Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-02-28
Product Lifecycle Management

Product Lifecycle Management – klucz do sukcesu Twojej firmy.

Wytwarzanie produktu jest procesem złożonym z wielu etapów - zaczynając od samego pomysłu, poprzez materiały, technologię wykonania, sprzedaż, dystrybucję, a na utylizacji kończąc. Wszystkie te etapy składają się na tzw. cykl życia produktu, czyli cały ciąg wydarzeń, których finalnym efektem jest dany towar. Wyprodukowanie go można więc porównać do złożonego, wieloelementowego projektu. Żeby realizacja projektu przebiegała w jak najbardziej optymalny sposób, niezbędna jest umiejętność efektywnego nim zarządzania. Właśnie tutaj dochodzimy do pojęcia Product Lifecycle Management (w skrócie PLM), czyli zarządzanie cyklem życia produktu. Ale w zasadzie co to jest i dlaczego jest to tak istotne? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Product Lifecycle Management - dlaczego warto to robić?

Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo zapewne dobrze znane są Ci problemy natarczywie występujące przy realizowaniu projektów w trakcie procesu tworzenia produktu - błędy komunikacyjne, brak wystarczających, wiarygodnych czy aktualnych informacji, powtarzające się usterki maszyn, błędy ludzkie, niestabilny poziom jakości, duża ilość odpadów post produkcyjnych.... Wydawać, by się mogło, że problemy te są nieuniknione , a jednak... istnieje prosty sposób aby móc im sprawnie zapobiegać. To właśnie wdrożenie w firmie systemu Product Lifecycle Management, rozwiązania stworzonego przez Autodesk, który pozwoli na zarządzanie produktem w cyklu życia, pozwala na eliminację wielu błędów oraz usprawnienie procesów. Dzięki właściwej koordynacji każdego z etapów cyklu życia produktu, możliwe jest zidentyfikowanie newralgicznych miejsc projektu i wypracowanie rozwiązań, poprawiających dane obszary. System PLM pozwala przyspieszyć pracę inżynierów, usprawnić komunikację między pracownikami, ograniczyć przestoje produkcyjne i awarie, obniżyć koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo, a także zmaksymalizować wyniki. Zastanawiasz się jak to wszystko jest możliwe?

PLM System Autodesk– jak to działa?

Dobre zarządzanie cyklem życia produktu PLM oparte jest o systemy informatyczne, opracowane tak, aby w jednym miejscu umożliwiać ogarnięcie ogromu informacji i procesów związanych z wytworzeniem produktu. Rozwiązanie PLM Autodesk można określić jako centralne kompendium wiedzy, z którego może skorzystać każdy pracownik. Gromadzi ono wiele przydatnych danych o produkcie, przechowuje je w chmurze i na bieżąco aktualizuje. Product Lifecycle Management System jest to oprogramowanie złożone z funkcjonalnych modułów umożliwiających sprawne zarządzanie jakością w cyklu życia produktu. Co to za moduły?

  1. Po pierwsze i najważniejsze - Lista materiałowa, czyli wykaz komponentów wchodzących w skład w danego produktu. Obejmuje ona elementy takie jak technologia wykonania, czas pracy ludzi, konstrukcję, własności materiałowe, szczegóły wykonawcze czy cenę. Lista materiałowa jest rozbudowywana w miarę opracowywania i rozwoju produktu, stanowi główne repozytorium informacji związanych z produktem wykorzystywane we wszystkich procesach.
  2. Moduł Wprowadzenie Nowego Produktu (NPI) - to zbiór danych i narzędzi do planowania oraz zarządzania projektami przy tworzeniu nowych produktów.
  3. Moduł Zarządzanie Zmianą - to zbiór danych i narzędzi do zarządzania obiegiem informacji i dokumentów przy rozwoju aktualnych produktów.
  4. Moduł Zarządzania Jakością - to zbiór danych i narzędzi do zarządzania jakością w cyklu życia produktu, poprzez eliminację usterek i wprowadzanie usprawnień.
  5. Zarządzanie Danymi Produktu (PDM) - to zbiór dokumentacji i rysunków technicznych, obsługujący zarządzanie wersjami plików i zmianami.
  6. Współpraca z poddostawcami - to zbiór danych i narzędzi do automatyzacji procesów związanych ze współpracą z dostawcami.

Bardzo ważną i cenną funkcją systemu PLM jest tworzenie indywidualnych konsol (interfejsów) dla poszczególnych stanowisk i obszarów. W ten sposób każdy pracownik może posiadać niejako własne narzędzie pracy, w pełni dostosowane do jego potrzeb. Zapewnia to jak najwyższą wydajność na każdym etapie cyklu życia produktu.

Co więcej, PLM Autodesk posiada możliwość integracji z innymi, istniejącymi w przedsiębiorstwie systemami informatycznymi, gwarantując płynność przepływu informacji. Jest on połączeniem narzędzi takich jak CAD, CAM i PDM, ujętych w kontekście całego cyklu życia produktu.

PLM System - efekty wdrożenia.

Product Lifecycle Management już jako samo podejście biznesowe przynosi firmie wiele korzyści. Natomiast stosowanie systemów do zarządzania cyklem życia produktu dostarcza ich jeszcze więcej i szybciej. Właściwie wykorzystany system PLM może podnieść jakość produktu, zwiększyć wydajność pracowników, obniżyć koszty wytworzenia i utrzymania, przyspieszyć realizację projektów, eliminować słabe strony całego procesu tworzenia produktu, a nawet poprawić relacje z dostawcami i klientami. Jest to rozwiązanie w które inwestują firmy cieszące się najlepszymi wynikami i najwyższym wzrostem.

Jak skutecznie wdrożyć system Product Lifecycle Management?

Jeśli zdecydujesz się na wdrożenie systemu PLM w swoim przedsiębiorstwie, pamiętaj aby wybrać sprawdzone rozwiązanie. Funkcjonalność i elastyczność to podstawowe czynniki na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze. Sprawdź możliwości jakie oferuje system Autodesk® Fusion Lifecycle i przekonaj się, że droga do sukcesu może być przyjemniejsza i łatwiejsza. Odwiedź stronę autodesk.pl i skorzystaj z doświadczonego partnera biznesowego Autodesk już dzisiaj!

 

Autor:
autodesk.pl
Źródło:
autodesk.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także