momentu w trzech różnych osiach (x, y i z). Jest wykonywany w dwóch wersjach: pierwszej przeznaczonej do pomiaru wielu sił wzdłuż trzech osi (Fx, Fy, Fz,) i w drugiej wersji umożliwiającej ponadto pomiar momentu działającego wzdłuż tych trzech osi (Mx, My, Mz,). Tym samym przetwornik MCS10 dostarcza rzeczywisty, trójwymiarowy obraz twojego badania i ponadto osiąga wyjątkowe niskie wartości błędów wynikających z wpływu poszczególnych kanałów na siebie, które występują w tego typu przetwornikach wieloosiowych.

W odróżnieniu od rozwiązań przetworników wieloosiowych szytych na miarę, MCS10 jest standardowym produktem firmy HBM dostarczającym wszystkie zalety związane z jego seryjną produkcją – takie jak określony czas dostawy, parametry techniczne gwarantowane przez wnikliwe testy i sprawdzenia, jak również korzystne parametry ekonomiczne wynikające z ilości produkowanych przetworników.

Przetworniki MCS10 są dostępne dla zakresów pomiarowych do 100kN/2kNm.

MCS10 minimalizuje efekty wpływu poszczególnych kanałów pomiarowych na siebie, zwykle występujących w wieloosiowych czujnikach od samego początku. To wspomniane niepożądane i nieodłączne zjawisko wpływu poszczególnych kanałów pomiarowych na siebie, występujące, gdy jedna oś czujnika jest poddana pojedynczemu obciążeniu, a niektóre inne osie nie zostało zminimalizowane dzięki specjalnej konstrukcji przetwornika. Dodatkowe obliczenia umożliwiają na zwiększenie osiągów przetwornika. Precyzja i dokładność to główne cechy tego przetwornika firmy HBM.

Ponadto czujnik cechuje się pełną przejrzystością w odniesieniu do swoich danych technicznych – wystarczy spojrzeć na kartę katalogową przetwornika MCS10. Oferujemy bogactwo możliwości konfiguracyjnych przetwornika MCS10 by umożliwić użytkownikowi perfekcyjne dopasowanie do jego aplikacji w zależności od tego, czy wymaga pomiaru jednej lub sześciu składowych. Dostępne są również rozwiązania tworzone wg wymagań klienta.

MCS10 posiada wbudowany układ TEDS tj. elektronicznej karty danych przetwornika. To oznacza, że czujnik jest automatycznie identyfikowany przez wzmacniacz pomiarowy (jak np. układy firmy HBM: PMX, QuantumX, digiCLIP) i jest dzięki temu bezpośrednio gotowy do użycia

Typowymi zastosowaniami przetwornika MCS10 są:

· Monitoring procesów montażu samolotu

· Badanie sił w maszynach wiercących tunelowo

· Testowanie opon i wyważarek

· Pomiary w kanałach falowych

· Pomiary na stanowiskach testowych np. sił tarcia i osiowych

· Testowanie konstrukcji w aplikacjach przybrzeżnych i systemach ogniw słonecznych

· Robotyka

Autor:
Michał Paczkowski
Źródło:
www.hbm.com.pl
Dodał:
Biuro Inżynierskie Maciej Zajączkowski

Czytaj także