Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-07-15
Urządzenie do pomiaru siły na każdą okazję

Różnorodne dziedziny wykorzystują aplikacje, w których niezbędna jest kontrola i rejestracja pomiarów sił ściskających i rozciągających czy naprężeń. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na urządzenia i systemy do pomiaru siły. Dział R&D firmy WObit nieustannie rozszerza możliwości i ofertę urządzeń pomiarowych, dzięki czemu WObit dostarcza rozwiązania nawet dla bardzo złożonych potrzeb klientów.

Jako pierwsze warte są zaprezentowania urządzenia z serii ADT, produkcji WObit. Są to moduły pomiarowe zaprojektowane do współpracy z czujnikami tensometrycznymi. Komunikacja odbywa się za pomocą USB (w przypadku komputera PC) lub poprzez RS232/485 w protokole MODBUS-RTU ( dla komunikacji ze sterownikiem PLC czy panelem HMI), co pozwala na łatwe tworzenie systemów pomiarowych dla rozmaitych aplikacji. W zależności od zastosowanych czujników możliwe są pomiary od najmniejszych wielkości mierzonych w gramach aż do tych mierzonych w tonach. Moduły pomiarowe są także wyposażone w wyjścia tranzystorowe z programowalnymi progami załączania, co pozwala na ich użycie do sygnalizowania progów pomiarowych. Seria ADT to urządzenia umożliwiające pomiary z wykorzystaniem 1, 4 lub 8 tensometrycznych czujników siły. Protokół MODBUS-RTU pozwala użytkownikowi na odczytywanie wartości z pojedynczych kanałów, jak i wartości sumowanych.

Poza serią ADT ciekawym i funkcjonalnym urządzeniem jest prosty wzmacniacz WDT1. Konfiguracja sprowadza się do wyboru stałej czułości mostka za pomocą małych przełączników (do wyboru wartości 1mV/V, 1.5mV/V, 2mV/V, 4mV/V), co pozwala na współpracę z większością dostępnych na rynku czujników tensometrycznych. Urządzenie posiada wyjście napięciowe 0-10V oraz dodatkowo interfejs RS485 (MODBUS-RTU) umożliwiający stworzenie prostej sieci składającej się z kilkunastu czujników.
 


WDT1 (2).JPG

Przetwornik pomiarowy WDF1 produkcji WObit, został zaprojektowany do współpracy z piezorezystancyjnymi, foliowymi czujnikami siły typu FlexiForce®, które charakteryzują się trwałością, elastycznością oraz grubością rzędu 0,2mm. Urządzenie WDF1 cyfrowo przetwarza sygnał rezystancyjny dokonując jego linearyzacji. Dzięki temu możliwe jest przybliżone określenie siły działającej na czujnik. WDF1 posiada wyjście 0..10V, a także interfejs RS485 pracujący w standardzie komunikacyjnym MODBUS, dzięki czemu możliwa jest komunikacja kilkunastu czujników na jednej magistrali z urządzeniem nadrzędnym (np. PLC).  


FlexiForce.jpg

Większość z prezentowanych wyżej urządzeń komunikuje się przez interfejs w protokole MODBUS-RTU, dzięki czemu bez trudu można tworzyć różnorodne systemy pomiarowe złożone z czujników siły, modułów pomiarowych, sterowników PLC oraz paneli HMI do zastosowania w dowolnej aplikacji wymagającej zgrubnego lub precyzyjnego pomiaru siły. W przemyśle mogą to być wielopunktowe pomiary w zbiornikach magazynujących surowce, zbiorniki mieszalnikowe, silosy itp. w których potrzebne jest precyzyjne określenie poziomu wypełnienia zbiorników, określenie, czy zostały przekroczone ustalone progi wagowe. Innym przykładem są platformy najazdowe do ważenia pojazdów. Systemy wykorzystujące miniaturowe czujniki siły typu FlexiForce® znakomicie sprawdzą się we wszelkiego rodzaju aplikacjach testowych i badawczych, pomiarach nacisku czy też kontroli jakości produktów i urządzeń.

By uzyskać bardzo wyraźną prezentację otrzymywanych wyników pomiarów ciekawą alternatywą dla panelu HMI jest wyświetlacz DE38 produkowany przez WObit. Wyraźny 6-segmetowy wyświetlacz LED o wysokości cyfry 38mm zapewnia widoczność z odległości nawet kilkunastu metrów. DE38 komunikuje się w protokole MODBUS-RTU, dlatego może zostać bezpośrednio połączony z prezentowanymi wyżej urządzeniami.


Możliwości pomiaru siły za pomocą urządzeń proponowanych przez WObit są tak naprawdę ograniczane tylko przez wyobraźnię. Nasi specjaliści mogą dla państwa dobrać zarówno pojedyncze elementy jak również zaproponować kompleksowe systemy pomiarowe dla konkretnej aplikacji. W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy na stronę www.wobit.com.pl oraz o kontakt z naszymi doradcami : +48 061-2912225.

Czytaj także