empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-04-03
PRODUKCJA ADDYTYWNA I COVID-19

W jaki sposób drukowanie 3D może wpłynąć na przerwany łańcuch dostaw w czasie kryzysu spowodowanego przez epidemię COVID-19?

Światowa pandemia potęguje problemy w łańcuchach dostaw, zwłaszcza w sektorach takich jak produkcja i logistyka. Rozprzestrzenianie się koronawirusa spowodowało zakłócenia w wielu zakładach, zerwało łańcuchy dostaw i uniemożliwiło produkcję w wielu fabrykach. Ten czas globalnego kryzysu zmusza większość przedsiębiorstw do weryfikacji swoich obecnych procesów i rozważenia możliwości wdrożenia nowych narzędzi i technologii. Jedną z nich może być druk 3D.

Jakie możliwości daje obecnie druk 3D?

Technologie druku 3D umożliwiają wykonanie dowolnego rodzaju elementów, które wchodzą w skład większości mechanizmów, np. obudów silników, obudów sprzętu elektronicznego, czy też zoptymalizowanych chwytaków pneumatycznych. Drukarki 3D dają możliwość przygotowania w krótkim czasie nawet najbardziej nietypowych i trudno dostępnych elementów wykonanych na zamówienie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie jesteśmy uzależnieni od dostawców zewnętrznych, co jest dużym atutem w czasach aktualnego kryzysu.

 

Pracownicy BIBUS MENOS
Pracownicy BIBUS MENOS

 

W przypadku, gdy dostawca naszych części zawiedzie, możemy produkować je sami przy zachowaniu takich samych właściwości mechanicznych jak docelowy element. Wbrew powszechnemu przekonaniu, mamy dostęp do szerokiej gamy materiałów. Ilość komponentów używanych w maszynach, które wytwarzane są za pomocą konwencjonalnych technik wytwarzania możemy z powodzeniem zastąpić elementami wykonanymi za pomocą technik przyrostowych. Zastosowanie wysokowydajnych materiałów do druku 3D takich jak PEEK, PA12 czy PC pozwala na uzyskanie elementów o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych. Co więcej, mamy też możliwość drukowania z metalu, lecz tutaj musimy być ostrożni jeśli chodzi o ekonomiczne aspekty takiej alternatywy.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z artykułem PRODUKCJA ADDYTYWNA W TECHNOLOGII SLS W OBLICZU KRYZYSU EPIDEMIOLOGICZNEGO COVID-19 klikając tutaj link

Artykuł został przygotowany na podstawie raportu firmy Technology Applied, w ramach współpracy z BIBUS MENOS.

Czytaj także