Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-03-15
PREDICTIVE MAINTENANCE (PDM)

Wysoka efektywność parku maszynowego może dać przewagę nad konkurencją.

Wysoka efektywność parku maszynowego może dać przewagę nad konkurencją.
Współcześnie w przemyśle istnieje silna potrzeba wyeliminowania nieplanowanych przestojów oraz nieoczekiwanych awarii, które niosą ze sobą poważne straty finansowe.
W związku z tym zakłady produkcyjne nieustannie dążą do zachowania ciągłości produkcji i zapewnienia niezawodności maszyn.

Kluczowym elementem planowania działań obsługowych jest zdefiniowanie ich zakresów oraz wyznaczenie ram czasowych (harmonogramów) w celu osiągnięcia zaplanowanego poziomu dostępności systemu eksploatacyjnego, przy minimalnym koszcie całkowitym. Wzrost złożoności systemów i automatyzacja procesów produkcyjnych spowodowały podniesienie wymagań
w odniesieniu do służb utrzymania ruchu takich jak zakres prowadzonych działań czy wiedzy technicznej.

Wykorzystując informacje zawarte w dokumentacji maszyn wiadomo, w odniesieniu do jakich zespołów podejmować działania prewencyjne i w jakim przedziale czasowym je wykonywać, jednak pojawiają się problemy z weryfikacją tych ustaleń np. w miarę zużywania się elementów maszyn czy wraz ze zmianą dostawców części zamiennych. Na podstawie historii zdarzeń możemy określić jakie maszyny należy poddać działaniom prewencyjnym, jednak występuje problem przy określeniu optymalnych, ekonomicznie uzasadnionych przedziałów czasowych, w jakich te działania należy przeprowadzić. Zdarza się bowiem, że w zakładzie dokonywany jest demontaż sprzętu w celu przeprowadzenia rutynowych działań konserwacyjnych, po czym okazuje się, że nie było to jednak konieczne. Powyższych problemów i związanych z nimi kosztownych działań można uniknąć dzięki wdrożeniu w zakładzie kompletnego systemu konserwacji predykcyjnej (ang. predictive maintenance – PdM).

PREDICTIVE VS PREVENTIVE
Popularne strategie używania sprzętu 'aż do awarii' i naprawiania w każdym przypadku zdecydowanie odchodzą do przeszłości. Zaawansowane rozwiązania predyktywnego utrzymania ruchu pozwalają producentom usprawniać operacje wykorzystując dane na temat stanu urządzeń, przewidywać nadchodzące awarie i planować czynności serwisowe tylko w okresach, gdy są one niezbędne. Warunkiem koniecznym do poprawnego funkcjonowania systemu jest objęcie wszystkich zasobów w zakładzie programem konserwacji zapobiegawczej (ang. preventive maintenance – PM), wykorzystującym komputerowy system zarządzania utrzymaniem ruchu (ang. Computerized Maintenance Management Systems – CMMS). Musi on zawierać zapis wszystkich planowanych i nieplanowanych czynności, czasu pracy i dokładnych kosztów materiałowych. Dzięki wykorzystaniu danych z systemu CMMS można zidentyfikować awarie, które zdarzają się często i/lub kosztują najwięcej. Po zidentyfikowaniu problemów metodą koszt/częstotliwość występowania, należy dokonać analizy współczynnika średniego czasu pomiędzy awariami (ang. mean time between failures – MTBF) i określić, czy wartość ta rośnie czy maleje. Nie należy pomijać żadnych przypadków awarii.

WYBIERZ PREDICTIVE MAINTENANCE
Dokładne przeprowadzenie analiz pozwala na identyfikację zasobów, których awaria miałaby katastrofalny wpływ na produkcję. Ustalenie niektórych tego typu zasobów jest oczywiste, są jednak i takie, których awaria może się okazać niespodzianką. Aktualnie istnieje wiele rozwiązań pozwalających na monitoring stanu zasobów. Badają one wiele parametrów takich jak wibracje, zużycie oleju, na przykład analiza wibracji pozwala na wykrycie często spotykanych awarii mechanicznych takich jak luźne łożyska, zużycie komponentów czy niewspółosiowość wałów. Prawidłowo prowadzony system monitoringu stanu zasobów pozwala na zidentyfikowanie usterki, jej przyczyny oraz czasu w jakim może się ona pogłębić. Możemy uzyskać informację, że silnik jest zużyty i jeżeli nie zostanie wymieniony w ciągu tygodnia, prawdopodobieństwo awarii wynosi 90%.

Podsumowując, program konserwacji predykcyjnej może pozwolić na:
     1. obniżenie kosztów
     2. skrócenie czasu trwania przestojów związanych z konserwacją sprzętu czy naprawami wynikającymi z niespodziewanych awarii
     3. zwiększenie kontroli nad awariami - zasoby monitorowane i diagnozowane                           w strategii PdM we właściwy sposób rzadko ulegają niespodziewanych uszkodzeniom
     4. oszczędności nawet rzędu 30% kosztów utrzymania ruchu.

Automatech oferuje usługi będące ważnym elementem prawidłowej działalności linii produkcyjnych: zaprojektowanie i zastosowanie czujników, których praca będzie monitorowana przez system monitoringu.
W ofercie mamy też wiele innych usług np. audyty bezpieczeństwa, aplikacje z zastosowaniem systemów wizyjnych, deklaracje zgodności WE/EU, LOTO, modernizacje układów sterowania, modernizacje pras, analizę ryzyka, walidację. Projektujemy i budujemy bezpieczne układy sterowania, przeprowadzamy migracje sterowników na współczesne platformy, prowadzimy serwis poaplikacyjny oraz szkolenia. W naszych rozwiązaniach stosujemy komponenty automatyki przemysłowej uznanych firm o światowej renomie m.in. Siemens, Cognex, ASM, Captron czy Pfannenberg.

Zapraszamy do kontaktu, doradzimy Państwu najkorzystniejsze rozwiązanie oraz przygotujemy  ofertę:

AUTOMATECH biuro i sklep:
(22) 753 24 80
(22) 753 24 61
biuro.warszawa@automatech.pl

Zapraszamy na nasze strony internetowe, gdzie dowiecie się więcej o oferowanych przez nas usługach inżynierskich, wejdź na:
www.automatech.pl
www.bezpieczenstwo-maszyn.com


Kup produkty w e-sklepie
www.automatechsklep.pl


Obejrzyj nasze Webinary oraz inne nagrania:
You Tube

Bądź na bieżąco, obserwuj nasze kanały:
LinkedIn
facebook